شورای نگهبان: کمیته صیانت از آرا بی اعتبار است

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی در ایران بار دیگر شورایی را که از سوی کاندیداهای جناح اصلاح طلب در ایران برای نظارت بر انتخابات تشکیل شده، غیر قانونی خواند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در گفت و گو با خبرگزاری فارس در واکنش به تشکیل کمیته صیانت از آرا از سوی میر حسین موسوی و مهدی کروبی، تشکیل نهادهایی از این دست را بدون اعتبار خوانده و گفته است تا زمانی که قانونی در این باره تصویب نشود، "تشکیل این گونه نهادها و مراجع مشابه دارای هیچ گونه اعتبار حقوقی و قانونی نخواهد بود."

دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری از طیف موسوم به اصلاح طلب، کمیته ای برای هماهنگی در حوزه تبلیغات، اطلاع رسانی و صیانت آرا تشکیل داده اند.

خبر تشکیل این کمیته روز یکشنبه ششم اردیبهشت اعلام شد و سخنگوی شورای نگهبان امروز دوشنبه، هفتم اردیبهشت، به آن واکنش نشان داده است.

اصلاح طلبان پیش از این نیز بر ضرورت وجود کمیته ای برای نظارت بر نحوه برگزاری انتخابات و اطمینان یافتن از سالم بودن آن تاکید کرده بودند.

با این حال آقای کدخدایی، در اواخر فروردین ماه نیز تاسیس نهادی برای صیانت از آرا را غیر قانونی اعلام کرده بود.

جناح اصلاح طلب در ایران می گوید از آن جایی که تمام دستگاه های اجرایی و نظارتی انتخابات و رسانه های عمومی در دست جناح رقیب است، تشکیل این کمیته ضروری است. آنها می گویند نگران آن هستند که این انتخابات " عادلانه" نباشد.

اما مقام های دولتی و سیاستمداران اصولگرا این موضوع را رد کرده و از چنین پیشنهادی به شدت انتقاد کرده اند.

اسفندیار رحیم مشایی، معاون رئیس جمهوری ایران در فروردین امسال در واکنش به این خبر گفته بود که افرادی که این بحث را مطرح می کنند، می خواهند چهره انتخابات را تخریب کرده و رای انتخابات را زیر سئوال ببرند.

جناح اصولگرا می گوید شورای نگهبان، مسئولیت نظارت بر انتخابات و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را دارد و به همین منظور نیازی به تشکیل کمیته صیانت نیست.

این در حالی است که جناح اصلاح طلب در ایران همواره این شورا را به عدم رعایت بی طرفی در انتخابات متهم و به عملکرد آن اعتراض کرده است.

مهدی کروبی، یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران چندی پیش به "ستایش" دبیر شورای نگهبان از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران اعتراض کرد و هشدار داد "هرگونه نشانه ای از تخلف نهادهای اجرایی و نظارتی" را در انتخابات افشا خواهد کرد.

او در دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری نیز به نحوه شمارش آرا اعتراض کرده و روند برگزاری انتخابات را سالم ندانسته بود.

مطالب مرتبط