تلاش سناتورهای آمریکا برای تحریم ایران

ساختمان کنگره

تعدادی از سناتورهای آمریکایی پیش نویس طرحی را تهیه کرده اند تا مانع از صادرات بنزین به ایران شوند.

هدف از این اقدام اعمال فشار به ایران برای توقف فعالیت های غنی سازی و فراوری اورنیوم عنوان شده است.

این طرح به وسیله جو لیبرمن، سناتور مستقل و دو سناتور دموکرات و جمهوری خواه تهیه شده است.

تاکنون بیست و سه تن از اعضای جمهوری خواه و دموکرات مجلس سنا از این طرح که قرار است سه شنبه به طور رسمی تقدیم این مجلس شود، حمایت کرده اند.

هفته گذشته نیز طرح مشابهی به مجلس نمایندگان آمریکا تقدیم شد که مورد حمایت نمایندگان هر دو حزب قرار دارد.

برای تبدیل یک طرح به قانون، هر دو مجلس کنگره باید به آن رای بدهند تا با امضای رئیس جمهوری به قانون تبدیل شود.

سناتور لیبرمن در بیانیه ای که دوشنبه به همراه سایر مولفین طرح تحریم صادرات بنزین به ایران صادر کرد گفت: "محدود کردن دسترسی ایران به منابع انرژی می تواند به فعالیت های دیپلماتیک آمریکا برای امتیاز گرفتن از این کشور در رابطه با فعالیت های هسته ای آن کمک کند."

تحلیلگران هم صدا شدن اعضای دموکرات با جمهوری خواهان کنگره برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران را بیانگر خسته شدن آنها از طولانی شدن تلاش دولت آمریکا برای گفتگو با این کشور و نگرانی از به نتیجه نرسیدن این اقدام عنوان می کنند.

این در حالی است که هفته گذشته هیلاری کلینتون در سخنانی در مجلس نمایندگان آمریکا ضمن تاکید بر مسیر دوگانه دیپلماسی کشورش در برابر ایران، از تهیه مقدمات اعمال "تحریم های زمین گیرکننده" علیه این کشور خبر داده بود.

این سخنان با انتقاد تند مقام های ایرانی مواجه شد.

ایران چهل درصد بنرین مصرفی خود را وارد می کند و اعمال تحریم برای واردات این کالا فشار زیادی را به دولت و مردم آن وارد می کند.

در این حال، بر اساس طرح ارائه شده شرکت های خارجی طرف قرارداد با ایران مانند توتال فرانسه، شرکت های سوییسی ویتول و گلنکور، شرکت برتانیایی بریتیش پترولیوم و شرکت هندی ریلاینس به خاطر معامله با این کشور مجازات خواهند شد.

شرکت بیمه لویدز لندن نیز که بیمه کننده بیشتر محموله های بنزین صادراتی به ایران است نیز با تصویب این طرح دچار زیان مادی زیادی خواهد شد.

مطالب مرتبط