به روز شده:  11:58 گرينويچ - پنج شنبه 30 آوريل 2009 - 10 اردیبهشت 1388

بحران اقتصادی، فال قهوه و خرافات در بریتانیا

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیا اتاق پذیرایی تان هنوز بوی اسفند می دهد؟ و یا فکر می کنید که بدشانسی امروزتان در اثر "نظر بد" خانم و یا آقایی است که در خیابان به شما خیره نگاه می کرد؟

غصه نخورید! خرافاتی بودن فقط مختص شرقی ها نیست. بر اساس نتیجه تحقیقی که توسط یک موسسه پژوهشی بریتانیایی به نام تئوس انجام شده، از هر چهار بریتانیایی، یک نفر خرافاتی است.

پال والی، مدیر موسسه پژوهشی مذهب و ایدئولوژی تئوس، به بی بی سی فارسی می گوید که نتیجه تحقیق این پژوهشکده نشان داده است که مردم بریتانیا، مردمی خرافاتی هستند و به ماورای الطبیعه اعتقاد دارند.

آقای والی می افزاید: "ما عقاید مختلفی را در این تحقیق بررسی کردیم. ولی اعتقاد به روح از همه قوی تر بود".

سحر حونیدی که زادگاهش کویت است، ۲۰ سالی است که در لندن زندگی می کند. او فالگیری است نامدار که پیش از این در رشته مهندسی راه و ساختمان مشغول به کار بود. از او پرسیدم که چه نوع افرادی برای گرفتن فال قهوه پیش او می روند؟

او گفت: "بیشتر از همه افراد اهل خاورمیانه، ولی به تازگی تعداد مشتریان بریتانیایی من به رقم نجومی رسیده است. یکسال پیش، یک مجله معروف انگلیسی مقاله مفصلی راجع به من نوشت و از آن به بعد آنقدر مشتری دارم که باید ردشان کنم. یعنی وقت نیست."

خانم حونیدی درباره فالگیری کتابی هم با عنوان "آینده شما در فنجان قهوه" نوشته است. او درباره این کتاب به بی بی سی فارسی می گوید: "سعی من این بوده که نشان بدهم فال قهوه ربطی به خرافات ندارد، بلکه درک روانشناختی علائم قابل روئیت در تفاله قهوه است".

انگلیسی ها از قدیم به خرافاتی بودن شهرت داشتند، ولی در قرن بیست و یکم خرافات چقدر در زندگی آنها نقش دارد؟

تیمور قبازرد، مشاور و راهنمای زندگی در لندن می گوید: "بریتانیایی ها خرافاتی تر شده اند. من در سال های دهه هفتاد هم به اینجا رفت و آمد داشتم. مردم این طور نبودند. به عقیده من چون اضطراب بیشتر و وضع اقتصادی بدتر شده، مردم به نوعی کمک نیاز دارند. برای همین، اعتقاداتشان عوض شده است".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.