آمریکا ممکن است ایران را تحریم کند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که اگر ایران پیشنهاد این کشور را قبول نکند و گفتگوها شکست بخورد، ممکن است ایران را مورد تحریم های شدید قرار دهد.

خانم کلینتون در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در واشنگتن سخن می گفت.

خانم کلینتون گفت که کاخ سفید امیدوار است بتواند ایران را راضی کند تا آنچه که او "تلاش برای تولید سلاح های هسته ای" خوانده را متوقف کند، اما اگر مذاکره کارگر نشد، ایران با "تحریم های فلج کننده" مواجه خواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل تا کنون طی چند قطعنامه به دلیل خودداری ایران از تعلیق فعالیت های غنی سازی، تحریم هایی را علیه ایران وضع کرده است.

آمریکا و اسرائیل، ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کنند اما مقام های ایرانی این مساله را رد می کنند و می گویند تنها برای مقاصد صلح جویانه، قصد استفاده از انرژی هسته ای را دارند.

مقامات ایرانی گفته اند که غنی سازی اورانیوم حق این کشور به عنوان یکی از امضا کنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای است و درخواست تعلیق غنی سازی را غیر قابل قبول دانسته اند.

آنان دستیابی به فن آوری غنی سازی اورانیوم را تحولی بازگشت ناپذیر می دانند و گفته اند که هر نوع مذاکره ای با ایران باید این دستاورد را به عنوان یک واقعیت مورد قبول قرار دهد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود گفت که از سرعت گسترش مرکز غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز کاسته شده، اما ذخیره سوخت اتمی تولیدی این مرکز در شش ماه اخیر به دو برابر افزایش یافته است.

مطالب مرتبط