کلینتون: حمایت اعراب از اسرائیل در برابر ایران وابسته به مذاکرات صلح است

کلینتون
Image caption کلینتون: پیشرفت در صلح موضعگیری در برابر ایران را تقویت می کند

آمریکا تعهد اسرائیل به روند صلح خاورمیانه را شرط ادامه و تقویت حمایت اعراب از این کشور در برابر ایران دانسته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته اگر اسرائیل مایل است از حمایت گسترده اعراب در برابر برنامه اتمی ایران برخوردار شود، باید تعهد خود به راه حلی صلح آمیز برای بحران خاورمیانه را اعلام دارد و نمی تواند در تلاش های بین المللی برای حل اختلاف با فلسطینیان "در حاشیه بماند."

خانم کلینتون، که در برابر کمیته تخصیص مجلس نمایندگان کنگره آمریکا سخن می گفت، افزود که برای اسرائیل، کسب حمایت کشورهای عرب در مقابل ایران و مشارکت موثر در روند صلح خاورمیانه "لازم و ملزوم یکدیگر است."

وزیر امور خارجه ایالات متحده افزودکه کشورهای عرب کاملا مایل هستند تا از محکم ترین موضعگیری نسبت به ایران حمایت کنند و تمایل اسرائیل به از سرگیری مذاکرات صلح با تشکیلات خودگردان فلسطینی موقعیت آنان را در برخورد با ایران تقویت می کند.

هیلاری کلینتون اظهار داشت که رهبران بسیاری از کشورهای عرب به وی گفته اند اگر در مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان پیشرفت قابل توجهی حاصل شود، نتیجه آن تقویت موضعگیری منطقه ای در مقابل ایران خواهد بود.

خانم کلینتون گفت که تا زمانی که با نخست وزیر جدید اسرائیل رو در رو صحبت نکرده باشد مایل نیست در مورد سیاست دولت وی در قبال مذاکرات صلح با فلسطینیان اظهار نظر کند.

Image caption کلینتون ارزیابی سیاست نتانیاهو را به بعد از مذاکرات واشنگتن موکول کرده

دولت جدید اسرائیل، به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و رهبر حزب راستگرای لیکود، از اول ماه آوریل کار خود را آغاز کرد در حالیکه در مورد ادامه مذاکرات با فلسطینیان بر اساس طرح صلح مبتنی بر تشکیل کشور مستقل فلسطینی در اراضی اشغالی موضع شفافی اتخاذ نکرده است.

منابع فلسطینی برخی اظهارات مقامات دولت جدید اسرائیل، به خصوص اویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه، در مخالفت با واگذاری اراضی اشغالی به فلسطینیان و تشکیل کشور مستقل فلسطینی را نشانه ای از عدم تعهد این دولت به طرح مورد حمایت آمریکا موسوم به "نقشه راه صلح" دانسته و نسبت به آمادگی اسرائیل برای ادامه مذاکرات صلح ابراز تردید کرده اند.

قرار است نخست وزیر اسرائیل برای ملاقات و مذاکره با مقامات آمریکایی، از جمله باراک اوباما، رئیس جمهوری، به زودی عازم آمریکا شود که انتظار می رود او را برای مشخص ساختن سیاست خود نسبت به مذاکرات صلح خاورمیانه تحت فشار قرار دهند.

نگرانی از مشارکت حماس

در جلسه کمیته تخصیص مجلس نمایندگان آمریکا، که به منظور بررسی بودجه پیشنهادی دولت برای کمک مالی به فلسطینیان تشکیل شده بود، برخی از نمایندگان کنگره گفتند که تنها در صورتی با تصویب این بودجه موافق هستند که دولت آمریکا اطمینان دهد که این کمک ها در اختیار گروه های مخالف صلح خاورمیانه قرار نخواهد گرفت.

آنان به خصوص در این مورد ابراز نگرانی کردند که احتمال دارد در صورت تشکیل دولت وحدت ملی فلسطین با مشارکت جنبش فتح، به رهبری محمود عباس، رئیس تشکلات خودگردان، و گروه حماس، این گروه مخالف صلح به منابع مالی خارجی که در اختیار تشکیلات خودگردان قرار می گیرد دسترسی یابد.

Image caption کنگره آمریکا از احتمال ورود حماس به دولت عباس نگران است

حدود دو سال پس از تسلط حماس بر نوار غزه و اخراج ماموران تشکیلات خودگردان از این بخش از اراضی فلسطینی، و در حالیکه غزه با دشواری های اقتصادی ناشی از قطع کمک خارجی و محاصره اقتصادی اسرائیل مواجه است، تلاش هایی برای آشتی بین جناح های رقیب و تشکیل دولت وحدت ملی فلسطینی در جریان است.

خانم کلینتون تعهد کرد که وزارت امور خارجه آمریکا با دقت تمام نحوه هزینه شدن کمک های مالی این کشور به فلسطینیان را زیر نظر خواهد داشت و افزود که اقدامات جدیدی هم برای جلوگیری از انتقال این کمک ها به حماس و سایر گروه های تندرو مخالف صلح پیش بینی شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا ابراز نگرانی شماری از نمایندگان کنگره در مورد عواقب "انعطاف پذیری" نگرش دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری، نسبت به نحوه استفاده فلسطینیان از کمک های مالی خارجی را موجه ندانست.

خانم کلینتون گفت که ایالات متحده انتظار دارد که تشکیلات خودگردان فلسطینی همواره، و از جمله در صورت ائتلاف حماس و جنبش فتح، سه شرط اصلی برای برخورداری از حمایت مالی و سیاسی آمریکا را برآورده سازد.

وی این سه شرط را شناسایی موجودیت کشور اسرائیل، نفی خشونت و امضا و تایید توافقنامه های قبلی صلح بین تشکیلات خودگردان و اسرائیل اعلام داشت.

در مورد "انعطاف پذیری" نگرش دولت، خانم کلینتون گفت که در مواردی چنین رویکردی لازم است و به عنوان مثال، ایالات متحده کمک هایی را برای تقویت دموکراسی در لبنان در اختیار دولت آن کشور قرار می دهد در حالیکه گروه تندرو حزب الله نیز در این دولت حضور دارد.

ایالات متحده حزب الله لبنان و جنبش حماس را گروه های تروریستی می داند و هر نوع کمک و ارتباط مالی شهروندان این کشور با این دو گروه را ممنوع کرده است.

مطالب مرتبط