به روز شده:  12:22 گرينويچ - شنبه 25 آوريل 2009 - 05 اردیبهشت 1388

رکسانا صابری 'اعتصاب غذا' کرده است

رکسانا صابری

پدر رکسانا صابری می گوید دخترش به او اطلاع داده که از پنج روز پیش در اعتصاب غذا به سر می برد و تا زمانی که در زندان نگه داشته شود به این اعتصاب ادامه خواهد داد.

رضا صابری روز شنبه ۵ اردیبهشت (۲۵ آوریل) به بی بی سی فارسی گفت: "دخترم حدود ساعت سه و نیم بعد از ظهر امروز از زندان به ما تلفن زد، خیلی کوتاه صحبت کرد و گفت که از روز سه شنبه هفته گذشته اعتصاب غذا کرده است".

رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی - آمریکایی که بهمن ماه سال گذشته بازداشت شده بود، اخیرا به اتهام جاسوسی برای آمریکا محاکمه و به تحمل هشت سال زندان محکوم شد.

پدر ایرانی و مادر ژاپنی خانم صابری که اصلا در آمریکا زندگی می کنند، برای پیگیری پرونده او به ایران رفته اند.

گفتگو با رضا صابری پدر رکسانا صابری

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


خانم صابری به پدرش گفته است به اعتصاب غذا ادامه می دهد تا از زندان آزاد شود.

آقای صابری گفت که قصد دارند روز دوشنبه، که روز ملاقات است، به دیدار خانم صابری بروند: "اگر اجازه بدهند او را خواهیم دید".

او گفت دوشنبه گذشته هم در زندان با دخترش ملاقات کرده اند.

از بازداشت تا محکومیت

رکسانا صابری که در آمریکا به دنیا آمده و بزرگ شده است، حدود شش سال پیش به ایران رفت و با مجوز دولت ایران به عنوان خبرنگار برای رسانه هایی چون رادیوی عمومی آمریکا (ان پی آر) مشغول به کار شد.

خانم صابری حدود دو سال پیش با دفتر بی بی سی در تهران هم همکاری داشت.

شبکه ان پی آر پیشتر تأیید کرده بود که مجوز فعالیت خانم صابری از حدود یک سال پیش از زمان بازداشت او تمدید نشد، اما خانم صابری به انتشار "اخباری کوتاه در موارد نادر" ادامه می داد.

حسن حداد، معاون امنیت دادسرای تهران، اواسط اسفند ماه بدون اینکه دلیل بازداشت خانم صابری را اعلام کند، گفت که تحقیقات از او صورت گرفته و او "تا چند روز دیگر" آزاد می شود.

اما خانم صابری چند روز بعد به پدرش که هنوز در آمریکا بود، تلفنی اطلاع داد که مقامات دادگاه انقلاب تصمیم خود را عوض کرده اند و می خواهند او را در بازداشت نگاه دارند.

او در همان مکالمه تلفنی گفته بود که اگر او را در زندان نگه دارند، اعتصاب غذا خواهد کرد.

رضا صابری، پدر رکسانا، در آستانه عید نوروز نامه ای سرگشاده به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خواست کرد دخترش "در اقدامی بشر دوستانه" آزاد شود.

ابتدا گفته می شد اتهام خانم صابری ادامه کار خبرنگاری بدون مجوز است، اما معاون امنیت دادسرای تهران روز ۱۹ فروردین (۸ آوریل) برای نخستین بار اتهام جاسوسی را علیه او مطرح کرد.

کمتر از یک هفته بعد، سخنگوی قوه قضائیه ایران از برگزار شدن محاکمه رکسانا صابری به اتهام جاسوسی به نفع ایالات متحده و "اخذ آخرین دفاع" از او خبر داد و پنج روز بعد اعلام شد که او به تحمل هشت سال زندان محکوم شده است.

رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا از صدور این حکم ابراز تأسف کردند و گفتند خانم صابری در هیچ فعالیت جاسوسی به نفع ایالات متحده شرکت نداشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.