'تایید حکم سنگسار مردی در رشت'

سازمان دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای می گوید گزارش هایی دریافت کرده است دایر بر اینکه دادگاهی در شهر رشت در شمال ایران حکم سنگسار علیه "محمد علی نوید خمامی" را تایید کرده است.

براساس این بیانیه که به دست بی بی سی رسیده است، این گزارش ها همچنین حاکی است که حکم آقای خمامی ممکن است به زودی اجرا شود.

براساس این بیانیه "روز آنلاین" یک وبسایت خبری که توسط خبرنگاران ایرانی خارج از کشور اداره می شود و همچنین گروه "حقوق بشر ایران" گفتند اطلاعات موثقی دریافت کرده اند که حکم آقای خمامی قرار است به سرعت به اجرا گذاشته شود.

روز آنلاین و گروه حقوق بشر ایران در ماه مارس گزارش داده بودند که دادگاهی در رشت شخصی به نام "ولی آزاد" را به جرم زنای محصنه به اعدام با سنگسار محکوم کرده است. بنابه گزارش ها حکم او فورا به اجرا گذاشته شد.

براساس این بیانیه، گزارش شده بود که در دسامبر 2008 دو مرد در شهر مشهد سنگسار شدند. این اعدام ها بعدا توسط مقام های ایرانی تایید شد.

جو استورک معاون مدیر بخش خاور میانه در سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: "دیده بان حقوق بشر با مجازات اعدام در کلیه اشکال آن مخالف است. سنگسار شیوه ای به وِیژه بی رحمانه است که اهانتی فاحش به حیثیت باطنی هر انسانی به حساب می آید."

بنابه گزارش ها سخنگوی قوه قضائیه ایران تابستان گذشته گفته بود که اجرای حکم تمام محکومان به سنگسار در این کشور متوقف شده است.

در سال های اخیر گرچه اجرای حکم سنگسار در ایران کاهش یافته اما کماکان برخی از قضات این نوع محکومیت را برای متهمان به جرائمی از جمله تجاوز به عنف و زنای محصنه که به معنی برقراری رابطه جنسی خارج از ازدواج با زن همسردار است، صادر کرده اند.

یکی از موارد سنگسار در ایران که با واکنشهای بین المللی مواجه شد، سنگسار مردی در تاکستان قزوین در تیرماه ۱۳۸۶ بود .

این حکم بر خلاف دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر توقف اجرای آن، اجرا شد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن درخواست برای توقف اجرای حکم سنگسار در ایران، سنگسار را مجازاتی بیرحمانه، غیرانسانی، و تحقیرآمیز خوانده و اجرای آن را نقض آشکار پیمان های بین المللی حقوق بشر خوانده است.

مطالب مرتبط