'ایران تندروها را به شناسایی اسرائیل ترغیب کند'

Image caption آمریکا خوستار اعمال نفوذ ایران بر گروه هایی مانند حزب الله و حماس برای به شناسایی اسرائیل است

ایالات متحده از ایران خواسته است "گروه های تندرو" در خاورمیانه را به شناسایی اسرائیل ترغیب کند.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا همچنین خواستار نقش آفرینی مثبت ایران در منطقه شده است.

آقای وود که در جلسه روزانه مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا صحبت می کرد، در پاسخ به سوالی درباره موافقت ضمنی محمود احمدی نژاد با طرح به رسمیت شناختن اسرائیل و فلسطین به عنوان راه حل مناقشه خاورمیانه گفت ایران تاکنون نقش مثبتی در خاورمیانه ایفا نکرده است.

آقای وود ادامه داد: "اگر ایران می خواهد حسن نیت نشان دهد، باید نیروهای مورد حمایت خود که مخالف طرح تشکیل دو کشور هستند را تشویق کند دست از مخالفت بردارند و به ایفای نقش مثبتی برای کمک به اجرای این طرح بپردازند."

آقای وود به جنبش حماس در فلسطین و حزب الله در لبنان اشاره می کرد.

سوال خبرنگاران از آقای وود اشاره ای بود به سخنان محمود احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه ای بی سی.

در این مصاحبه آقای احمدی نژاد بدون اظهارنظر درباره طرح تشکیل دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیل، خواستار تعیین تکلیف آینده فلسطین از سوی مردم آن شد. او گفت ایران هر آن چه را که فلسطینی ها بپذیرند، خواهد پذیرفت.

خبرگزاری های غربی این سخنان آقای احمدی نژاد را پذیرش تلویحی این طرح تلقی کرده اند. شبکه تلویزیونی عرب زبان العالم که متعلق به ایران است این برداشت را رد کرده است.

از سوی دیگر، دنیس راس، مشاور ویژه وزیر امورخارجه آمریکا در امور خلیج فارس و جنوب غرب آسیا عازم خاورمیانه شده است تا درباره تحولات جدید منطقه با همسایگان جنوبی ایران و دولت مصر رایزنی کند.

وزارت امورخارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد هدف از سفر آقای راس به خاورمیانه تاکید بر تعهد ایالات متحده به احیای دیپلماسی در منطقه و ادامه مشورت ها با شرکای این کشور است.

کارشناسان می گویند آقای راس در این سفر از همسایگان ایران خواست تا فشار خود را بر این کشور برای توقف برنامه غنی سازی و فراوری اورانیوم آن افزایش دهند.

مطالب مرتبط