رضا صابری: رکسانا به زحمت می تواند بایستد

Image caption رضا صابری موفق به منصرف کردن دخترش از ادامه اعتصاب غذا نشد

رضا صابری، پدر رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی آمریکایی که به اتهام جاسوسی برای آمریکا به هشت سال زندان محکوم شده، با ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی خانم صابری گفت دخترش در اثر اعتصاب غذا به شدت ضعیف شده است.

به گفته والدین رکسانا صابری که پس از دستگیری او به ایران سفر کردند، خانم صابری از روز سه شنبه هفته گذشته (21 آوریل) اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است و تنها آب و آب قند مصرف می کند.

رضا صابری در گفتگو با رسانه های خبری از دیدار با دخترش در زندان اوین در روز یکشنبه 26 آوریل، مصادف با سالروز تولد سی و دو سالگی او خبر داد و دخترش را "بسیار ضعیف" و "رنگ پریده" توصیف کرد و گفت "او به زحمت می توانست بایستد."

آقای صابری گفت در حین ملاقات بیست دقیقه ای تلاش کرده تا فرزندش را به توقف اعتصاب غذا متقاعد کند اما ظاهرا رکسانا صابری حاضر به درنظر گرفتن این درخواست نشده و به گفته رضا صابری "قسم خورده تا زمان آزاد شدن از زندان به اعتصاب غذا ادامه دهد."

خبرگزاری اسوشیتدپرس از دیدار مجدد آقای صابری با دخترش در روز دوشنبه 27 آوریل خبر داد اما اطلاعات تازه ای مربوط به این دیدار منتشر نکرده است.

"موضوع ایشان ربطی به طرف خارجی ندارد"

Image caption رکسانا صابری از شش سال پیش در ایران بود و از جمله برای شبکه های بی بی سی، فاکس نیوز و ان پی آر فعالیت می کرد

اطلاعات تازه درباره رکسانا صابری در شرایطی منتشر شد که حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به درخواست های مطرح شده از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن برای آزادی این خبرنگار، گفت "موضوع ایشان (رکسانا صابری) ربطی به طرف خارجی ندارد."

آقای قشقاوی در یک کنفرانس خبری با تاکید بر هویت ایرانی خانم صابری عنوان کرد: "بر اساس مقررات ايران با وی عمل مي‌شود و هرگونه دخالت در پروسه قضايی در رسيدگی به پرونده تبعه يك كشور خلاف هنجارهای بين‌الملی است."

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین "وجه المصالحه" قرار دادن رکسانا صابری را ردکرد.

آقای قشقاوی همچنین گفت: "وكيل ايشان از جانب وی تقاضای تجديدنظر كرده كه روند قضایی در اين‌باره طی می‌شود و بنابراين هرگونه دخالتی از بيرون خلاف معيارهای حقوقی است."

وکلای کانون مدافعان حقوق بشر؛ پشت درهای بسته

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مدافع رکسانا صابری در روز شنبه 25 آوریل بطور رسمی خواستار تجدید نظر درباره حکم صادر شده علیه موکل خود شد و برخی کارشناسان معتقدند با توجه به حساسیت ایجاد شده درباره این پرونده و مطرح شدن خواسته محمود احمدی نژاد در رسیدگی عادلانه به این پرونده انتظار می رود روند تجدید نظر به زودی آغاز شود.

آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه نیز در نامه ای به رئیس کل دادگستری استان تهران از وی خواسته بود در رسیدگی به درخواست تجدید نظر حکم محکومیت رکسانا صابری، ابعاد مختلف پرونده وی از جمله عناصر مادی و معنوی جرم "مورد بررسی دقیق، سریع و عادلانه" قرار گیرد.

Image caption تلاش شیرین عبادی و کانون مدافعان حقوق بشر برای به عهده گرفتن وکالت رکسانا صابری تا کنون بی نتیجه بوده است

هرچند در هفته گذشته اعلام شد گروهی از وکلای کانون مدافعان حقوق بشر دفاع از پرونده رکسانا صابری را بعهده خواهند گرفت، اما بر اساس تازه ترین اخبار نمایندگان این گروه کماکان موفق به دیدار با خانم صابری جهت گرفتن امضاء وکالت نامه نشده اند.

نرگس محمدی سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در گفتگو با سایت بخش فارسی بی بی سی گفت تا بعد از ظهر روز دوشنبه 27 آوریل نمایندگان کانون هشت بار با مراجع مختلف از جمله قاضی پرونده و معاون دادگستری دیدار داشته اند اما کماکان نتوانسته اند با خانم صابری دیدار کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز عبدالفتاح سلطانی یکی از سه وکیلی که قرار است وکالت خانم صابری را بعهده گیرد، در روز یکشنبه 26 آوریل "باوجود در اختیار داشتن مجوز دادگاه" با ممانعت مسئولان زندان اوین برای دیدار با رکسانا صابری مواجه شد.

در تیم وکلای کانون مدافعان حقوق بشر برای رکسانا صابری، علاوه بر عبدالفتاح سلطانی، شیرین عبادی و مهناز پراکن نیز حضور خواهند داشت.

مطالب مرتبط