پرز: گزینه هایی غیر از حمله برای مهار ایران اتمی وجود دارد

شیمون پرز
Image caption آقای پرز قبلا نیز بارها در مخالفت با حمله نظامی به ایران سخن گفته است

شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل گفته است که در صورت دستیابی ایران به سلاح اتمی می توان مانع استفاده آن کشور از اینگونه سلاح ها شد.

ایران می گوید به دنبال سلاح های هسته ای نیست و در ضمن در حمله به هیچ کشوری پیشقدم نخواهد شد، با این حال با توجه به شعارهای رهبران ایران علیه اسرائیل و حمایت آنها از گروه هایی چون حماس و حزب الله، اسرائیل این کشور را تهدیدی جدی برای خود می داند.

رهبران اسرائیل همواره تاکید کرده اند بر راه های جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تمرکز دارند و برخی از آنها اشاره کرده اند که یک ایران اتمی را تحمل نخواهند کرد؛ از این رو سخنان آقای پرز گسستی نسبت به آن مواضع به حساب می آید.

آقای پرز ، که به عنوان رئیس جمهور مقامی عمدتا تشریفاتی دارد، در گذشته حمله به ایران برای نابودی برنامه اتمی این کشور را راه حلی نامطلوب ارزیابی کرده است.

وی در مصاحبه چهارشنبه نیز گفت که مطمئن نیست بمباران تاسیسات اتمی ایران بهترین راه حل باشد.

به گزارش رویتر وی در گفتگو با کانال 10 اسرائیل گفت: "فقط حمله به تاسیسات اتمی کل داستان و پایان ماجرا نیست.... گزینه های دیگری برای غرب یا ائتلافی که شکل می گیرد وجود دارد. اولین چیز این است که به ایرانی گفته شود: 'اگر شما از سلاح اتمی استفاده کنید - صرفنظر از اینکه چه کشوری هدف باشد - واکنش آن یک حمله اتمی خواهد بود'."

آقای پرز همچنین گفت که باید بر برنامه موشکی ایران تمرکز کرد: "برای مثال (ژنرال) دو گل گفته بود که ردگیری سامانه های پرتاب از کلاهک جنگی آسانتر است. اگر آنها (ایرانی ها) سلاح اتمی نمی خواهند به موشک چه نیازی دارند؟"

وی افزود: "شما می توانید سانتریفوژها را نابود کنید اما نمی توانید دانش ساخت سانتریفوژها را از بین ببرید."

آقای پرز، برنده جایزه صلح نوبل 1994، قبلا نیز نشان داده است که تمایلی ندارد کشورش علیه ایران از گزینه نظامی استفاده کند و برخلاف برخی از دولتمردان اسرائیلی تحریم را بالقوه موثر می داند.

او در ماه مارس 2008 در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوی لا فیگارو گفته بود: "من ترجیح می دهم برنامه دستیابی به بمب اتمی [توسط ایران] بدون توسل به جنگ متوقف شود. تحریم ها در گذشته موثر بودن خود را نشان داده است".

اهود اولمرت نخست وزیر قبلی اسرائیل، کشوری که تصور می شود تنها قدرت اتمی خاور میانه باشد، گفته بود که کشورش یک ایران مجهز به بمب اتمی را تحمل نخواهد کرد.

وی ماه مه گذشته در مصاحبه ای با واشنگتن پست گفت: "بله، اسرائیل وجود سلاح اتمی در دستان کسانی که علنا و صریحا و در ملاء عام می گویند که خواهان محو کردن اسرائیل از نقشه جهان هستند را تحمل نخواهد کرد. چرا باید بکنیم؟".

وی به موضع گیری محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران اشاره داشت که اسرائیل را یک کشور جعلی خوانده و بارها نابودی آن را پیش بینی کرده است.

مقام های اسرائیل همواره تاکید کرده اند که گزینه نظامی برای حذف تهدید ناشی از برنامه اتمی ایران را مردود نمی دانند.

برخی رهبران غربی نیز به ایران هشدار داده اند که در صورت عدم برچیدن بخش های حساس برنامه اتمی، خطر حمله اسرائیل را به جان می خرد.

مطالب مرتبط