بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۷ اردیبهشت

تیترهای اول

آفتاب یزد با تیتر "به دختران ۹ ساله هم حق راي بدهيد " گفته یک نماینده مجلس را در مخالفت با لایحه دو فوریتی دولت در صدر مطالب خود آورده ، حیات نو با "مخالفت مجلس با کاهش سن رای دهندگان" همین خبر را تیتر اول خود کرده است و "پنجاه و هفت راي به لايحه دولت" عنوان اصلی مردم سالاری است.

ابرار با "پس لرزه های یک اقدام" گزارش های مربوط به وضعیت سازمان اوقاف را عنوان اول خود قرار داده و سرمایه با تیتر "الحاق ناکام" به همین موضوع پرداخته است.

"حمایت از احمدی نژاد در سکوت اکثریت" تیتر اول اعتماد است، "تشكيل كميته مشترك كروبي- موسوي" عنوان اصلی اعتمادملی، جام جم از به صدا در آمدن"زنگ انتخابات در رسانه ملی" خبر داده و رسالت "اعلام جزئیات نحوه برگزاری دهمین انتخابات ریاست جمهوری " با اهمیت دیده است، صدای عدالت از قول میرحسین موسوی در عنوان اصلی خود نوشته "باید تصویر کلیشه ای زن اصلاح شود"، روزنامه خبر در تیتر اول خود از رای گیری مخفیانه در شورای شهر تهران خبر داده و نوشته "چمران شش بر دو باخت".

از میان اخبار خارجی روزنامه جمهوری اسلامی خبر "افشاي توطئه مشترک حزب بعث و القاعده براي ترور آيت الله سيستاني" را در صدر اخبار خود آورده و کیهان از قول وزیر خارجه آمریکا در تیتر اول خود نوشته "حضور نظامی در عراق تمدید می شود"

گزیده مقالات

الحاق در ابهام

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی تصمیم ها و انتصاب های دولت پرداخته و نوشته پی آمدهای منفی این تصمیم ها بعدا معلوم می شود اما اکنون اقدام اخير دولت در جدا كردن سازمان حج از وزارت ارشاد و الحاق آن به سازمان ميراث فرهنگي علي‌رغم تاكيد نماينده ولي فقيه بر "عدم موافقت رهبري با اين اقدام" به خودي خود موجب تعجب مي شد. اما عجيب تر از آن، دستپاچگي سازمان ميراث فرهنگي براي عزل رئيس سازمان حج در حالي بود كه رئيس فعلي سازمان به مذاكرات رسمي با مقامات عربستان اشتغال داشت.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد شايد براي دولتي كه روزهاي آخر كار خود را سپري مي كنند، ايجاد اين توهم در ميان طرف‌هاي مذاكره خارجي، اهميت زيادي نداشته باشد اما كساني كه ولع به ادامه حاكميت جناح خود را به خوبي آشكار ساخته‌اند بايد بدانند كه "کار مُلك، اين گونه سامان نمي يابد" ؛ مگر آن كه آنها هم به شكست قطعي خود در انتخابات ۲۲ خرداد يقين پيدا كرده باشند .

کاهش سن رای دهندگان

روزنامه مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته وقتي در مورد موضوع مهمي همچون تعيين سن راي دهندگان، در آستانه انتخابات رياست جمهوري لا يحه اي دو فوريتي به مجلس داده مي شود، ترديدي باقی نمی ماند که هدف از آن تاثير گذاري در فضاي انتخابات است و اصلي مهم و اساسي به منظور نيل به يک نتيجه مقطعي، قرباني خواسته هاي زود گذر شده است.

به نوشته حمید رضا شکوهی در این مقاله اشکال بسياري از کشورهاي توسعه نيافته اين است که تصميمات مهم و اساسي را با مطالبات زودگذر و احساسي درهم ميآميزند و نتيجه آن مي شود که هر گاه به بن بست مي رسيم يادمان مي افتد که طرحي يا لايحه اي تدوين کنيم که ما را- نه کشور را از بن بست خارج کند.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود یادآوری کرده که لایحه دوفوریتی دولت احمدی نژاد که مجلس بدان رای نداد همان لایحه اصلاح طلبان بود که جناح راست در مجلس گذشته آن را رد کرد و این بار دولتی ها ا دقيقا همان سخناني بود كه اصلاح طلبان براي رسيدن به همين مقصود در دوران حاكميت خود و در دوران مجلس ششم مي گفتند.

به نظر این روزنامه اين همزباني و انطباق روش حكايت از يكساني آن دسته از افرادي دارد كه وقتي به قدرت مي رسند دچار دگرگوني هائي در طرز تفكر و نگاه به مسائل مي گردند و براي حفظ قدرت حاضر مي شوند بسياري از مباني و اصول را فراموش كنند!

در ادامه این سرمقاله آمده اكثر قريب به اتفاق افراد زير ۱۸ سال حتي از نظر تامين زندگي شخصي خود وابسته به خانواده هستند و هيچ تجربه اي از چگونگي تعاملات اجتماعي به معناي اداره امور جامعه ندارند و مسئوليتي برعهده آنها نيست . در مقابل انتخابات در هر جامعه اي دخالت آحاد آن جامعه در سرنوشت كشور و عموم مردم و سپردن مهمترين مسئوليت ها به افرادي است كه با آرا راي دهندگان برگزيده مي شوند. چگونه مي توان چنين تصميم گيري مهمي را به افرادي سپرد كه هنوز با الفباي مسئوليت آشنائي ندارند .

انتخابات

صدای عدالت در سرمقاله خود ادعا کرده که جانبداري صداوسيما از احمدي‌نژاد كه از او به‌عنوان نامزد دور دهم رياست جمهوري ياد مي‌شود، رفته رفته اعتراض ساير نامزدها و تشكل‌هاي سياسي غيرهمسو با اين نامزد را برانگيخته و ادعاي استقلال رسانه ملي را بشدت زير سؤال برده است.

به نوشته این روزنامه افزايش انعكاس حمايت از تصميم‌هاي دولت در مسايل مختلف و پوشش وسيع اخبار سخنراني‌هاي احمدي‌نژاد در جمع مردم كه با شعارهاي انتخاباتي وعده پرداخت پول نقد هم همراه بوده و همچنين نقد منفي ديگر نامزدها در بخش‌هاي پربيننده اين رسانه همچون ۳۰/۲۰، صداوسيما را به تريبون تبليغاتي يك نامزد تبديل كرده كه با استقلال صداوسيما همخواني ندارد.

احمد زیدآبادی در مقاله ای در اعتماد ملی به بررسی موقعیت محمود احمدی نژاد پرداخته و نوشته اين هم تهمتي است به مردم روستاها و شهرهاي دور افتاده كه ما مي‌پنداريم آنها از آنچه در كشور مي‌گذرد، بي‌خبرند و يا اينكه از برنامه‌هاي اقتصادي آقاي احمدي‌نژاد به خوبي منتفع و بهره‌مند شده‌اند. البته آقاي احمدي‌نژاد با نوعي الگوبرداري از روش هوگو چاوز همتاي ونزوئلايي خود كوشيد تا با حمايت از يك طبقه اجتماعي مشخص، راي هميشگي آنها را براي خود تضمين كند، اما اين الگو در ايران ناكام مانده است.

به نوشته این کارشناس مسائل خارجی، چاوز در حقيقت با تقسيم اراضي مالكان بين مردم روستايي و استفاده از دلارهاي باد آورده نفتي در جهت كمك‌ "سازمان يافته" به اقشار محروم شهري توانسته است وفاداري آنها را به خود جلب كند. در ايران اما پيش از اين، دو بار تقسيم اراضي صورت گرفته و عملا زمينه‌اي وجود نداشته است تا آقاي احمدي‌نژاد اصلاحات ارضي انجام دهد. به واقع فقط همان دلارهاي باد آورده نفتي در اختيار وي بوده، دلارهايي كه هر چند حجم آن سر به آسمان مي‌زده، اما با استفاده عجولانه و غير علمي از آن عملا ريخت و پاش شده و گره‌اي هم از كار فروبسته قشر محروم جامعه باز نكرده است.

اقتصاد

احمد حاتمی یزد در سرمقاله سرمایه نوشته در سال های اخیر برخی از تسهیلات به شکلی غیرقابل کنترل منجر به افزایش قدرت خرید مردم و رشد مصرف گرایی شده بود و به علت عدم نظارت از چرخه اصلی آن که تولید است، خارج و به بازار خرید و فروش و واردات و مصرف کشیده شد. به تعبیر دیگر، وامی که به تسهیلات گیرنده پرداخت می شود، پس از یک دور گردش در بازار مجدداً به سیستم بانکی باز خواهد گشت و جایی به جز بانک نخواهد داشت.

به نوشته این کارشناس مسائل پولی آنچه از آمار بانک مرکزی برمی آید آن است که رشد سپرده های غیردولتی در سال ۸۷ تقریباً یک نهم رشد دوره مشابه سال قبل است که با رشد نقدینگی در دو دوره مورد نظر مطابقت داشته و حجم تسهیلات پرداختی توسط نظام بانکی هم تقریباً به همین نسبت و یک نهم دوره مورد بررسی بوده است که این اتفاق عجیبی نیست و به سیاست های صحیح بانک مرکزی در دوره ریاست آقای مظاهری بازمی گردد.

کتاب کالای فاسد شدنی

احمد پورنجاتی در مقاله ای در اعتماد نوشته پيشنهاد مي کنم از اين پس «کتاب» را همچون «شير و ماست و روغن نباتي و مربا» در زمره «کالاهاي فاسدشدني» همراه با درج «تاريخ مصرف» روانه بازار کنند. به فرض که روزي، روزگاري، يک کتاب مظلوم، پس از گذر از هفت خوان مميزي، اجازه انتشار گرفته باشد، با شمارگان دو هزار و اندي روانه پيشخوان کتابفروشي هاي رو به تعطيل شده باشد، حتي به چاپ هاي دوم و سوم و بالاتر نيز رسيده باشد، اما احتمال فاسد شدن را نبايد ناديده گرفت. بر اساس نقد ریسس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس از آن جا که مجموعه دولت نهم، سر و ته يک کرباس است. وزارت کشاورزي اش با وزارت ارشاد ش و با وزارت آموزش عالي و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اش، مي خواند. پروژه «توزيع سيب زميني رايگان» يک روي سکه بود و حالا روي ديگرش؛ «جلوگيري از انتشار» برخي کتاب ها که بارها با مجوز وزارت ارشاد تجديد چاپ شده اند،وقتي اساس کار بر محور «سليقه و گرايش سياسي و عقيدتي اشخاص» گذاشته مي شود، وضعيت همين است که شاهديم.

معاون پیشین وزارت ارشاد پرسیده مگر به فيلم «علي سنتوري» مهرجويي اجازه نمايش نداده بودند؟ در وزارت ارشاد همین دولت ، اما به اراده وزير ارشاد از اکران فيلم جلوگيري شد. داستان ممنوعيت انتشار کتاب هايي که بارها تجديد چاپ شده بودند اما پس از روي کار آمدن دولت نهم دچار «لغو مجوز» شدند، قصه تکراري و ملال آور اصحاب انديشه است اما آنچه در روزهاي اخير اتفاق افتاد، جلوگيري از تجديد چاپ برخي کتاب هاست که از قضا در همين دولت چندين بار چاپ و منتشر شده اند، به رمان «نيمه غايب» حسين سناپور براي چاپ پانزدهم اجازه نشر داده نمي شود در حالي که چهار بار در همين دولت فخيمه و توسط همين وزارت به چاپ رسید.

پرتقال فروش

سه روز بعد از جنجال پخش پرتقال های اسرائیلی دربازارهای کشور حیات نو به عنوان پرتقال فروش پیدا شد نوشته در زمانی که بعد از تهران پرتقال اسرائیلی در بازارهاى ميوه و تر‌بار شهرهاى اصفهان و همدان نيز توزيع شده گفته مى‌شد پرتقال‌هاى واردشده اسرائيلى از سطح بازار‌هاى ميوه جمع‌آورى شده‌اند.

به نوشته این روزنامه يکى از اعضاى اتحاديه بارفروشان تهران گفته پرتقال‌هاى وارد شده توسط یک وارد کننده حدود پنج هزار تن بوده است که از مبادى ورودى رسمى وارد شده که داراى برگ سبز وزارت بازرگانى بوده است.

حیات نو ادعا کرده شرکت چينى که از سوى دولت هويت آن مشخص شده، اين مقدار پرتقال را با اطلاع قبلى به خريدار واگذار کرده است. دفتر اين شرکت چينى در دوبى واقع است، اما هنوز مشخص نيست که حمل بار از کجا صورت گرفته است.

مطالب مرتبط