طرح نمایندگان آمریکایی برای هدف گرفتن واردات بنزین ایران

ساختمان کنگره آمریکا در واشنگتن
Image caption نمایندگان کنگره قبلا هم گفته اند که فرصت زیادی برای حل مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران وجود ندارد.

گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا می گویند طرحی را برای مسدود کردن جریان واردات بنزین ایران معرفی کرده اند که هدف آن غالب آمدن بر سرپیچی این کشور از درخواست سازمان ملل برای تعلیق غنی سازی اورانیوم است.

براساس این طرح که "قانون پیشبرد تلاش های دیپلماتیک در مورد ایران" نامگذاری شده نهادهایی که در عرضه، دلالی، بیمه یا تحویل بنزین به ایران نقش دارند یا به ساختن پالایشگاه های تولید بنزین در ایران کمک می کنند تنبیه خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مارک کرک، عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان که از نویسندگان اصلی این طرح است، در بیانیه ای گفت: "اگر ما در جلوگیری و متوقف کردن ظهور یک ایران اتمی جدی هستیم، فرصتی که برای دیلپماسی موثر داریم به تدریج به پایان می رسد."

برد شرمن نماینده دموکرات این مجلس نیز که از دیگر نویسندگان طرح است گفت: "نیاز ایران به وارد کردن بخش مهمی از بنزین خود، از جمله بهترین اهرم هایی است که در اختیار داریم."

این قانونگذاران اشاره کردند که ایران علیرغم ذخیره عظیم نفتی، برای رفع 40 درصد نیازهای داخلی خود، بنزین وارد می کند که بخش اعظم آن را پنج شرکت اروپایی و یک شرکت هندی تامین می کنند.

به گفته این نمایندگان شرکت های سوئیسی ویتول و گلنکور، شرکت سوئیسی-هلندی ترافیگورا، شرکت فرانسوی توتال، شرکت بریتانیایی بی پی و همچنین شرکت هندی ریلاینس در تامین بنزین ایران نقش دارند و به علاوه شرکت بیمه لویدز لندن نیز اکثر تانکرهای حامل گاز به ایران را بیمه می کند.

بیانیه مارک کرک و برد شرمن این نکته را پررنگ می کند که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در جریان مبارزات انتخاباتی اش در سال 2008 چشم انداز تلاش برای مهار واردات بنزین ایران را مطرح کرده بود.

اوباما در ماه اکتبر در اشاره به ایران گفته بود: "اگر ما بتوانیم مانع واردات بنزین و محصولات پالایش شده نفتی که به آن نیاز دارند شویم، تحلیل خود از مقرون به صرفه بودن (این رفتار) را عوض خواهند کرد. این آنها را لای منگنه قرار خواهد داد."

طرح تازه خواستار تعمیم معیارهای "قانون تحریم های ایران" - تصویب شده در سال 1996 - است که براساس آن یک شرکت در صورت سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری یا بیشتر در صنایع نفت و گاز ایران می تواند با تحریم آمریکا مواجه شود.

این طرح نشانه تازه ای از نگرانی نمایندگان کنگره آمریکا نسبت به بی نتیجه ماندن تلاش های دیپلماتیک برای مهار برنامه اتمی ایران است که غرب می گوید با هدف دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی دنبال می شود اما ایران آن را رد می کند.

گروهی از نمایندگان ارشد دموکرات کنگره ماه گذشته طی نامه سرگشاده ای از باراک اوباما خواستار شتاب دولت او برای مهار برنامه اتمی ایران شدند.

آن گفتند که برنامه اتمی ایران باید برای دولت آمریکا فوریت داشته باشد و به خصوص خواستند که دولت اوباما نباید برای تماس با ایران تا انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن این کشور صبر کند.

آن گروه نیز به آقای اوباما پیشنهاد کردند تلاش برای جلوگیری از فروش محصولات نفتی تصفیه شده مانند بنزین و گازوئیل به ایران را بررسی کند.

دولت باراک اوباما می گوید که در حال بررسی و بازنگری سیاست خود در برابر ایران است و به زودی آن را اعلام خواهد کرد.

مطالب مرتبط