محسن رضایی رسما اعلام کرد که نامزد انتخابات ایران می‌شود

محسن رضایی

فرمانده پیشین سپاه پاسداران و دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران که چهره ای متعلق به جناح اصولگرا شناخته می شود، سرانجام با صدور بیانیه ای اعلام کرد که نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران خواهد بود.

محسن رضایی در بیانیه خود که روز چهارشنبه ۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) منتشر شد، نوشته است که سایر افرادی که تصمیم خود را برای نامزدی در انتخابات اعلام کرده اند از نظر او شخصیت هایی قابل احترام هستند، اما او معتقد است که آنها "فاقد تحلیل راهبردی از شرایط جامعه، کشور و نظام هستند" و راه حلی برای مشکلاتی که مطرح می کنند، ارائه نمی دهند.

آقای رضایی پیش از انتشار این بیانیه به قم سفر کرده و با مراجع تقلید شیعه در این شهر دیدار کرده بود.

محسن رضایی در بیانیه خود نسبت به از دست رفتن فرصت های اقتصادی و سیاسی، تهدیدهایی مانند بی کاری، تورم و فقر، "ضعیف شدن اخلاق در عرصه سیاست و حکمرانی" و "جبهه بندی های جدیدی که در جهان اسلام علیه ایران" در حال شکل گرفتن است، هشدار داده است.

"ستاد دولت ائتلافی کارآمد و متعهد" که به ابتکار محسن رضایی تشکیل شده بود، حدود یک هفته پیش با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که محسن رضایی را به عنوان نامزد نهایی خود برگزیده اما "ایشان به دلیل اینکه ترجیح می دادند یک نفر دیگر از میان آقایان ولایتی، لاریجانی و یا قالیباف نامزد این ائتلاف باشند و ایشان به آنها کمک کنند، از پذیرش آن خودداری کردند و مقرر شد به صورت مستقل و مردمی نامزد انتخابات شوند و ایده دولت ائتلافی را پس از انتخابات پیگیری کنند".

انتشار این بیانیه به معنای عدم تمایل علی اکبر ولایتی، علی لاریجانی و محمد باقر قالیباف نسبت به نامزد شدن در انتخابات یا حمایت از نامزد منتخب این ستاد تلقی شد.

هواداران محمود احمدی نژاد در جناح اصولگرا تلاش می کردند آقای احمدی نژاد را به عنوان تنها نامزد این جناح معرفی کنند.

جبهه پیروان خط امام و رهبری که از 14 تشکل اصولگرا تشکیل شده است آقای احمدی نژاد را به عنوان نامزد خود معرفی کرده است، اما تشکل هایی چون جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هنوز موضع انتخاباتی خود را اعلام نکرده اند.

محسن رضایی پیشتر گفته بود که جناح های اصلاح طلب و اصولگرا از نظر او "در حال فروپاشی" هستند، چون نتوانسته اند نامزدی واحد برای انتخابات معرفی کنند.

فکر تشکیل یک دولت ائتلافی یا "دولت وحدت ملی" را نخستین بار علی اکبر ناطق نوری تابستان سال گذشته مطرح کرد اما به گفته خود او "این تئوری در نطفه خفه شد".

چند ماه بعد علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز از طرحی به نام "طرح وحدت ملی" سخن گفت.

انتشار گزارش های مربوط به این پیشنهاد در رسانه ها، واکنش هواداران دولت آقای احمدی نژاد را برانگیخت که این پیشنهاد را "عوامفریبانه"، "مشکوک"، "توطئه و جنگ روانی علیه دولت"، "معامله بر سر مصالح مردم"، "ترفند سیاسی" و "چراغ سبز به دشمن برای انقلاب مخملین" می خواندند.

برگزاری "همایش سی سال قانونگذاری و نظارت" هم که به ابتکار آقای لاریجانی و با حضور چهره هایی چون محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و مهدی کروبی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، به این تلقی که قصد آقای لاریجانی زمینه سازی برای کنارگذاشتن آقای احمدی نژاد در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است، دامن زد.

آقای لاریجانی که به شدت تحت فشار قرار گرفته بود اعلام کرد که ارائه طرح وحدت ملی "فراتر از رقابت های انتخاباتی است و ربطی به تشکیل دولت ندارد".

حالا به نظر می رسد آقای رضایی هم که در چند ماه اخیر پیگیر معرفی نامزدی برای تشکیل یک دولت ائتلافی بود، از موفقیت این طرح ناامید شده و قصد دارد به صورت مستقل نامزد انتخابات شود.

محسن رضایی در دوره گذشته انتخابات ایران نیز نامزد سمت ریاست جمهوری شده بود، اما تنها دو روز پیش از برگزاری انتخابات کناره گیری کرد.

او در مورد دلیل کناره گیری خود در دوره گذشته انتخابات می نویسد: "نخست اینکه برداشت کردم از حمایت گسترده ای برای تحقق ایده ها و تغییرات مورد نظرم برخوردار نیستم و [دلیل] دوم، اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات [بود]".

مطالب مرتبط