'نگرانی زیاد' آمریکا نسبت به حال صابری؛ اعتصاب در پاریس

رضا رکسانا
Image caption رضا صابری می گوید که اعتصاب غذای رکسانا وارد هشتمین روز شده است

درحالی که پدر رکسانا صابری، خبرنگار زندانی در ایران، می گوید اعتصاب غذای رکسانا ادامه دارد، ایران این خبر را تکذیب کرده و همزمان آمریکا به شدت نسبت به حال وی ابراز نگرانی کرده است.

رضا صابری، که دخترش اخیرا به اتهام جاسوسی برای آمریکا به هشت سال زندان محکوم شده است، به خبرگزاری فرانسه گفته است که اعتصاب غذای رکسانا که طی آن فقط آب و قند می خورد، وارد دومین هفته خود شده است.

وی گفت که رکسانا وزن زیادی از دست داده است اما تا زمان آزادی به اعتصاب خود ادامه خواهد داد.

رابرت وود سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت: "ما خیلی نگرانی وضعیت روحی، و وضعیت جسمی او هستیم.... ما، همانطور که وزیر خارجه گفت، از کلیه ابزارهای دیپلماتیک موجود برای بازگرداندن او (به آمریکا) استفاده خواهیم کرد."

با این حال این مقام گفت که "به دلیل عدم شفافیت" ایران ارزیابی وضعیت خانم صابری دشوار است.

وی گفت: "ما از ایران اطلاعاتی درباره پرونده او دریافت نکرده ایم.... به همین دلیل از ایران می خواهیم پاسخ های خیلی واضحی به سوالاتی که داریم بدهد."

رکسانا صابری که در آمریکا از پدری ایران و مادری آمریکا متولد شده تابعیت ایران و آمریکا را دارد و شش سال بود که برای فعالیت خبرنگاری به ایران رفته بود.

اما دادستانی تهران روز سه شنبه گفت که "ادعای اعتصاب غذا و مشکل جسمانی رکسانا صابری" دروغ است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از حسن حداد، معاون این دادستانی، گزارش داد که ادعای اعتصاب غذای خانم صابری "از سوی کسانی مطرح شده که قصد بهره برداری تبلیغاتی از این موضوع را دارند."

اعتصاب برای همدردی

از سوی دیگر به گزارش آسوشیتدپرس بیش از 12 نفر در پاریس در حمایت از این خبرنگار زندانی دست به اعتصاب غذا زده اند.

ژان فرانسوا جولیارد، دبیر کل گروه خبرنگاران بدون مرز، و گروهی از سازمان های هوادار صابری در پیاده روی روبروی دفتر ایران ایر، هواپیمایی جمهوری اسلامی، تحصن کرده اند.

جولیارد می گوید که اقدام سه شنبه در شانزلیزه با هدف بسیج افکار عمومی در حمایت از خانم صابری و سایر خبرنگاران زندانی در ایران صورت می گیرد.

خانم صابری که در ابتدا با مجوز وزارت ارشاد برای رسانه هایی چون بی بی سی و رادیو عمومی ملی امریکا (اِن پی آر) کار می کرد، یک سال پیش، بعد از انقضای کارت خبرنگاری اش همچنان در مواردی به تهیه و ارسال اخبار برای برخی رسانه های خارجی ادامه داد.

دلیل بازداشت او ابتدا همین مساله اعلام شد اما بعدا به "اتهام جاسوسی" تغییر یافت.

مقامات دولتی ایران مدعی هستند که خانم صابری اطلاعات خود را در اختیار دولت آمریکا قرار داده بود. آمریکا این اتهامات را بی پایه خوانده است.

مقام های ایران می گویند این پرونده هم اکنون در مرحله تجدید نظر قرار دارد.

مطالب مرتبط