بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 9 اردیبهشت

تیترهای اول

"دولت در سودای همراهی بهارستان" تیتر اول روزنامه خبر است که گزارشی درباره روابط مجلس و دولت فعلی را در صدر اخبار خود آورده، آفتاب یزد با عنوان بزرگ "آیا اصولگرایان عقب نشنینی می کنند؟"، حیات نو با خبر "دیدار موسوی و خاتمی با جوانان"، رسالت با تیتر "گامی در هم اندیشی حضور اصولگرایان" به اخبار انتخاباتی پرداخته اند. و اعتماد ملی در عنوان اصلی خود با چاپ عکسی از پسران رییس جمهور "ناگفته های از خانواده احمدی نژاد" را قرار داده است.

"تفویض اختیارات بیشتر به شوراها" از زبان میرحسین موسوی نامزد اصلاح طلبان تیتر اول روزنامه مردم سالاری است، صدای عدالت از قول همین کاندیدا در صدر اخبار خود نوشته "امید امید امید این است نیاز امروز".

"اگر سوپر استار در زمان خاتمی مجوز گرفته بود الان کفن پوش راه افتاده بود" عنوان اصلی روزنامه ابرار است که علی مطهری نماینده مجلس علیه یک فیلم سینمائی گفته است، جام جم در تیتر اول خود نوشته "پنج ماه گذشت شوراهای عالی احیا نشد" و سرمایه با عنوان "دولت تذکرات بزرگان نظام را جدی بگیرد" از انتقاد رییس مجلس از الحاق حج و زیارت در سازمان گردشگری خبر داده است.

"آمریکا نوری المالکی را تهدید به برکناری کرد" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است و "حمله سنگین ارتش پاکستان به مواضع طالبان" عنوان اصلی کیهان.

گزیده مقالات

انتخابات

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته متاسفانه در این ایام و در سایه انتخابات ریاست جمهوری باز هم شاهد برخی بداخلاقی های سیاسی هستیم، امروزه برخی روزنامه ها و وسایل ارتباط جمعی که بعضا با بودجه عمومی اداره می شوند، کانون تخریب و تهدید علیه افراد و جریانات خاصی شده و دامنه آن روزبه روز گسترده تر می شود.

به نظر نویسنده این مقاله راهبرد این کانون های تخریبی بیش از اینکه بر تحلیل استوار باشد بر پایه اخبار و آرزوهای گردانندگانشان استوار است و این امر آن زمان نگران کننده تر می شود که مشاهده کنیم این آرزوها در بسیاری از موارد جامه واقعیت به تن می کند.

کیهان در سرمقاله خود نوشته گلادیاتورهای آمریکائی و غربی دست و پایشان بسته شده است اما به خطا می توان زنجیر از دست و پای آنها گشود. آن خطا بازگشت سیاست ورزی به مدل ۷-۶ سال پیش است. دولت و رئیس آن پیشاهنگ مقاومت ملی در عرصه دیپلماسی هستند. دولتمردان در این رزم نرم و پیچیده می توانند میدان مانور ملت و مقتدا را بسط دهند یا باعث انقباض در اعمال اقتدارملی شوند.

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان آنها که این روزها دولت اصولگرا را متهم به تندروی و افراط در عرصه دیپلماسی به ویژه چالش هسته ای می کنند و در عین حال بعضی از آنها تصریح می کنند که اگر احیاناً در انتخابات موفق شوند حاضر نیستند تعلیق را دوباره احیا کنند، باید توضیح دهند کجای مشی مقتدرانه دولت اصولگرا تندروی بود؟

در ادامه سرمقاله کیهان آمده اگر تعلیق خط قرمز است- که هست- این ها چگونه هم می خواهند هم حقوق و احترام و عزت ملت ایران را حفظ کنند و هم در مقیاس غرب، تندرو تلقی نشوندند. اما در عین حال سزاوار است که آنها جانب «حیا» را نگاه دارند و در بی مبالاتی و یلگی زبان افراط نکنند.

رسالت در سرمقاله خود نوشته حجم کارهای انجام شده در طول چهارسال گذشته برای طبقات محروم ونقاط دورافتاده کشور با دولتهای قبل قابل مقایسه نیست. احمدی‌نژاد مبتکر هدایت بودجه‌های عمرانی به نقاط محروم و روستاها و رسیدگی به این امر در سفرهای استانی است.

به نوشته این روزنامه دریافت میلیونها نامه از مردم در سفرهای استانی و گره‌گشایی کار مردم در یک ارتباط مکتوب و دو سویه از اقدامات بی‌نظیر دولت نهم است که در دولتهای گذشته سابقه نداشته است.اصرار احمدی‌نژاد در سفرهای استانی و دیدار از مناطق محروم و گفتگوی چهره به چهره با مردم نوعی رابطه عاطفی و صمیمانه بین مردم و دولت برقرار کرد .

مدیریت جهانی

"دنیا از ما یاد بگیرد" عنوان مقاله ای است از عطا الله مهاجرانی که در آن نوشته یکی از مضمون‌هایی که مدام توسط دولت و رئیس‌جمهور کوک شده و می‌شود؛ این است که دنیا بیاید مدیریت را از ما یاد بگیرد. البته کمتر توضیح داده شده است که مراد مدیریت در کدام بخش است؟ سیاست؟ صنعت؟ کشاورزی؟ نظام بانکی؟ مطبوعات؟ کتاب؟ ترافیک؟ ایمنی راه‌های برون شهری؟ مبارزه با اعتیاد؟ کودکان خیابانی؟ و از همه اینها مهم‌تر پایبندی به قوانین اساسی و عادی و احترام به مجلس؟ ثبات مدیریت و حفظ حرمت مدیران؟

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد با تاکید بر این که هیچگاه مدیریت‌های عالی و ارشد، به اندازه دولت فعلی متزلزل نبوده‌اند و هیچ‌گاه تا این اندازه تحقیر لفظی و معنوی نشده‌اند نوشته در نخستین سفر دولت به خوزستان، رئیس‌جمهور وعده داد: «اگر وزیر نیرو مشکل آب شهر شما را حل نکند، از همین لوله‌ها عبورش می‌دهم! و تاکید کرده "اگر استاندار این کار را انجام ندهد؛ گوشش را می‌گیرم و اخراجش می‌کنم.»" می‌خواهیم چنین شیوه مدیریتی را به جهان بیاموزانیم؟

شکست طرح مسکن صدای عدالت در سرمقاله خود به مساله مسکن در دولت فعلی پرداخته و نوشته مسکن مهر که طرح ابتکاری رییس جمهور به حساب می آید با معضلاتی همچون تامین زمین و اهدای تسهیلات بانکی دست وپنجه نرم می کند.‏ زمین های در نظر گرفته شده از طرف دولت عموما در بیابان ها ودر حاشیه ی شهر ها قرار دارند رییس جمهور با اشاره به اینکه در کشور زمین فراوانی وجود دارد از وزیران می خواهد وارد عمل شوند. وی توجه ندارد که صرف زمین داشتن نمی تواند به حل معضل مسکن کمک کند؟

به نوشته این مقاله در آستانه ی انتخابات مسکن مهر هم همچون گشت ارشاد و سهام عدالت تبدیل به نمادهایی انتخاباتی شده اند نامزد های انتخابات از موسوی و کروبی گرفته تا اعلمی همگی در این باره اظهارنظر می کنند گویی که این سه طرح بزرگ به بزرگترین نقطه ضعف رییس جمهور تبدیل گشته اند، موسوی مسکن مهر را از بزرگترین مصیبت های دولت آینده می داند، مشاوران کروبی آن را طرحی شتاب زده و بدون حتی یک صفحه کار کارشناسی می دانند.

در ادامه این مقاله آمده ‏این انتقادها پایان کار جنجال مسکن مهر نیست به نظر می رسد مردم نیز از این طرح رییس جمهور دلسرد شده و بدنبال انصراف دادن و پس گرفتن پول خود هستند به گونه ای که در تهران بیش از نه هزار نفر انصراف داده اند و در شهرستان های دیگر نیز همین وضعیت حاکم است.

تردید حامیان دولت

آفتاب یزد با اشاره به تردیدهای جناح اصولگرا برای حمایت از احمدی نژاد نوشته نمونه‌ها نشان می‌دهد که حامیان دولت، هیچ ابهامی نسبت به آینده ندارند زیرا آنها هم مطمئن شده‌اند اولاً انتظار بهره‌برداری مناسب دولت از فرصت‌های استثنایی ناشی از افزایش درآمدهای کشور، انتظاری بیهوده و غیرقابل تحقق است ثانیاً در تصمیم‌گیری‌های دولت توجه کافی به تفکر و مبانی کارشناسی وجود ندارد و ثالثاً ساختار شکنی‌های اداری دولت، ناشی از تعجیل و اراده‌های شخصی است نه براساس مشورت و بررسی‌های کارشناسی.

‌به نوشته سردبیر آفتاب یزد البته همین سه نمونه کافی است تا بتوان آینده کشور را در صورت تداوم سیستم فعلی مدیریت حدس زد. هیچ نشانه‌ای هم وجود ندارد که مدیران فعلی در صورت انتخاب مجدد، تغییری در روش‌های خود ایجاد نمایند. همه اینها، توسط حامیان جدی دولت مطرح شده است و اگر قرار باشد هشدارهای منتقدان دولت در خصوص رفتار دولت نهم و رئیس آن در عرصه‌های بین المللی را نیز بر آن بیفزاییم پیش بینی آینده بسیار آسان‌تر خواهد شد.

غوطه ور در فساد

روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به محاکمه زنی که قورباغه نادری را در آلمان با اتومبیل زیر گرفته بود اما همین جهان در برابر رژیم اسرائیل و رفتارش با میلیون ها ساکن غزه سکوت می کند که این خود ابعاد فساد و تباهی در نظام حاکم بین المللی را آشکار می سازد.

به نوشته این روزنامه اگرچه روشن است که با این افشاگریها چیز زیادی در صحنه روابط بین الملل تغییر نخواهد کرد. ولی این اقدام حداقل این خاصیت را دارد که زشتی پلشتی و رمز عدم کارآئی این نظام فاسد و تبهکار در سطح جهانی را به تصویر می کشد و نشان می دهد که عوامل مسئول مبارزه با فساد و تبهکاری ها خود بیش از دیگران در فساد و تبهکاری غوطه ور شده اند.

فرصت های تازه

محمد صادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد درباره خبری نوشته که در نشریات دولتی نقل شده و معاون اول رییس جمهور هم آن را فاش ساخته و آن «تمایل آمریکا برای سرمایه‌گذاری مستقیم در ایران» است که نشان می‌دهد که آمریکا تغییر استراتژی درباره ایران را براساس گفته‌های رییس‌جمهور اوباما آغاز کرده است.

سرمقاله این روزنامه اقتصادی توجه داده که اگر ایران به هر دلیل نتواند در یک دوره معین که چندان بلندمدت نخواهد بود از این فرصت و از استعدادهای خود استفاده کند و مزیت‌های خود را آشکار کند، دیگران جای او را خواهند گرفت مانند تجربه تلخ از دست دادن بازار مستعد آسیای میانه، افغانستان، عراق و جایگزین شدن ترکیه به جای ایران.

به نظر این اقتصاد دان غرب به ویژه اتحادیه اروپا برای فرار از استیلای پوتین و گروه او که این کشورها را در صادرات گاز به نوعی اسارت مجبور کرده به گاز ایران نیاز دارد. این نیاز غرب و اتحادیه اروپا، به گاز ایران فرصت بسیار مناسبی در اختیار ایران قرار داده است،نابوکو و شرایط فعلی قابل برگشت نیست و باید از این فرصت استفاده کرد و توهمات اتحاد با روسیه علیه اتحادیه اروپا را کنار گذاشت

مسلمانی با کالای چینی

مژگان عسگری در گزارشی در سرمایه نوشته ورود گسترده شرکت های چینی به بازار تولید و عرضه انبوه کالاهای مصرفی خاص مسلمانان در کشور ما سابقه ای کمتر از یک دهه دارد.به طوری که گزارش ها حاکی است تولید، عرضه گسترده و متنوع محصولاتی مانند جانماز، تسبیح، چادر، مقنعه، صلوات شمار و ادوات مربوط به مراسم عزاداری های حسینی با مارک ها و برندهای شرکت های چینی چند سالی است که به بازارهای داخلی ایران نفوذ کرده و در بازارهای سنتی شهرهای مذهبی کشور نیز کاملاً به چشم می خورد.

این گزارش می افزاید شرکت های چینی تا آنجا در تولید کالاهای مورد استفاده مسلمانان پیش رفته اند که حتی آیه الکرسی و متون قرآنی و ادعیه اسلامی را روی سنگ، شیشه، سرامیک و چینی حکاکی کرده و روانه بازارهای اسلامی کرده اند.