نماینده ویژه آمریکا در امور خلیج فارس وارد منطقه شد

دنیس راس
Image caption سیاست منطقه ای ایران از موضوعات مورد گفتگوی راس است

نماینده ویژه آمریکا در امور خلیج فارس وارد منطقه شده است.

دنیس راس، مشاور وزیر امور خارجه آمریکا در امور خلیج فارس و آسیای غربی برای نخستین بار از زمان انتصاب به این سمت در ماه فوریه سال جاری، برای گفتگو با مقامات ارشد کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس به این منطقه سفر کرده است.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته است که آقای راس در طول این سفر از کشورهای عربستان سعودی، بحرین، عمان، قطر و امارات متحده عربی دیدن می کند.

ژنرال جان آلن، معاون سرفرماندهی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، و یکی از مقامات شورای امنیت ملی آمریکا آقای راس را در این سفر همراهی می کنند.

آقای وود محور اصلی مذاکرات دنیس راس با مقامات هریک از کشورهای مورد بازدید را "مسایل مورد علاقه" دو طرف توصیف کرده است.

در همانحال، انتظار می رود تبادل نظر در مورد روابط خارجی و سیاست منطقه ای ایران و موضعگیری بین المللی در قبال برنامه هسته ای این کشور بخش مهمی از گفتگوهای آقای راس را تشکیل دهد.

انتصاب آقای راس به عنوان مشاور وزیر امور خارجه و نماینده ویژه آمریکا در امور منطقه خلیج فارس و جنوب آسیا، که شامل ایران نیز می شود، به عنوان نشانه ای تغییر سیاست دولت ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی پس آغاز زمامداری باراک اوباما تلقی شده است.

آقای اوباما بر تلاش برای حل و فصل مساله هسته ای ایران از راه گفتگو تاکید نهاده هر چند همچنان بر اجرای مصوبات شورای امنیت در مورد توقف بخشی از برنامه های اتمی جمهوری اسلامی، به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم تاکید نهاده است.

نگرش نسبت به مسایل منطقه ای

دنیس راس، دیپلمات شصت و یکساله آمریکایی، در سال های گذشته سمت های مختلفی را در دولت های رئیسان جمهوری دموکرات و جمهوریخواه ایالات متحده برعهده داشته است.

Image caption راس در مذاکرات اسرائیل و فلسطینیان نقش داشته است

در سال 1993، بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت آمریکا، دنیس راس را به سمت نماینده ویژه خود در امور خاورمیانه تعیین کرد و آقای راس در فراهم آوردن زمینه توافقنامه سال 1995 اسرائیل و فسطینیان در مورد اداره امور نوار غزه و کرانه باختری رود اردن توسط اداره تشکیلات خودگردان فلسطینی مشارکت داشت.

این توافقنامه، که گاه از آن با عنوان "پیمان اسلو 2 " هم نام برده می شود، به دنبال موافقتنامه سال 1993 اسلو بین سازمان آزادیبخش فلسطین و دولت اسرائیل، شامل ایجاد تشکیلات خودگردان فلسطینی به دست آمد.

در دوره زمامداری جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، دنیس راس سیاست دولت آمریکا در خودداری از برقراری تماس و مذاکره مستقیم با ایران را مورد انتقاد قرارداد.

در ماه فوریه سال جاری، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه در دولت باراک اوباما، آقای راس را به عنوان نماینده ویژه خود در امور منطقه خلیج فارس و جنوب آسیا تعیین کرد که ماموریت او در این سمت شامل پیگیری تلاش برای حل و فصل مساله اتمی جمهوری اسلامی و هماهنگی سیاست منطقه ای در قبال این موضوع نیز می شود.

منتقدان دنیس راس در کشورهای عربی او را به جانبداری از اسرائیل متهم ساخته اند و در مقابل، طرفداران اسرائیل نسبت به تعهد او نسبت به حمایت کامل از اسرائیل ابراز تردید کرده اند.

آقای راس از هواداران سیاست "هویج و چماق" در برابر ایران محسوب می شود و در مقاله ای که در ماه دسامبر سال گذشته در نشریه آمریکایی نیوزویک منتشر کرد از آنچه که ابراز نگرانی کشورهای عرب در مورد گسترش نفوذ ایران در منطقه می خواند سخن گفت و اظهار داشت که اتمی شدن ایران نه تنها منافع آمریکا، بلکه ثبات کشورهای عرب را مورد تهدید قرار خواهد داد.

دنیس راس، که در آن زمان پژوهشگر ارشد در موسسه سیاستگذاری خاور نزدیک در واشنگتن بود، در این مقاله فشار اقتصادی را در تغییر سیاست خارجی ایران موثر دانست اما همزمان، لزوم ارائه مشوق هایی برای وادار ساختن جمهوری اسلامی به پذیرش خواست جامعه جهانی را مورد تاکید قرار داد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست