حسن حداد: ادعای اعتصاب غذای رکسانا صابری کذب است

حسن حداد، معاون امنیت دادستان تهران، گفته است که "ادعای اعتصاب غذا و مشکل جسمانی رکسانا صابری" دروغ است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از حسن حداد نوشته است که ادعای اعتصاب غذای خانم صابری "از سوی کسانی مطرح شده که قصد بهره برداری تبلیغاتی از این موضوع را دارند."

حسن حداد که خود از قضات دادگاه انقلاب بوده است در گذشته رسیدگی به اتهامات حکومت ایران علیه دانشجویان و فعالان "ملی مذهبی" در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی را برعهده داشته داشته است.

او گفته است که پرونده رکسانا صابری اکنون در دست دادگاه تجدید نظر است و حکم هشت سال حبس که در دادگاه بدوی صادر شده، در صورتی که "قابلیت تعدیل داشته باشد"، تعدیل خواهد شد.

عبد الصمد خرم شاهی، وکیل خانم صابری، اخیرا لایحه تجدید نظر را در اختیار آن دادگاه قرار داده است.

خانم صابری که در ابتدا با مجوز وزارت ارشاد برای رسانه هایی چون بی بی سی و رادیو عمومی ملی امریکا (اِن پی آر) کار می کرد، حتی پس از این که کارت خبرنگاری او باطل شده بود، در مواردی به تهیه و ارسال اخبار برای برخی رسانه های خارجی ادامه داده بود.

مقامات دولتی ایران گفته اند او که در آمریکا از پدری ایرانی و مادری ژاپنی به دنیا آمده بود اطلاعات خود را در اختیار دولت آمریکا قرار داده بود.

به گفته حسن حداد وزارت اطلاعات با نظر به جاسوسی، از دستگاه قضایی خواست به پرونده رکسانا صابری رسیدگی کند و با احراز جاسوسی در دادسرا، پرونده او با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شد.

وی بدین ترتیب، توسط دادگاه بدوی (دادگاه انقلاب) به اتهام جاسوسی به هشت سال حبس محکوم شد.

حسن حداد گفته است که والدین خانم صابری و وکیل او در چند روز گذشته "هم در زندان و هم در دادسرا با وی ملاقات داشته اند."

برخوردهای تند با دانشجویان

آقای حداد همچنین گفته است با بازداشت تعدادی دانشجوی منتقد حکومت ایران "جریانهای تند دانشجویی برچیده شده و مدت زمان زیادی است که شاهد حرکات تند دانشجویی در دانشگاهها...نیستیم."

او گفت پرونده هفت نفر از دانشجویان بازداشت شده نیز ظرف چند روز آینده به دادگاه انقلاب ارسال خواهد شد.

علی رغم نگرانی های اعلام شده در خصوص وضعیت دانشجویان بازداشت شده در اثر فشارهای جسمی و روانی، حسن حداد گفته است که آنها "مشکلی از لحاظ جسمانی ندارند."

مطالب مرتبط