محاکمه صادر کنندگان کپسول اکسیژن مایع به ایران

روزنامه گاردین چاپ لندن در شماره چهارشنبه 9 اردیبهشت (29 آوریل)، نوشته است که سه بازرگان مقیم بریتانیا به تلاش برای صدور غیر قانونی کالای نظامی به ایران متهم شده و اکنون در لندن تحت محاکمه قرار گرفته اند.

به نوشته گاردین این افراد می خواستند کپسولهای اکسیژن مایع به ایران ارسال کنند ولی دادستانی بریتانیا می گوید که این کپسولها به خلبانان هواپیماهای نظامی امکان تنفس در ارتفاعات بالا می دهند.

گاردین می نویسد که ماموران گمرک در سال 2006 میلادی در فرودگاه هیثرو (فرودگاه اصلی لندن) متوجه این کپسولها و "بارنامه های تقلبی" همراه آنان شدند.

در پی آن، سه بازرگان به نامهای محسن اخوان نیک، 58 ساله، فرزند او محمد اخوان نیک 26 ساله و نیتیش جایتا، 43 ساله، مورد تحقیق قرار گرفتند و به نوشته گاردین، دادستانی مدعی است آنها می دانستند که دارند خلاف قانون عمل می کنند.

این روزنامه می نویسد که یک عضو تیم دادستانی در جلسه محاکمه به اعضای هیات منصفه گفت متهمین می دانستند که اجازه قانونی صدور کپسولهای اکسیژن را نداشتند اما تلاش کردند به بهانه بهره برداری پزشکی از آنها، کپسولها را به ایران بفرستند.

هر سه بازرگان اتهامات وارد شده را در دادگاه رد کرده اند.

به نوشته گاردین ایران همچنان از هواپیماهای نظامی خریداری شده در دوره پیش از انقلاب استفاده می کند، هر چند که از ماههای آغازین تشکیل حکومت جدید تحت تحریمهای نظامی قرار داشته است.

دادستانان مدعی آنند که این بازرگانان با دریافت لوازم و قطعات از آمریکا، آنها را با اسناد تقلبی به ایران صادر می کردند.

گاردین به نقل از یک دادستان درگیر این پرونده می نویسد که ایران هنوز 150 هواپیمای جنگنده آمریکایی از جمله هواپیماهای اف-4 و اف-5 در اختیار دارد.

مطالب مرتبط