ایران: حصارهای اطراف قبور ائمه در قبرستان بقیع برداشته شد

قبرستان بقیع
Image caption به گفته مقامات ایرانی حصارهای اطراق قبور امامان شیعیان برداشته شده است

عربستان سعودی حصارهای ایجاد شده در اطراف قبور امامان شیعه در قبرستان بقیع را برداشته است.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از مصطفی خاکسار قهرودی، رئیس سازمان حج و زبارت جمهوری اسلامی، گفته است که به دلیل اعتراض مقامات و زایران شیعه قبرستان بقیع در مدینه، دولت عربستان موانعی را که در اطراف قبور امامان شیعه در این قبرستان ایجاد شده بود برچیده است.

پیش از این منابع خبری ایران گزارش کرده بودند که ماموران امر به معروف و نهی از منکر عربستان سعودی در اطراف قبور چهار تن از امامان شیعه در قبرستان بقیع حصارهایی برپا کرده اند تا زایران نتوانند این قبور را مشاهده کنند.

امامان دوم، چهارم، پنجم و ششم و چند تن دیگر از شخصیت های دینی مورد احترام شیعیان و سایر فرقه های اسلامی در قبرستان بقیع دفن هستند و این قبرستان یکی از محل های زیارتی مهم برای شیعیان محسوب می شود.

مقامات عربستان سعودی، که براساس آموزش های فرقه وهابی، آداب شیعیان در زیارت قبور مقدسان را مغایر اسلام می دانند، محدودیت هایی را در مورد بازدید زایران شیعه از این قبرستان معمول می دارند.

آقای خاکسار قهرودی گفته است که با انتشار خبر محدودیت جدید در مورد زیارت این اماکن، سازمان حج و زیارت، سفارت جمهوری اسلامی در عربستان سعودی و سایر سازمان های سیاسی و مذهبی ایران در عربستان از مقامات سعودی خواستند این موانع برداشته شود.

Image caption چند صد هزار زایر ایرانی در سال جاری به حج عمره خواهند رفت

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، روز چهارشنبه اعتراض رسمی دولت ایران در این مورد تسلیم وزارت حج عربستان شده بود.

وی افزود که با توجه به حساسیت ماموران سعودی در مورد زیارت قبرستان بقیع، به مدیران کاروان های ایرانی ابلاغ شده است که مراقب رفتار و برخورد زایران ایرانی با این ماموران باشند.

آقای خاکسار قهرودی همچنین از ملاقات خود با وزیر حج عربستان خبر داد و گفت که در جریان این ملاقات، مسایل مربوط به حج تمتع و همچنین نحوه رفتار ماموران سعودی با زایران ایرانی مورد گفتگو قرار گرفت.

این مقام ایرانی در عین حال گفت که در سال جاری، نحوه برخورد ماموران سعودی با زایران ایرانی در مدینه نسبت به سال های قبل بهتر شده است.

به گزارش ایرنا، رئیس سازمان حج و زیارت در مورد شمار زایران ایرانی اماکن مذهبی در عربستان گفت که از ابتدای سال جاری، دویست و سی هزار زایر ایران برای حج عمره به عربستان سفر کرده اند.

وی گفت که تعداد زایران ایرانی عمره در سال جاری به هشتصد هزار نفر خواهد رسید که حدود بیست و پنج درصد مجموع زایران خارجی را تشکیل می دهد.