بررسی روزنامه های یکشنبه شش اردیبهشت

تیترهای اول

روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر"نیروهای امنیتی و نظامی آمریکا متهم اصلی در کشتار زائران هستند"، رسالت با عنوان نیروهای آمریکائی متهم اصلی جنایات تروریستی عراق و کیهان با جمله "آمریکا متهم اصلی قتل زائران ایرانی" سخنان رهبر جمهوری اسلامی را در صدر اخبار خود آورده اند.

"پاسخ الهام به تذکر هاشمی درباره سلامت انتخابات" تیتر اصلی روزنامه اعتماد است، اعتمادملی نیز از زبان مهدی کروبی نوشته "تدارکاتچی نمی‌شوم"، آفتاب یزد با عنوان "آقای رئیس جمهور کدام ۶۰ هزار تومان؟" این گزارش انتخاباتی را مهم ترین گزارش امروز دیده و حیات نو از زبان میرحسین موسوی در جمع کارگران نوشته مشکلات نباید کارگر را از زندگی ساقط کند، مردم سالاری "مخالفت با کاهش سن رای دهندگان" را با اهمیت دیده است.

دنیای اقتصاد این سئوال را در تیتر اصلی خود مطرح کرده "آیا پایان رکود نزدیک است؟"، "هزینه نقدی کردن یارانه ها برابر درآمد نفت است" تیتر گزارش اصلی روزنامه خبر ست، سرمایه با عنوان "ذره ای در مقابل فشارها عقب نشنی نمی کنیم" نظر رییس دیوان محاسبات را درباره تخلف های دولت منعکس کرده، "ورود دولت به حوزه استحفاظی ری شهری" تیتر اصلی صدای عدالت است و همین موضوع در ابرار به "یک سازمان و دو رییس" تبدیل شده است.

گزیده مقالات

انفجار عراق

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته ساده اندیشی است اگر تصور شود آمریکائی ها علیرغم این تمهیدات قصد دارند عراق را ترک کنند و آنرا به مسئولان عراقی بسپارند. همکاری با القاعده حمایت از گروهک تروریستی منافقین و نگهداشتن آنها در خاک عراق تاسیس شوراهای بیداری و صرف هزینه های هنگفت برای تقویت آنها همگی نشان می دهند آمریکا برای عراق برنامه های بلند مدت دارد و از این کشور خارج نخواهد شد.

به نوشته این روزنامه طرح انجام عملیات انتحاری در دیاله و کاظمین علیه زائران ایرانی عتبات عالیات از یکطرف خواسته آمریکا را برآورده می نماید که درصدد است وانمود کند عراق همچنان ناامن است و به ادامه حضور نظامیان آمریکائی نیاز دارد و از طرف دیگر القاعده و سلفی ها و وهابیون را که کینه ای جاهلانه نسبت به ایران و شیعیان دارند راضی می نماید.

در ادامه سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی آمده " پیام دادن به ایران نیز هدف دیگری است که آمریکائی ها عملیات انتحاری را همواره ابزار مناسبی برای آن میدانند. بنابر این تردیدی نیست که آمریکا متهم ردیف اول عملیات تروریستی اخیر عراق است".

جنگ روانی

کیهان در هواداری از دولت نوشته اعلام و طرح "کمیته صیانت از آراء" در واقع یک جنگ روانی از سوی اصلاح طلبان علیه دولت و ایجاد تشکیک در سلامت انتخابات از سوی آنان به شمار می آید. در جریان انتخابات مجلس هشتم نیز آنان به همین شگرد تمسک پیدا کردند و با طرح دعوت از ناظران خارجی تلاش کردند تا آن انتخابات را نیز به چالش بکشند .

به نوشته سرمقاله کیهان مطرح کردن سفرهای استانی دولت که جزو برنامه های جاری دولت می باشد و شبهه در اینکه این سفرها در موسم انتخابات، بی عدالتی تبلیغی است! پیشنهاد تغییر قانون انتخابات بخاطر آنکه برای دولتی که سرکار است و نمی تواند استعفا دهد، محدودیت در تبلیغات قایل شود؛ چرایی پرداخت سهام عدالت به عده ای از هموطنان؛ تشکیک در تعداد و آمار حایزین شرایط شرکت در انتخابات و این اواخر حتی بحث توزیع سیب زمینی از سوی دولت! - که در حمایت از کشاورزان و برای کمک به محرومان صورت گرفته بود- همگی حکایت از تدارک یک جنگ روانی و البته تاکتیکی نخ نما شده برای توجیه شکست بعد از انتخابات دارد.

شاه کلیدهای پیروزی عنوان مقاله ای است از مرتضی الویری که در آن نویسنده نظر قبلی خود را تعدیل کرده و نوشته قبل از کناره گیری آقای خاتمی، نظرسنجی ها نشان می داد وی در مرحله اول انتخابات پیروز خواهد شد اما بعد از کناره گیری، برآورد و نظرسنجی های انجام شده حاکی از آن است که هیچ یک از نامزدها توان کسب بیش از ۵۰ درصد آرای مردم را در مرحله اول انتخابات ندارند.

به نوشته شهردار سابق تهران نامزدهای اصلاح طلب بهترست به فعالیت خود تا مرحله اول انتخابات (۲۲خرداد ادامه دهند و آنگاه در صورت راه یافتن یکی از آنها به مرحله دوم، کلیه اصلاح طلبان و خواستاران تغییر، روی کسی که به دور دوم راه یافته بسیج شوند.

نماینده پیشین تهران تاکید کرده باید شرایط و فضای دوستانه یی در این انتخابات فراهم آید تا اگر انتخابات به مرحله دوم کشیده شد، از حمایت کامل رقبای اصلاح طلب برخوردار باشیم. حتی می توان به گونه یی عمل کرد که برخی از نیروهای فعال و اصلاح طلب برای ارتقای رای هر دو نامزد اصلاح طلب فعالیت کنند. به طور خلاصه چهار پایه اساسی پیروزی مردم در انتخابات چنین است. تلاش برای تغییر مدیریت - تبیین عملکرد دولت نهم برای مقابله با تبلیغات خلاف واقع رسانه های عمومی، تشویق مردم به رای دادن به یکی از دو نامزد اصلاح طلب.

سیاست خارجی

محسن آرمین در مقاله ای در اعتمادملی نوشته در عرصه دیپلماسی می‌توان رفتارها و مواضع را براساس منافع و مصالح ملی در چارچوب اصول و قواعد اخلاقی و انسانی و الهی سامان داد و در اتخاذ هر حرکت یا موضعی اثر آن را بر مصالح عالی کشور سنجید.

به نوشته این نماینده سابق مجلس در عین حال می توان احساس رسالتی جهانی کرد و سودای تغییر جهان داشت و اگر هیچ تناسبی میان این هدف و توانایی‌ها و ظرفیت‌های ملی وجود نداشته باشد، چه باک؟ همین‌قدر که در دنیا تلاطمی‌ایجاد شود و خشم حریف برانگیخته شود و نام ما هر روز تیتر رسانه‌ها شود، نشانه اهمیت و حضور فعال ما در جهان است!

نویسنده مقاله اعتماد ملی اضافه کرده به حاشیه رفتن و از دست دادن نقش و اعتبار در عرصه‌های جهانی و منطقه‌ای، محروم ساختن یک ملت با فرهنگ و سابقه در تاریخ تمدن بشری از احترام و تحسین، تحمیل هزینه‌های سنگین مادی بر کشور و قطع همکاری‌های بین‌المللی و موج محکومیت‌ها و تحریم‌ها و... می‌ارزد به اینکه چند نفر در گوش ما بگویند حق با شماست و شما خیلی شجاع هستید.

سیاست های پولی

سرمایه در تیتر اصلی خود خبر داده بدهی بانک ها به بانک مرکزی در ۹ ماهه ۱۳۸۷ در مقایسه با چهارسال قبل ۱۰ برابر افزایش یافت یا به عبارت دیگر با ۸۸۵ درصد رشد مواجه شد.

به نوشته این روزنامه بدهی شبکه بانکی به بانک مرکزی تا پایان سال ۸۵ به آهستگی با افزایش مواجه شده در حالی که در سال ۸۶ در مقایسه با سال ۸۵ میزان بدهی بانک ها به بانک مرکزی به یکباره به میزان ۱۴۷ درصد رشد کرده است.

بهاء الدین حسینی هاشمی در سرمقاله سرمایه علت بالارفتن بدهی بانک ها به بانک مرکزی را چنین توضیح داده یکی از علل منفی شدن حساب بانک ها نزد بانک مرکزی، فعالیت شبکه بانکی در بخش ارزی است. زمانی که بانک ها اعتبار ارزی پرداخت کنند و مشتریان نتوانند در سررسید معین، آن را بازپس دهند مجبور به استقراض از منابع دراختیار بانک مرکزی می شوند.

به نوشته مدیرعامل بانک سرمایه در سال های اخیر حجم مبادلات بانک ها به شدت افزایش یافته است. این امر در گردش وجوه بانک ها اختلال ایجاد کرده و آنها را به استقراض از بانک مرکزی سوق می دهد. سپرده قانونی نزد بانک مرکزی نیز از دلایل دیگر شکل گیری بدهی بانک ها به بانک مرکزی است.علی سرزعیم در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته شاید مهمترین واقعه سیاست‌گذاری در دوهفته اخیر اعلام سیاست پولی کشور باشد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی این نوع سیاست گذاری در شرایطی که بانک‌های دولتی از عدم تعادل شدید میان منابع و مصارف در رنج هستند، علامت سوالی پیش روی هر ناظری قرار می‌دهد. این نوبت برخلاف دفعات قبل استدلال‌های حامیان این گونه سیاست‌گذاری چندان به اطلاع عموم رسانده نشد، لذا فضا برای حدس و گمان ایجاد شده است.

کاهش صندوق ذخیره ارزی

صدای عدالت خبر داده موجودی حساب ذخیره ارزی، که در پایان بهمن ماه گذشته بیش از ۲۰ میلیارد دلار بود، با کاهش ۸ میلیارد دلاری ظرف یک ماه به حدود ۱۲ میلیارد دلار در ابتدای فروردین ماه رسید.

به نوشته این روزنامه کاهش در حالی است که با توجه به کاهش شدید قیمت نفت و افزایش هزینه‌های دولت در قانون بودجه سال ۱۳۸۸، بودجه امسال احتمالاً با کسری قابل توجهی مواجه خواهد شد و علاوه بر آن که موجودی فعلی ۱۲ میلیارد دلاری حساب ذخیره ارزی مصرف خواهد شد،‌و کشور ناگزیر به استفاده از تسهیلات مالی خارجی می شود

آمار نادرست

دنیای اقتصاد به نقل از سایت خبری متعلق به رییس مرکز پژوهش های مجلس نوشته رییس‌جمهور در سخنرانی برای مردم اسلامشهر گفته «اگر خزانه مملکت مملو از پول است، خوب دولت به صد‌درصد مردم مستمری می‌دهد» این جمله بینش رییس‌جمهور درباره وظایف دولت را نشان می‌دهد که هم با مبانی دینی و هم دستاوردهای علمی و تجربی عصر حاضر مغایرت دارد

موضوع اصلی گزارش این سایت به نوشته دنیای اقتصاد آمار و اطلاعات نادرستی است که توسط احمدی‌نژاد رییس جمهور ادعا شده و در ابتدای آن با اشاره به آمار و ارقام بودجه و بررسی های مجلس که خلاف نظر رییس جمهور را نشان می دهد نوشته شده احمدی‌نژاد از مجلس درخواست اختیاراتی فوق‌العاده یا تصویب یک لایحه خاص را داشت که حق طبیعی اوست اما ارائه ارقام نادرست و عدول صریح از واقعیت در یک سخنرانی عمومی، زیبنده رییس‌جمهوری نیست.