بررسی روزنامه های تهران؛ شنبه پنج اردیبهشت

تیتر های اول

آفتاب یزد با تیتر "انتقاد کروبی و موسوی از نحوه مصرف درآمدهای نفتی" به انتخابات پرداخته که پنجاه و چند روزی بیش تر به آن نمانده است، ابرار با تیتر "باید وضع نابسامان اقتصادی کشور را سامان دهیم" سخن رییس جمهور را منعکس کرده و روزنامه جمهوری اسلامی سخن هاشمی رفسنجانی رییس مجلس خبرگان را با اهمیت دیده که گفته "بابرگزاری انتخابات پرشور آینده نظام را بیمه کنیم"، مردم سالاری از قول همین مقام در عنوان اصلی خود نوشته "آرای کمتر از چهل میلیون نشانه بی تفاوتی مردم است.

حیات نو از زبان میرحسین موسوی نوشته "مخالف بازداشت های سیاسی هستم"، رسالت از قول رییس جمهور در تیتر اول خود نوشته "مدیران اسلامی باید پاک دست باشند" و کیهان از همین مقام در تیتر اول خود نقل کرده که" دولت به نوکری مردم افتخار کند".

حوادث خونین عراق تیتر اول چندین روزنامه اول هفته تهران است. ایران روزنامه دولت با تیتر "روزهای خونین زائران عتبات عالیات"، جام جم با عنوان "زیارت خونین"، صدای عدالت با تیتر "هفتاد و پنج ایرانی به شهادت رسیدند" به موضوعی پرداخته اند که به نظر روزنامه خبر در آن "سازمان گردشگری مسوول جان پنجاه زایر قربانی است".

"رونق بورس؛ موقتی یا ماندگار؟" تیتر اول روزنامه دنیای اقتصاد و "کاهش هفتاد درصدی سود و درآمدبانک ها" عنوان اصلی روزنامه سرمایه است.

گزیده مقالات

انفجارهای عراق

سرمایه در سرمقاله خود چند فرض را در مورد انفجار های کاظمین پیش کشیده اول آن که القاعده که پیش از این خصومتش را با شیعیان و ایرانیان پنهان نکرده، تلاش می کند به عنوان بازوی تروریستی مخالفان گرم شدن روابط ایران و آمریکا در این روند خدشه ایجاد کند و دو طرف را نسبت به یکدیگر بدبین کند. دیگر آنکه انفجارها تلاش برای ایجاد ناامنی در عراق است تا عقب نشینی آمریکا از عراق را به تاخیر بیندازد.

به نظر کاظم رهبر در این مقاله پیش از آنکه بتوان قضاوت نهایی را در مورد عاملان این عملیات کرد، می توان این نتیجه را گرفت که این چهار انفجار هدفمند بوده و احتمالاً پیام های متفاوتی با خود دارد. طراحان این عملیات می خواهند عراق ناامن بماند، روابط ایران و عراق لطمه ببیند و چون هنوز امنیت عراق بر عهده آمریکا است در نهایت مقصر نهایی آمریکا قلمداد شود.

انتخابات

آفتاب یزد نزدیک شدن به انتخابات را مناسب دانسته چرا که به نظر این روزنامه "تعجیل در افتتاح پروژه‌ها، دلسوزی مکرر سیاستمداران برای حقوق اساسی مردم، اجرای قوانین معوق چند ساله مانند نظام‌ هماهنگ، پرداخت ناگهانی مطالبات بازنشستگان، افزایش تحمل در برابر منتقدان، وعده‌های رنگارنگ برای ساختن بهشت از ایران، بخشی از اتفاقاتی است که در نزدیکی هر انتخاباتی به وقوع می‌پیوندد.

سردبیر آفتاب یزد به یاد آورده که سال گذشته اظهارات احمدی نژاد در مورد تلا‌ش آمریکایی‌ها برای ترور او در عراق موجب اعتراضات زیادی شد و حتی روزنامه کیهان، این اظهارات را مورد نقد قرار داد. در آن زمان، هیچ‌یک از اصولگرایان حاضر نشدند به حمایت از احمدی‌نژاد در برابر این انتقادات برخیزند تا جایی که خود او به میدان آمد و منتقدان را "بـلـنــدگــوی آمــریـکـا" نـامیـد. امـا ظـاهـرا نـزدیکـی بـه انتخابات،‌ شرایط متفاوتی را فراهم نموده است و اصولگرایان مجبورند هم سفره انتخاباتی دولت شوند و از انتقاد دست بردارند.

محمدکاظم انبارلویی در سرمقاله رسالت نوشته در ایام انتخابات معمولا دو زنگ به صدا در می‌آید. 1- زنگ املاء 2- زنگ انشاء . آنان که یک دوره بر مسند قدرت تکیه زده بودند املا چهار ساله را باید به مردم ارائه بدهند تا نمره بگیرند. آنان که بر مسند قدرت نبوده‌اند، شروع می‌کنند به انشا نویسی و از مردم می‌خواهند به انشاء آنها نمره دهند.

به نظر نویسنده سرمقاله رسالت اگر نمره املا پیش از نمره انشاء باشد رجل سیاسی مذهبی که در مسند قدرت است چهار سال دیگر اجازه خدمت از مردم می‌گیرد و اگر کمتر باشد قدرت را واگذار می‌کند. مردم ۲۲ خرداد به پای صندوق‌های رای می‌آیند تا با آرای خود نمره قبولی را به یکی از دروس املا یا انشا رجال سیاسی و مذهبی در انتخابات ریاست جمهوری بدهند.

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی جامعه با فاصله ای که از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی گرفته از بسیاری از عوامل اصلی پیروزی انقلاب که برانگیزاننده مردم برای حضور در صحنه ها بودند نیز فاصله گرفته است.

مثالی که سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی برگزیده مربوط به انتخابات است که در آن " حرمت شکنی ها رواج پیدا کرده تهمت زدن ها آسان شده شایعه پراکنی ها و قبول شایعات اموری عادی تلقی می شوند تشنگی برای قدرت اوج گرفته شیفتگان خدمت در اقلیت هستند پول پرستی سکه رایج شده رعایت حلال و حرام رو به کاهش گذاشته مقام خواهی امری عادی شده و اینها نشانه های بسیار خطرناک و هشدار دهنده ای هستند".

انتخابات و رییس جمهور

به نوشته روزنامه اعتماد ملی یک روز پس از آنکه مجتبی ثمره هاشمی مشاور پیشین احمدی نژاد از آغاز به کار رسمی ستادهای انتخاباتی رئیس دولت نهم خبر داد، عباس زاده مشکینی در پاسخ به پرسشی درباره شکل گیری ستادهای احمدی نژاد و همچنین آنچه شائبه طرفداری برخی فرمانداران از وی خوانده شد، اظهار کرد تا جایی که بنده اطلاع دارم ستادهای انتخاباتی رئیس جمهور شکل نگرفته و وجود خارجی ندارد. احمدی نژاد نیازی به ستاد تبلیغاتی ندارد.

پاسخ این گفته را به نوشته سرمایه محمد خاتمی داده که در جمع نمایندگان ادوار گذشته مجلس گفته عده یی نیاز به ستاد ندارند چون تمام امکانات کشور در اختیار آنها است.

به گزارش سرمایه رئیس دولت اصلاحات با بیان این مطلب اظهار داشت؛ امکانات به صورت عادلانه و منصفانه تقسیم نشده و رقابت، رقابت برابری نیست. از یک سو از امکانات فراملی استفاده می شود اما از سوی دیگر از حداقل امکانات برای کاندیداها دریغ می شود. با تریبون های محدودی هم که وجود دارد برخورد می شود.

اعتماد نوشته "پنجاه هزار تومان برای هر ایرانی" تازه ترین شعار محمود احمدی نژاد است که در آستانه انتخابات در جمع مردم اسلامشهر مطرح کرد. ظاهراً تلاش مجلسی ها و کشمکش چندماهه پاستور- بهارستان برای اینکه طرح تحول اقتصادی پیشنهادی دولت مورد بهره برداری انتخاباتی احمدی نژاد قرار نگیرد افاقه نکرد و رئیس دولت نهم و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دهم یکی از برنامه های اقتصادی- انتخاباتی اش را بر این اساس مطرح کرد.

به نوشته این روزنامه البته احمدی نژاد ترجیح داد چشم خود را بر انتقادات موجود ببندد و به موج انتقادهایی که منجر به حذف طرح تحول اقتصادی و نقدی کردن یارانه ها از بودجه ۸۸ شد، اشاره نکند؛ پنجاه تا هفتاد هزار تومان برای هر نفر یارانه پیش بینی شده است. براین اساس یک خانواده پنج نفره ماهانه حدود ۳۰۰ هزارتومان دریافت می کند که مجموع مصرف آب، برق و گاز این خانواده ۷۰ تا ۱۳۰ هزار تومان خواهد شد در حالی که دریافتی این خانواده ۳۰۰ هزار تومان است.»

به نوشته اعتماد این شعار تنها در جمع مردم اسلامشهر مطرح نشد چرا که این بخش از اظهارات احمدی نژاد در ۲۴ ساعت گذشته به انحای مختلف از رسانه ملی پخش شد.

موسوی و کروبی

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته استقبال مردمی در سفرهای استانی و اشتیاق زائد الوصف نخبگان در نشست های تخصصی نشانه های بینی از پیروزی موسوی در انتخابات را برجای گذاشته و می گذارد و ظرفیت های رسانه ای (جز رسانه ملی) وسیعی به این گفتمان اختصاص می یابد. در چنین فضائی پاره ای از تشکل های اصولگرا با صداقت و گروهی از تشکل های اصولگرا با نقشه و برنامه به حامیان موسوی می پیوندند.

به نظر سرمقاله مردم سالاری آن عده از جناح راست که با نقشه و برنامه وارد شده اند همه تلاش خود را معطوف به تبیین و توصیف موسوی تاریخی دارند و سعی می کنند موسوی اصلاح طلب ناشناخته بماند چرا که موسوی تاریخی متعلق به همه ملت و دوست داشتنی و عزیز و افتخارآفرین است و احترام همگان را برمی انگیزد اما پتانسیل جذب آرای خاموش را ندارد.

اعتماد مصاحبه ای با مهدی کروبی را در صدر گزارش های خود آورده و در مقدمه آن نوشته بیانیه حقوق شهروندی شیخ مهدی کروبی از پیشرو ترین بیانیه هایی بود که تاکنون از سوی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده است. موضوعاتی که شیخ در این بیانیه مورد هدف قرار داده است، دربرگیرنده مهم ترین مطالبات شهروندان ایرانی است.

در ادامه این مقدمه آمده موضوعاتی نظیر اصلاح قانون شوراها، تاکید بر دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات، دفاع از تاسیس تلویزیون خصوصی، دفاع از اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی و حقوق قومیت ها، دفاع از حق تحصیل دانشجویان دگراندیش، دفاع از عدم دخالت قوه قضائیه در زندگی شخصی مردم، ضرورت اصلاح قانون اساسی.

مصاحبه گر اعتماد اضافه کرده مخالفت با نظارت استصوابی از جمله مواردی بود که این نامزد اصلاح طلب بر آنها تاکید کرده است. وی پیش از این نیز با ارسال نامه هایی به دبیر شورای نگهبان و فرمانده کل نیروهای مسلح بر ضرورت عدم دخالت این دو نهاد در انتخابات تاکید کرده بود.

اقتصاد

به نظر نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد وجود نرخ تورم دو رقمی و نرخ بالای بیکاری در همه سال‌های پس از پایان جنگ و در دوران ۳ رییس‌جمهور مختلف، نشان می‌دهد که تثبیت و مهار کردن نرخ تورم خواسته به حق مردم است و برای آن به فعالیت های علمی و کارشناسانه نیاز دارد که تدوین و اجرای آنها کاری بسیار دشوار است و دولت‌های اندکی هستند که توانایی فراهم کردن آنها را دارند.

در پایان این مقاله آمده جامه عمل پوشاندن به این خواسته شهروندان، نیازمند استفاده از توانایی‌های فکری، مالی و سرمایه‌گذاری‌های جدید است که بدون وجود یک فضای آرام فکری و سیاسی در داخل و تعامل منطقی و مثبت با دنیای پیرامون، ممکن نمی‌شود.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود پرسیده شهروندان ایرانی از کسی که در تابستان امسال رییس‌جمهور شده و بخش عمده‌ای از دایره تصمیم‌گیری آنها را در اختیار می‌گیرد، چه می‌خواهند؟ و خود جواب داده اکثریت ایرانیان از رییس‌جمهور انتظار دارند «سطح قدرت خرید» آنها را در یک دوره معین به میزان ساعات کار مشخص افزایش دهد و تثبیت کند.