محسن رضایی هنوز برای نامزدی در انتخابات "تصمیم قطعی" نگرفته است

محسن رضایی

یک روز پس از آنکه "ستاد دولت ائتلافی، کارآمد و متعهد" خبر داد که محسن رضایی به صورت مستقل نامزد انتخابات ایران خواهد شد، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد که آقای رضایی هنوز تصمیم قطعی نگرفته است.

محسن رضایی که دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران است، از مدتی پیش فکر تشکیل یک دولت ائتلافی را با مشارکت محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی و علی اکبر ولایتی دنبال می کرد، اما ستادی که این موضوع را پیگیری می کرد روز چهارشنبه دوم اردیبهشت اعلام انحلال کرد و گفت آقای رضایی مستقلا نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران خواهد شد.

اما اطلاعیه روز پنجشنبه (۳ اردیبهشت) دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت می گوید آقای رضایی هنوز در این مورد تصمیم قطعی نگرفته است و نظر خود را در طی چند روز آینده اعلام خواهد کرد.

هواداران محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری فعلی ایران، به شدت نسبت به احتمال نامزد شدن چهره دیگری از جناح اصولگرا در مقابل آقای احمدی نژاد حساس هستند.

روزنامه کیهان در سرمقاله روز چهارشنبه خود کسانی را که طرح دولت وحدت ملی، یا ائتلاف ملی، را پیش کشیدند یا "شایع کردند که اصولگرایان به سراغ کسی غیر از احمدی نژاد می روند" به "ستیز با اصول انقلاب" متهم کرد.

هواداران آقای احمدی نژاد سال گذشته هم پیشنهاد تشکیل دولت ائتلافی را "عوامفریبانه"، "مشکوک"، "توطئه و جنگ روانی علیه دولت"، "معامله بر سر مصالح مردم"، "ترفند سیاسی" و "چراغ سبز به دشمن برای انقلاب مخملین" می خواندند.

این در حالی است که آقای احمدی نژاد هنوز رسما تصمیم خود را برای نامزد شدن در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام نکرده است.

او با این وجود به سفرهای استانی خود ادامه می دهد و گاه سخنانی می گوید که می تواند در تصمیم رأی دهندگان اثرگذار باشد.

به عنوان نمونه آقای احمدی نژاد روز پنجشنبه ۳ اردیبهشت در اسلامشهر گفت: "پیش بینی کرده بودیم که بین ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان به هر نفر یارانه بدهیم که برای یک خانواده پنج نفری حدود ۳۰۰ هزار تومان می شود، در حالی که پول بنزین، برق و گاز آنها بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار تومان می شود. اما ۳۰۰ هزار تومان دریافت می کند که جبران ۵۰ سال توزیع ناعادلانه یارانه بشود".

در این حال داوطلبان نامزدی از جناح اصلاح طلب هم به سفرهای استانی خود ادامه می دهند.

مهدی کروبی که به استان مرکزی سفر کرده، در یکی از سخنرانی هایش برنامه های خود را در صورت پیروزی در انتخابات این طور جمع بندی کرد: "احیای برنامه ریزی در کشور، سهیم کردن مردم در درآمدهای نفتی و دفاع از حقوق شهروندان".

آقای کروبی همچنین با انتقاد تلویحی از سیاست خارجی دولت آقای احمدی نژاد، گفت: "بنای ما این است که با همه دنیا ارتباط خوب و تعامل داشته باشیم به جز اسرائیل و از هر گونه حرفی که ملت باید هزینه آن را بپردازد صرف نظر کنیم".

او گفت: "نباید موضوع هولوکاست را که هیچ ارتباطی با منافع کشور ما ندارد بیان کنیم که خود فلسطینی ها نیز به این امر اعتراض کنند".

میرحسین موسوی هم پس از سفر به استان گلستان، وارد خراسان رضوی شده است.

او از جمله در دانشگاه مشهد سخنرانی داشت و در آن با زبانی تندتر از آقای کروبی به سیاست خارجی آقای احمدی نژاد حمله کرد.

آقای موسوی ماجرای اخیر اجلاس سازمان ملل در ژنو را که هواداران آقای احمدی نژاد از آن به عنوان "حماسه ژنو" یاد می کنند، "افتضاح سوئیس" خواند و گفت: "هیچ کس دوست ندارد رئیس جمهورش در مجامع بین المللی مورد هتک حرمت قرار گیرد، اما نباید خودمان باعث این کار شویم".

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز دوشنبه در اجلاس ضد نژادپرستی سازمان ملل به تندی علیه اسرائیل سخن گفت که باعث شد دیپلمات های غربی جلسه را ترک کنند.

آقای موسوی همچنین از برخوردهای امنیتی با دانشجویان انتقاد کرد و گفت که با "بازداشت افراد به جرم اظهار عقیده" مخالفت است.

مطالب مرتبط