مرگ 20 نفر از جمله ده پلیس در درگیری های غرب ایران

نیروهای مسلح پژاک - عکس آرشیوی بدون تاریخ
Image caption مناطق غربی ایران در سال های اخیر شاهد درگیری نیروهای پژاک با سپاه و نیروی انتظامی بوده است

منابع خبری ایران گزارش می دهند که در درگیری میان شورشیان و نیروهای پلیس در استان کرمانشاه 20 نفر از جمله 10 مامور پلیس کشته شده اند.

تلویزیون دولتی ایران به نقل از بیانیه نیروی انتظامی گفت که "شب گذشته (جمعه)، چند تن از اشرار مسلح به مقر پلیس راه روانسر-پاوه حمله کردند ... که به شهادت 10 نفر از اعضای نیروی انتظامی منجر شد."

براساس این بیانیه همچنین ده مرد مسلح نیز در این نبردها کشته شدند اما هویت مهاجمان مشخص نشد.

بنابه گزارش منابع خبری ایران پلیس گفت که شماری از مهاجمان گریختند و اجساد پنج نفر از یارانشان را با خود بردند.

این ناحیه از ایران در سال های اخیر شاهد یک رشته درگیری های خونین میان نیروهای امنیتی و گروه پژاک (حیات آزاد کردستان) بوده است.

گفته می شود پژاک شاخه ایرانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) که در ترکیه فعالیت می کند است.

ترکیه حزب "پ ک ک" را غیر قانونی اعلام کرده است. دولت ایران هم پژاک را غیر قانونی می داند و اعضای آن را متهم می کند که فعالیت هایشان را با کمک و حمایت مالی آمریکا انجام می دهند.

اما دولت آمریکا اخیرا اعلام کرد که نام این گروه را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارم فوریه طی بیانیه ای این گروه را تروریستی اعلام کرد.

براساس این بیانیه آمریکا تحریم هایی بر پژاک "یک گروه کردی که در ناحیه مرزی ایران و عراق فعالیت می کند... به دلیل کنترل آن توسط گروه تروریستی پ ک ک" اعمال می کند.

اعضای مسلح این گروه، در شهرهای مرزی ایران در غرب این کشور، به خصوص منطقه کوهستانی "قندیل" که در منطقه تلاقی مرزهای ایران، ترکیه و عراق قرار دارد، پناه می گیرند.

ایران بارها آن بخش از منطقه که در عراق واقع است را هدف حمله قرار داده است.

ارتش ترکیه نیز تاکنون چندین بار این کوهستان و نواحی همجوار خاک خود در کردستان عراق را هدف آتشبار توپخانه و بمباران هوایی قرار داده است.

اوایل خرداد ماه سال پیش در شهر کردنشین سردشت در استان آذربایجان غربی، شش تن از اعضای سپاه پاسداران و دو تن از افراد نیروی انتظامی ایران به دست چریک های گروه پژاک کشته شدند.

مطالب مرتبط