مذاکرات وزیران خارجه ایران، افغانستان و پاکستان

متکی و اسپنتا
Image caption اجلاس کابل مسایل و روابط منطقه ای را بررسی می کند

مذاکرات سه جانبه وزیران خارجه ایران، افغانستان و پاکستان در کابل برگزار شده است.

روز دوشنبه، 27 آوریل (7 اردیبهشت)، منوچهر متکی و شاه محمود قریشی، وزیران امور خارجه ایران و پاکستان، وارد کابل شدند و همراه با رنگین دادفر اسپنتا، وزیر امور خارجه افغانستان، در اجلاس سه جانبه وزیران امور خارجه برای بررسی مسایل منطقه ای شرکت کردند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گزارش کرده است که هیاتی از مقامات و کارشناسان وزارت امور خارجه ایران، از جمله محمد مهدی آخوند زاده، معاون آسیا و اقیانسیه این وزارت خانه، آقای متکی را در سفر به کابل همراهی می کند.

منوچهر متکی هنگام ترک تهران به مقصد کابل گفت که در این سفر، تصمیمات اجلاس سه جانبه سران سه کشور که سال قبل در تهران برگزار شد مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

آقای متکی افزود که سران پاکستان، افغانستان و ایران در اجلاس تهران تصویب کردند که رایزنی های سه کشور در سطوح مختلف ادامه یابد.

به گفته وزیر امور خارجه ایران، در اجلاس یک روزه کابل، راه های مختلف حل مسایل منطقه ای و "برون رفت از شرایطی که در منطقه حاکم است" بررسی می شود.

مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر و همچنین گسترش همکاری های سه جانبه از جمله محورهای اصلی مذاکرات کابل گزارش شده است.

دو هفته پیش، معاونان وزارت امور خارجه سه کشور در جلسه ای در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، برگزاری نشست وزیران امور خارجه در کابل را تصویب کردند.

وزیران خارجه سه کشور در پایان مذاکرات خود در یک جلسه خبری در کابل شرکت و نتایج این جلسه را تشریح می کنند.

وزارت امور خارجه ایران گفته است که آقای متکی در سفر به کابل با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز دیدار خواهد کرد.

منابع خبری پاکستان نیز ضمن انتشار خبر سفر شاه محمود قریشی به کابل برای شرکت در اجلاس کابل، گفته انذد که وزیران امور خارجه سه کشور علاوه بر شرکت در نشست های سه جانبه، به طور دو جانبه نیز دیدار و در مورد مسایل مورد علاقه کشورهای خود گفتگو می کنند.

این منابع افزوده اند که یکی از موضوع های مورد بررسی در اجلاس کابل آماده کردن دستور کار اجلاس رئیسان جمهوری سه کشور است که قرار است در آینده نزدیک در تهران برگزار شود اما در مورد تاریخ برگزاری این اجلاس خبر دیگری منتشر نشده است.

آقای قریشی نیز در طول اقامت در کابل با رئیس جمهوری افغانستان دیدار خواهد کرد.

مطالب مرتبط