اهود باراک: مسئله ایران صرفا با حمله نظامی حل نخواهد شد

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، گفته است که اسرائیل در مقابله با برنامه تحقیقات اتمی ایران از هیچ یک از گزینه های خود صرف نظر نخواهد کرد.

به این ترتیب، وی بار دیگر به احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران اشاره کرد ولی گفت که مسئله صرفا با یک حمله نظامی حل و فصل نخواهد شد.

او وضعیت کنونی ایران را پیچیده تر از وضع عراق در هنگام حمله اسرائیل به نیروگاه هسته ای آن کشور در سال 1981 میلادی توصیف کرد.

اهود باراک گفت هر چند که ایران در حال حاضر تهدیدی جدی برای بقا و ادامه حیات دولت اسرائیل محسوب نمی شود، لیکن هنوز یک تهدید منطقه ای است.

ایران حکومت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و گفته است به هر گونه حمله نظامی احتمالی پاسخ خواهد داد.

اهود باراک همچنین گفته است که اسرائیل طرحی را به آمریکا ارائه خواهد داد که به موجب آن یهودیان و فلسطینیان در دو قلمرو جدا در موازات هم زندگی کنند.

با این که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر جدید، خواستار تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی نیست، اهود باراک گفته که اسرائیل باید ظرف سه سال آینده به نوعی توافقنامه صلح با فلسطینیان دست یابد.

وی گفت هر وقت یک تفاهم نامه سیاسی با همه کشورهای همسایه امضا شود، آن تفاهم نامه شامل تشکیل دولت فلسطینی در کنار اسرائیل هم خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو قرار است ماه آینده میلادی به آمریکا سفر کند و انتظار می رود که در خصوص طرح صلح و تشکیل دولت فلسطینی با باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، گفتگو کند.

مطالب مرتبط