به روز شده:  13:10 گرينويچ - شنبه 25 آوريل 2009 - 05 اردیبهشت 1388

رهبر ایران آمریکا را متهم انفجارهای اخیر عراق معرفی کرد

آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران آمریکا را متهم اصلی دو حمله انتحاری اخیر عراق معرفی کرده که به مرگ دهها زائر ایرانی منجر شد.

آقای خامنه ای در پیام تسلیت خود که در پی کشته شدن بیش از هشتاد زائر ایرانی در کاظمین و بعقوبه منتشر شد،"نیروهای امنیتی و نظامی آمریکا را متهم اصلی این جنایت خوانده که کشوری اسلامی را اشغال کرده و دهها هزار نفر را به خاک و خون کشیده اند."

رهبر ایران در پیام خود گفته که دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل، از نخستین متهمان این انفجارها به شمار می روند.

بیست و پنج ایرانی روز گذشته در انفجارهای کاظمین کشته شدند و در عملیات انتحاری یک روز قبل از آن در بعقوبه پنجاه و شش زائر ایرانی جان خود را از دست دادند. به دنبال این حملات، ایران سفر به عتبات عالیات از مرز خسروی را ممنوع اعلام کرد. در حال حاضر سفرهای زیارتی ایرانی ها از طریق مرز مهران و مرز شلمچه صورت می گیرد.

گفتگو با احمد زیدآبادی ، کارشناس مسایل ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیت الله خامنه ای رهبر ایران در پیام خود از دولت عراق خواسته تا "با این جنایات به مقابله جدی برخیزد و امنیت زائران عتبات عالیات را به طور کامل تامین کند."

هر سال صدها هزار ایرانی برای زیارت اماکن مقدس به عراق سفر می کنند و خشونت های افراطیون سنی مانع از این سفر نشده است. دولت ایران برخی مواقع مرز خسروی، مرز میان ایران و عراق را برای جلوگیری از سفر زائران می بندد.

سال گذشته میلادی تعداد حملات انتحاری در عراق به میزان قابل توجهی کاهش یافت اگرچه پیکارجویان کماکان به انجام حملات در سراسر عراق ادامه می دهند.

در همین حال محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران اسفندیار رحیم مشایی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را مسئول رسیدگی به این مساله و تامین شرایط امنیت زائران ایرانی کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.