احتمال حمایت جامعه روحانیت مبارز از میرحسین موسوی

غلامرضا مصباحی مقدم

یک عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران می گوید که حمایت از نامزدی محمود احمدی نژاد در جلسه انتخاباتی این جامعه رأی نیاورده است.

غلامرضا مصباحی مقدم روز سه شنبه اول اردیبهشت در گفتگویی با خبرگزاری ایلنا که در سایت رسمی جامعه روحانیت مبارز نیز نقل شده است، گفت با وجود اینکه اکثر اعضای این جامعه به حمایت از آقای احمدی نژاد رای موافق دادند، "آرای موافق به حد نصاب قابل اعلام نرسید" و این جامعه به بررسی موضوع انتخاب از میان محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی ادامه می دهد.

جامعه روحانیت مبارز تهران از تشکل های اصلی جناح اصولگرای ایران محسوب می شود و محمدرضا مهدوی کنی، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد یزدی، علی اکبر ناطق نوری، محمد امامی کاشانی، محمدعلی موحدی کرمانی، مصطفی پورمحمدی و حسن روحانی از جمله اعضای شورای مرکزی آن هستند.

آقای مصباحی مقدم گفته است: "علت اینکه جامعه روحانیت به جمع بندی نرسید، وجود دو کاندیدا است که هر کدام نکات مثبت و منفی دارند".

او گفت که جامعه روحانیت باید میان آقای احمدی نژاد و آقای موسوی دست به انتخاب بزند، اما "ممکن است یک انتخاب هم این باشد که نه این نه آن، از هیچکدام حمایت نکنیم".

موضوع احتمال تشکیل نوعی ائتلاف میان دو جناح سیاسی ایران بر سر نامزدی میرحسین موسوی را نخستین بار ابوالفضل فاتح، مسئول کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد انتخاباتی آقای موسوی، کمتر از یک ماه پیش مطرح کرد.

آقای فاتح گفته بود که به زودی "ائتلاف های قوی، ارزشمند و غیرمنتظره پنهان و آشکار میان هر دو جناح کشور" شکل خواهد گرفت.

در این حال سعید ابوطالب، نماینده اصولگرای دوره هفتم مجلس شورای اسلامی در گفتگو با سایت کلمه از تشکیل "شورای مرکزی اصولگرایان حامی میرحسین موسوی" خبر داده است.

به گزارش کلمه، آقای ابوطالب گفته است که "جمعی از شخصیت های سرشناس جریان اصولگرا، اعم از روحانیان، نمایندگان ادوار مجلس، دانشگاهیان و اصحاب رسانه" عضو این شورا هستند.

در این میان روزنامه کیهان در سرمقاله روز چهارشنبه دوم اردیبهشت خود به اصولگرایان هشدار داده است که در صورت تفرقه ممکن است در انتخابات شکست بخورند.

محمد ایمانی، نویسنده سرمقاله کیهان نوشته است که "غرور بیجا" و "آمیختن حق و باطل" می تواند "از موفقیت قطعی، شکست غیرمترقبه بسازد".

او کسانی را که طرح دولت وحدت ملی یا ائتلاف ملی را پیش کشیدند یا "شایع کردند که اصولگرایان به سراغ کسی غیر از احمدی نژاد می روند" به "ستیز با اصول انقلاب" متهم کرده است.

از طرف جناح اصولگرا هنوز کسی رسما تصمیم خود را برای نامزدی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام نکرده است، اما به نظر می رسد عده ای از چهره های اصلی این جناح از عملکرد آقای احمدی نژاد راضی نیستند و نمی خواهند از نامزدی او برای دور دوم حمایت کنند.

اصلاح طلبان نیز دست کم دو نامزد اصلی دارند که نشانه ای از احتمال کنار رفتن هیچ یک از آنها به نفع دیگری دیده نمی شود.

در این شرایط به نظر می رسد احتمال شرکت بیش از یک نامزد از هر جناح سیاسی ایران در انتخابات وجود داشته باشد.

مطالب مرتبط