احمدی نژاد: گفتگو بر اساس صداقت و احترام

احمدی نژاد و اوباما
Image caption محمود احمدی نژاد اقدام های دولت اوباما را برای گفتگو با ایران کافی نمی داند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران می گوید آمریکا نشانه های کافی برای بروز علاقه خود به گفتگوی مستقیم نشان نداده است.

آقای احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه ای بی سی آمریکا با استقبال از علاقه دولت باراک اوباما برای گفتگو با ایران گفت برای دولتی که تا دیروز می گفت می خواهد ما را بکشد و حالا می خواهد دوستی کند، این ابراز علاقه کافی نیست.

آقای احمدی نژاد همچنین با اشاره به این که برای گفتگوی رو در رو با آمریکا مشکلی ندارد گفت چنین مذاکراتی نیاز به مقدمه چینی دارد و باید بر اساس صداقت، احترام و عدالت انجام شود.

محمود احمدی نژاد همچنین بر سخنان خود در اجلاس بین المللی ضد نژادپرستی درباره اسرائیل تاکید کرد.

مصاحبه ای بی سی با آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه در تهران انجام و یکشنبه از تلویزیون پخش شد.

مشتان گره کرده

مصاحبه ای بی سی با محمود احمدی نژاد در حالی پخش شد که آخرین نظرسنجی این شبکه بیانگر حمایت بیشتر از ۷۰ درصد پاسخ دهندگان آمریکایی از سیاست دولت اوباما برای گفتگو با دولت های متخاصم مانند ایران است.

آقای اوباما گفته حاضر با گفتگو با دولت ایران است و از این کشور خواسته در پاسخ به دستی که به سوی آن دراز شده، مشتان گره کرده خود را باز کند.

هیلاری کلینتون هم از حضور کشورش در گفتگوهای هسته ای گروه ۱+۵ با ایران خبر داده است. آمریکا پیش از این حضور فعال در این گفتگوها را به توقف فعالیت های غنی سازی اورانیوم در ایران مشروط کرده بود.

در این حال، خانم کلینتون هفته گذشته در سخنانی در کنگره آمریکا از "مسیر دوگانه" دیپلماسی در برابر ایران و آمادگی برای اعمال تحریم های "زمین گیر کننده" خبر داده بود.

آقای احمدی نژاد در مصاحبه با ای بی سی ضمن انتقاد از مسیر دوگانه دیپلماسی آمریکا در برابر کشورش گفت: "آقای اوباما برای ما پیام دوستی می فرستد ولی در بیانیه ۱+۵ خصومت دیده می شود."

آقای احمدی نژاد همچنین با اشاره به ارسال پیام تبریک به باراک اوباما به مناسبت پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از بی پاسخ ماندن این پیام انتقاد کرد.

به گفته محمود احمدی نژاد ارسال این پیام تصمیم بزرگی بود و انتقادهای زیادی را در داخل کشور از او به همراه داشت.

آقای احمدی نژاد همچنین آمریکا را به قطع یک جانبه رابطه با ایران در ۲۹ سال پیش متهم کرد و از سیاست های دولت های پیشین این کشور در برابر ایران انتقاد کرد.

آقای احمدی نژاد همچنین در واکنش به منتشر شدن عکس دیدار باراک اوباما و هوگو چاوز، همتای ونزوئلایی و متحد آمریکای لاتینی خود گفت هرگاه رابطه خصمانه ای به رابطه ای دوستانه تبدیل شود، ما خوشحال می شویم.

انتقاد از اوباما

محمود احمدی نژاد از باراک اوباما به خاطر شرکت نکردن در اجلاس جهانی ضد نژادپرستی در ژنو انتقاد کرد و بر سخنان خود در انتقاد از اسرائیل تاکید کرد.

آقای احمدی نژاد گفت که باور ندارد که آقای اوباما از نژادپرستی حمایت می کند. او گفت آقای اوباما باید با حضور در ژنو نژادپرستی و تبعیض نژادی را نفی می کرد.

سخنرانی آقای احمدی نژاد در اجلاس موسوم به دوربان ۲ با انتقاد بسیاری همراه بود و دیپلمات های غربی محل برگزاری اجلاس را ترک کردند.

آقای احمدی نژاد با نژادپرست دانستن صهیونیسم مخالفت کشورهای غربی را با تحقیق درباره واقعه هولوکاست به زیر سوال برد.

او از دولت های غربی خواست اجازه دهند درباره این واقعه تحقیق شود.

آقای احمدی نژاد همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار آمریکایی درباره موضع ایران در برابر به رسمیت شناخته شدن دو کشور اسرائیل و فلسطین برای حل تنش های خاورمیانه، از کشورهای جهان خواست تصمیم گیری در این باره را به عهده مردم فلسطین بگذارند.

مطالب مرتبط