بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۸ اردیبهشت

تیترهای اول

اعتماد ملی تیتر اول خود را از گفته های تازه مهدی کروبی برگزیده "اعدام کودکان را متوقف کنید"، اعتماد جمله "از بسیج و سپاه نباید سوء استفاده کنیم" را از قول محمد خاتمی در دیدار با فرماندهان سپاه آورده، حیات نو از همین جلسه در صدر گزارش های خبری خود آورده " سپاه و بسیج فراتر از جناح بندی های رایج باشند"، سرمایه با عنوان "انتقاد صریح خاتمی از صدور اطلاعیه های انتخاباتی به نام سپاه و بسیج"، آفتاب یزد از زبان میرحسین موسوی در عنوان اصلی خود نوشته "هیچ سلاحی نداریم جز افشاگری" ، روزنامه جمهوری اسلامی در تشریح نظرات همین مقام نوشته "نگاه به اقوام به عنوان یک ایرانی و اعتقاد به کرامت انسانی" و روزنامه خبر "پاسخ میرحسین به سی سئوال خبر" را در صدر عنوان های خود آورده است.

رسالت از قول رییس جمهور احمدی نژاد در تیتر اول خود نوشته "دولت خادم کارگران است"، ابرار از قول همین مقام نوشته "همیشه با قانون کار برخورد سیاسی شده است"، کیهان به نقل از رییس دولت نوشته "چهارصد و بیست هزار تومان حداقل حقوق بازنشستگان تأمين اجتماعي" و مردم سالاری به نقل از یک مقام دولتی در تیتر اول خود نوشته "واردات پرتقال اسرائیلی کار دولت نبود."

"اصلاح الگوی مصرف دربند دریافت های نادرست" عنوان اول جام جم است، "هدف گیری بازار واردات" تیتر اصلی دنیای اقتصاد و "انتقال حج به گردشگري اهانت به خانه خداست" از قول آیت الله مکارم شیرازی هم در صدر عناوین ‏ صدای عدالت نشسته است.

گزیده مقالات

انتخابات

عباس عبدی در مقاله ای در اعتماد ملی نوشته انتخابات مجلس ايران به علت حزبي نبودن جامعه سياسي، معمولا به طرح مطالبات منطقه‌اي و حتي بسيار كوچكتر از سطح مطالبات استاني در سطح شهرستان محدود مي‌شود و انتخابات رياست جمهوري فقط زمينه‌اي است براي طرح مطالبات ملي و كلان. در نتيجه طرح مطالبات مهم و ضروري منطقه‌اي مثل منطقه آذربايجان، مناطق شمالي، زاگرس، خوزستان، كردستان، بلوچستان و مناطق جنوبي و غيره در هيچ يك از دو انتخابات فراهم نمي‌شود در حالي كه اهميت مطالبات منطقه‌اي كمتر از مطالبات ملي نيست.

به نوشته این روزنامه نگار اصلاح طلب دو دليل عمده در ضرورت طرح مطالبات منطقه‌اي وجود دارد. اول اينكه ميان مناطق كشور از هر حيث تفاوت‌هاي جدي وجود دارد و اين تفاوت‌ها طبعا موجب طرح نيازها و مطالبات متفاوت هم خواهد بود. تفاوت از حيث زبان، مذهب، قوميت، وضعيت جغرافيايي و آب و هوايي و دليل دوم اينكه نظام اداري و مديريتي كشور بسيار تمركزگراست و كمتر استقلالي را براي مناطق مي‌گذارد.

سجاد سالک در اعتماد نوشته طرح و نقشه دولت براي پايين آوردن سن راي دهندگان يک پيام واضح براي فعالان سياسي داشت و آن اينکه مشاوران محمود احمدي نژاد نسبت به احتمال راي آوردن وي نگران بوده و سعي داشتند نسل جديدي از راي دهندگان را که شناختي نسبت به اصلاح طلبان ندارند، وارد انتخابات کنند.

به نوشته این روزنامه نگار دولتمردان ايران با اين تصور که نوجوانان ايراني بر اساس شهرت راي مي دهند و در ميان کانديداهاي موجود مشهور ترين کانديدا محمود احمدي نژاد است، قصد داشتند به اين دسته از افراد حق راي دهند، غافل از اينکه نمايندگان پارلمان ايران براساس شهرت به لايحه راي نمي دهند.

تحسین دولت

رسالت در سرمقاله خود نوشته اين كه دولت در سايه پايداري ملت توانست ايران اسلامي را در فن آوري‌‌هاي نوين به جايگاه يكي از ۱۰ قدرت جهان ارتقا دهد نشانه ايمان رئيس جمهور به استقلال و پيشرفت كشور است، شعار انرژي هسته‌اي حق مسلم ماست به صورت يك شعار ملي درآمد و دولت مامور به پاسخ به اين مطالبه و ايستادگي در مجامع جهاني براي استيفاي حقوق ملت .

به نوشته سردبیر این روزنامه هوادار دولت ثبت بيش از ۲۰ هزار اختراع در دولت نهم اهتمام دولت را به موضوع پيشرفت علمي كشور بويژه در فناوريهاي نوين نشان مي‌دهد و در ضمن اينكه دولت توانست در بنا و تكميل زيرساختهاي اقتصادي كشور تلاش شبانه‌روزي از خود نشان دهد تعهدي بود كه رئيس دولت و مسئولان كشور به مطالبات مردم داشتند.

نقد دولت

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از برپائی همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور انتقاد کرده و نوشته چرا باید بیت المال صرف همايشي شود كه عده اي مرفه بي درد از آمريكا و اروپا در آن شركت كنند و با هزينه بيت المال پول بليط رفت و برگشت هواپيماي آنان داده شود در هتل هاي گران قيمت اقامت نمايند.

به نظر این روزنامه جلب سرمايه گذاري در كشور نيز راهكارهاي قانوني دارد و مسائل مربوط به ايرانيان خارج از كشور فقط به اين همايش محدود نمي شود و در يك جمع بندي ساده به اين نتيجه رسيد كه عملكردهاي مربوط به اين موضوع در دولت كنوني نيازمند تامل بيشتري است كه از ابعاد گوناگون بايد مورد بازبيني قرار گيرد. هرچند اين موضوع نيز به احتمال زياد همچون ده ها موضوع ديگر به زودي به فراموشي سپرده خواهد شد و پرونده اي بر پرونده هاي بايگاني شده ديگر اضافه خواهد گرديد .

مردم سالاری در سرمقاله خود از این که دولت در روزهای پایانی دوران خود دست به کار های تبلیغاتی می زند انتقاد کرده و از جمله نوشته در این روزها خبر تصمیم دولت مبني بر افزايش ۳۵ تا ۶۰ درصدي حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي به صورت گسترده از راديو و تلويزيون پخش شد.

این روزنامه پرسیده چرا دولت در ماه هاي آخر عمرش ياد اين کار افتاده است. اگر قصد اجراي اين طرح را داشت، چرا از ابتداي دوره فعاليت اش، که نفت نيز قيمت بالا يي داشت، اجرايي نشد؟

سخن از اجراي اين افزايش حقوق، در حالي که پيش بيني مي شود بودجه کشور در سال جاري با کسري زيادي روبرو باشد، چه مفهومي دارد؟

در پایان مقاله مردم سالاری آمده وزير رفاه توضيح دهد، چگونه تا پيش از اين از سناريوهاي مختلف براي افزايش ۱۰ تا ۲۰ درصدي حقوق بازنشستگان سخن به ميان مي آورد و همواره از مشکل تامين منابع گلا يه مي کرد اما به يک باره در آستانه انتخابات، از افزايش ۳۵ تا ۶۰ درصدي مي گويد؟

صدای عدالت در سرمقاله خود نوشته محمود احمدي‌نژاد كه از او به‌عنوان نامزد دور دهم رياست جمهوري ياد مي‌شود اخيراً در ديدار با برخي شهروندان شهرهاي شهريار، اسلامشهر و ورامين كه در ادامه سفرهاي استاني صورت گرفت يكبار ديگر موضوع پرداخت نقدي يارانه‌‌ها را يادآور شد و از تخصيص مبالغ ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان به هر نفر در صورت پيروزي در انتخابات خبر داد که مانند آوردن پول نفت بر سر سفره مردم وعده تبلیغاتی است. ‏

به نوشته این مقاله باید معلوم شود چرا يكبار ديگر لايحه‌اي كه در مجلس فعلاً مسكوت مانده در هنگامه رقابت‌هاي انتخاباتي از بايگاني خارج شده و به‌جاي بررسي كارشناسي از آن به‌عنوان حربه‌اي براي جلب آراي مردم حاشيه‌نشين شهر تهران سوءاستفاده مي‌شود؟

اقتصاد

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته مقایسه میزان واردات کالا در دوره چهارساله دولت احمدی نژاد نشان می دهد مجموع واردات به میزان ۲۱۳ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با واردات ۵/۱۶۶ میلیارد دلاری هشت ساله دولت خاتمی بیانگر افزایش ۵/۴۶ میلیارد دلاری (معادل ۲۸ درصد) است.

همین روزنامه در سرمقاله خود نوشته مقایسه افزایش ۲۵ درصدی نرخ ارز طی ۱۰ سال گذشته با وجود تورم ۲۵۰ درصدی چهارسال اخیر حکایت از ضرر تولیدکننده و صادرکننده دارد که با این وضعیت دچار زیان های فراوانی شده اند.

به نوشته سرمقاله سرمایه هم اکنون پسته آمریکایی در بازار ایران یافت می شود و استفاده از کارگر خارجی نیز ارزان تر از کارگر داخلی است بنابراین اگر نرخ ارز اصلاح نشود نمی توان انتظاری برای توقف روند روبه رشد واردات به کشور داشت. اما افزایش واردات دلایل دیگری نیز دارد؛ از جمله آنکه حجم اقتصاد کشور طی چهار سال گذشته بزرگ تر شده است .

دغدغه‌هاي جديد براي جايگاه بانك مركزي عنوان سرمقاله دنیای اقتصادست که احمد يزدان‌پناه در آن خبر داده که مجلسيان در تلاش هستند طرحي براي جايگاه سازماني متولي سياست‌هاي پولي كشور و چگونگي انتصاب رييس كل بانك مركزي در اندازند و بيشتر اقتصاددانان مطلع و مستقل، نگران پيامدهاي اين امر و كژ راهه بودن اين اقدام هستند.

نظر این کارشناس مسائل بانکی هزينه‌هاي اجتماعي بحران‌هاي مالي حكم مي‌كند كه اين سياست‌ها و نظارت‌ها به موقع و به اندازه و كارآ مطرح شوند. تامين و حفظ ثبات مالي كه از مهم‌ترين عوامل رشد بالا و پايدار براي يك كشور است، اجازه نمي‌دهد تا تورم بالا، قدرت خريد سرمايه‌گذاران را تحليل ببرد يا كاهش عمومي قيمت‌ها در اثر ركود اقتصادي ارزش ويژه دارايي‌ قرض گيرندگان از واسطه‌گران مالي، يعني بانك‌‌ها و نهادهاي غيربانكي را با كاهش مواجه مي‌سازد.

سقوط دولت پاکستان

کیهان در سرمقاله خود پیش بینی کرده که دولت فعلی در پاکستان طی ماههای آتی سقوط می کند مگر آنکه بتواند تناقض با آمریکا بودن و با مردم خود بودن را حل کند. ، در حالی که آمریکا وضع فعلی را قابل قبول نمی داند و در پی ساختارشکنی در این کشور است ولی نمی تواند تغییرات را مطابق منافع و دیدگاههای خود مدیریت کند.

به نوشته سرمقاله کیهان از خاکستر دولت کنونی بار دیگر یک دولت ضعیف متولد می شود و وضعیت بی ثبات کنونی پاکستان ادامه می یابد. این می تواند به امنیت کشورهای همجوار- از جمله ایران- آسیب وارد کند. با تضعیف دولت مرکزی بحران کشمیر توسط هند تحریک می شود چرا که هندی ها وضعیت فعلی را برای حل همیشگی بحران کشمیر غربی و الحاق آن به هند مناسب می دانند. راه انداختن سیل اتهامات هندی ها علیه سپاه طیبه کشمیر در این راستا قابل ارزیابی است.

در ادامه سرمقاله این روزنامه تاکید شده پاکستان کماکان در شرایط بحران انسجام و بی دولتی دست و پا خواهد زد و این اگرچه برای مردم این کشور و همسایگان آن نامطلوب است، موقعیت قابل قبولی نیز به آمریکایی ها اعطا نخواهد کرد.

مطالب مرتبط