چرا اهود باراک ایران را تهدیدی بنیادی برای اسرائیل نمی داند؟

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در مصاحبه ای با کانال ده تلویزیون سراسری اسرائیل، گفته ایران نمی تواند موجودیت کشورش را تهدید کند..

این در حالی است که از زمان اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، در خصوص لزوم محو "رژیم صهیونیستی" از عرصه جهان، رهبران اسرائیل کرارا ً ایران را به تهدید موجودیت کشورشان متهم کرده اند.

اهود باراک برای این اظهارات هم انگیزه جناحی دارد هم انگیزه فرا جناحی. دلیل فرا جناحی این اظهارات فضای هستریکی است که برخی برداشتها از اظهارات آقای احمدی نژاد در جامعه اسرائیل ایجاد کرده است.

هر روز بخش عمده ای از محتوای مطبوعات و رسانه های اسرائیل به بازتاب آنچه که تهدید ایران توصیف می شود اختصاص یافته و رهبران سیاسی اسرائیل، از هر حزب و جناحی و در هر موقعیت و تریبونی، ایران را به عنوان یک خطر آنی و عظیم جلوه می دهند.

شما اگر در کوچه و خیابان با مردم صحبت کنید یا تیتر روزنامه های روی پیشخوانها را بخوانید، احساس می کنید هر لحظه بمب افکنهای اسرائیلی برای بمباران ایران پرواز خواهند کرد یا موشکهای ایران بر تل آویو و حیفا فرود خواهند آمد.

در چنین شرایط روانی حاکم بر جامعه اسرائیل، تلاشهای ایالت متحده برای گشودن باب مذاکره با ایران، بسیاری از اسرائیلی ها را دچار هراس و بدبینی نسبت به آینده کرده و به نظر می رسد اهود باراک می کوشد با این اظهارات، تا حدی این نگرانی های عمومی را کاهش دهد.

انگیزه دیگر او تا اندازه زیادی ماهیت حزبی دارد. تکیه فوق العاده روی تهدید ایران در دولت ائتلافی سابق به رهبری اهود اولمرت آغاز شد. خیلی از تحلیل گران اعتقاد دارند که این تبلیغات در انتخابات اخیر اسرائیل به سود جناح های راست گرا یا راست افراطی منجر شد و حزب راست میانه کادیما و چپ میانه کارگر را از اکثریت انداخت.

حال شاید اهود باراک تلاش دارد با کمی واقع گرایی، این حربه را در دست رقبای سیاسی اش بگیرد. چنانچه می بینیم این بخش از اظهارات وزیر دفاع اسرائیل توسط هیچ کدام از روزنامه های اصلی تیتر نشده و به عنوان مثال روزنامه انگلیسی زبان و راست گرای جروسالم پست تیتر زده: "باراک: ایران تهدیدی برای همه جهان است".

اهود باراک همچنین در مصاحبه خود با شبکه ده تلویزیون سراسری اسرائیل، امکان خنثی کردن برنامه هسته ای ایران از طریق بمباران را بعید دانسته است. وزیر دفاع اسرائیل تاسیسات هسته ای ایران را بسیار پیچیده تر و پراکنده تر از نیروگاه هسته ای عراق که در سال 1981 توسط اسرائیل بمباران شد توصیف کرده است.

آقای بارک گفته ایرانی ها شطرنج را ابداع کردند و در این عرصه هم شطرنجی نظام مند و پیچیده بازی می کنند. وزیر دفاع اسرائیل همچین ملت ایران را مجموعه ای از مردم که با یک هویت جمعی به هم پیوند خورده اند توصیف کرد و مدعی شد که امپراطوری باستانی ایران نیز از اجزای این هویت جمعی ایرانیان است.

بر همین اساس آقای باراک استدلال کرد که بخشی از آنچه که وی، تظاهرات هسته ای ایران توصیف کرد، الزاما ً به اسرائیل مربوط نمی شود و بیشتر معطوف به تلاش ایرانی ها برای اهیای جایگاهشان در جهان و شرق است.

مطالب مرتبط