انتقاد رهبر ایران از ابراز تردید نسبت به سلامت انتخابات

آیت الله خامنه ای

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران می گوید انتخابت سی سال گذشته در این کشور همواره سالم برگزار شده است اما "برخی دوستان بی انصاف" می کوشند در مورد سلامت انتخابات تردید ایجاد کنند.

آقای خامنه ای روز چهارشنبه ۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) در یک سخنرانی در تهران گفت: "به رغم تلاش دشمن برای خدشه دار کردن انتخابات در جمهوری اسلامی ایران، ملت بزرگ ایران با حضور پر شور و صمیمانه خود در انتخابات ریاست جمهوری، انتخاباتی می آفرینند که دشمن را خشمگین کند".

او گفت: "با حضور پرانگیزه مردم، همواره انتخاباتی سالم، متقن و خوبی در ایران برگزار شده اما متأسفانه برخی دوستان بی انصاف و کسانی که جزو ملت هستند و توقع دارند مردم به آنها توجه کنند، با ناسپاسی علیه ملت حرف می زنند و با تکرار دروغ دشمن، سلامت انتخابات را زیر سئوال می برند".

این اظهارات رهبر ایران در حالی مطرح شده است که موضوع تشکیل "کمیته صیانت از آرا" در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برای جلوگیری از تخلفات احتمالی، در هفته های اخیر از طرف داوطلبان نامزدی در انتخابات از جناح اصلاح طلب مطرح شد که دولت و شورای نگهبان با آن مخالفت کردند.

اصلاح طلبان همواره به عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدها و نظارت بر برگزاری انتخابات انتقاد داشته اند و در دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری، سپاه و بسیج را هم به دخالت سازمان یافته در انتخابات متهم کردند.

از جمله مهدی کروبی، که در این دوره نیز قصد دارد نامزد انتخابات شود، در نامه ای سرگشاده به رهبر ایران نوشت: "بخش هايی از سپاه و بسيج در بسياری از شهرستان ها از طريق پرداخت برخی وجوه به بعضی از مراکز و هيات ها، آنها را به خدمت گرفته بودند و همچنين با حضور غيرطبيعی بر سر صندوق ها، به طور غيرقانونی برای فرد ديگری تبليغ می کردند".

آقای کروبی از رهبر ایران خواست "جلوی انحرافی که توسط باند مشخصی از سپاه و برخی مراکز قدرت طراحی و با حمايت شورای نگهبان انجام شده را بگيرند".

اکبر هاشمی رفسنجانی هم که در دور دوم انتخابات گذشته با آقای احمدی نژاد رقابت می کرد، انتقاداتی مشابه مطرح کرد.

اما آیت الله خامنه ای در سخنرانی امروز خود، بدون نام بردن از آقای کروبی و آقای هاشمی گفته است: "در یکی دو انتخابات [گذشته] شبهاتی برای عده ای پیش آمده بود، اما تحقیق و بررسی دقیق نشان داد که خدشه ای به آن انتخابات هم وارد نیست".

آقای خامنه ای این امر را که "مکرر اتفاق افتاده که نتیجه انتخابات به ضرر جناحی که روی کار بوده تمام شده است"، دلیلی بر سلامت روند انتخابات در ایران می داند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال 1376 در حالی که گفته می شد وزارت کشور و شورای نگهبان به انتخاب شدن اکبر ناطق نوری تمایل دارند، محمد خاتمی به ریاست جمهوری ایران انتخاب شد.

در دوره نهم انتخابت ریاست جمهوری هم وزارت کشور در اختیار جناح اصلاح طلب بود، اما محمود احمدی نژاد در انتخابات پیروز شد.

آیت الله خامنه ای و اصولگرایان ایران رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را حق قانونی شورای نگهبان می دانند و این انتقاد اصلاح طلبان را که این شورا با تعیین نامزدها عملا در نتیجه انتخابات اثر می گذارد، رد می کنند.

مطالب مرتبط