به روز شده:  14:12 گرينويچ - جمعه 01 مه 2009 - 11 اردیبهشت 1388

کارگران ایرانی همچنان در تلاش برای احقاق حقوق

روز جهانی کارگر هر ساله همزمان با سالگرد شورش کارگران آمریکائی در اول ماه مه ۱۸۸۶ در شیکاگو در کشورهای مختلف جهان برگزار می شود. ایران نیز در زمره کشورهایی است که هر سال این مراسم را در طول هفته ای به عنوان هفته کارگر اجرا می کند.

در سال های اخیر وضعیت دشوار معیشتی کارگران، افزایش میزان بیکاری و تعطیلی برخی از کارخانه ها و پرداخت نشدن حقوق کارگران موجب شده است که تاکید بر رفع این تنگناها در صدر خواسته های کارگران قرار گیرد.

براساس نظر برخی از کارشناسان، خط فقر برای تهران و شهرهای بزرگ ۸۵۰ هزار تومان برآورد شده، این در حالی است که حداقل دستمزد کارگران در سال ۸۸، ۲۷۴ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است. در عین حال کارفرمایان با اشاره به وضعیت بد اقتصادی می گویند که توان پرداخت حقوق بیشتر را ندارند و کارگران به نوعی مجبورند بین افزایش حقوق و بیکاری یکی را انتخاب کنند. در سال های اخیر انتقادات کارگران به مشکلات اقتصادی سبب اخراج برخی از آنها از واحدهای شغلیشان شده است.

گزارش رادیویی، نیکی محجوب بی بی سی فارسی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شاهپور احسانی، یکی از معترضان به این شرایط که سال گذشته به همراه ۱۵۰ نفر از کارگران معترض از شرکت پروفیل و نورد ساوه اخراج شده، به بخش فارسی بی بی سی می گوید: "تورم و گرانی طبقه کارگر را مستاصل کرده است. بیکاری هم مزید بر علت شده، ما در حال حاضر چندین میلیون بیکار در جامعه داریم که اکثر کارگر و مزد بگیرند. در نتیجه کارگران و خانواده هایشان در معرض فقر شدیدی هستند و ما سعی می کنیم کارگران را برای جنبشی برای دست مزدها متحد کنیم و دولت و کارفرماها را مجاب کنیم که دستمزدها را به حدی برسانند که مردم بتواند زندگی کنند."

ماده ۵۱ قانون کار در تبعیت از قانون اساسی مقرر کرده که ساعات کار کارگران در شبانه روز نباید از ۸ ساعت تجاوز کند. ماده ۵۲ برای کارهایی که سخت و زیان آور و زیرزمینی خوانده می ­شو د، ۶ ساعت در روز را بیشتر مجاز نمی ­داند، اما به اعتقاد فعالان کارگری این قوانین اجرا نمی شود.

حمید حاج اسماعیلی، از فعالان کارگری در این خصوص به بی بی سی می گوید: "بیشتر کارگران ما در ایران در کارگاه های زیر ۱۰ نفر اشتغال دارند. ساعت کار در این کارگاه ها رعایت نمی شود، زیرا نظارت و بازرسی درستی نیست. ضمن آنکه کارگران از حق پیوستن به تشکل و انجمن های صنفی نیز محرومند و نمی توانند مطالباتشان را که یکی از آنها ساعات کار قانونی و ۴۴ ساعته است دریافت کنند و در نتیجه کارفرمایان حق آنها را می خورند، موضوع دوم مسئله مشاغل سخت و زیان آور است، که متاسفانه اشاراتی در قانون شده ولی هنوز اجرایی نشده است."

برخوردهایی که در سالیان اخیر با اعتراضات صنفی کارگران صورت گرفته، موجب بازداشت و حبس برخی از آنها شده است.

منصور اسانلو، رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی یکی از این کارگران است که در حال حاضر با توجه به وضعیت بیماری اش همچنان در زندان به سر می برد، خانم اسانلو در مورد وضعیت همسرش به بی بی سی می گوید: "همسرم مدت دو سال ونیم است که در زندان به سر می برد، در حال حاضر حدود هفت ماه است که از اوین هم به زندان رجایی شهر منتقل شده است در این مدت تحت فشار قرار دارد. وضعیت بهداشت و غذایی این زندان خیلی پایین است. مشکلات جسمی فراوانی دارد."

خانم اسانلو افزود: "علی رغم اینکه پزشک قانونی زندان تائید کرده که آقای اسانلو باید تحت جراحی کمر قرار گیرد، وی با کمربند طبی و مسکن های مختلف تحمل می کند. شرایط امنیتی ایشان اصلا خوب نیست. هر گونه بیماری عفونی ایشان را تهدید می کند. اخیرا به تمام مراجع قضایی و دفاتر مقامات مملکتی رفتیم و نامه دادیم به هر جایی که سر می زنیم به در بسته بر می خوریم."

در پی این دستگیری ها، وکلای این افراد در تلاش برای حل مشکلات این فعالان کارگری هستند.

پرویز خورشید، وکیل مدافع اعضای سندیکای شرکت واحد در خصوص موکلانش به بی بی سی می گوید: "طی لوایحی که به همراه وکیل دیگر پرونده دکتر یوسف مولایی موارد نقض قانون و عدم رعایت اصول دادرسی را متذکر شدیم به مراجع قضایی ولی متاسفانه نتیجه نداده است. قانون کار فعلی ما امکاناتی برای فعالیت های صنفی و تشکل های کارگی در نظر گرفته است. یعنی تشکل کارگری از نظر قوانین ما ممنوع نیست."

قانون کار فعلی ما امکاناتی برای فعالیت های صنفی و تشکل های کارگی در نظر گرفته است. یعنی تشکل کارگری از نظر قوانین ما ممنوع نیست.

پرویز خورشید، وکیل مدافع اعضای سندیکای شرکت واحد

از دیگر گروه های فعال کارگری که در اعتراض به شرایطشان دست به اعتصاب زده و مورد برخورد سخت گیرانه واقع شدند، کارگران نیشکر هفت تپه بودند، که برخی از آنها اخراج شده و تعدادی نیز در زندان هستند.

محمد اولیایی فرد و کیل مدافع کارگران هفت تپه می گوید: "پنج نفر از موکلین بنده مورد محاکمه قرار گرفتند که این رای کلا بر اساس موازین حقوقی صادر نشده است. متاسفانه ریاست شعبه اول دادگاه انقلاب دزفول با عدم استقلال قضایی خویش و عدم توجه به لایحه دفاعیه ما که حاوی استدلال حقوقی بوده که می توانست موجب برائت موکلین شود، اقدام به صدور رای محکومیت آنها کرده که بنابراین رای صادره در مرود موکلین از استحکام حقوقی و قانونی برخوردار نیست".

وی می افزاید: "در واقع مقامات قضایی و امنیتی درخواست این را دارند که این سندیکاهای کارگری منحل شود. ما به مناسبت روز جهانی کارگر نامه ای نوشتیم به ریاست محترم سازمان جهانی کار و در آن مسائل و مشکلاتی را که برای کارگران ایرانی است، مطرح کردیم."

عدم افزایش دستمزدها متناسب با میزان تورم، سبب نگرانی مقامات دولت ایران شده است. به گفته وزیر کار ،به دلیل بحران اقتصاد جهانی و مشکلات داخلی، بنگاه های تولیدی کشور در شرایط مناسبی نیستند. همین امر سبب شده که کارگران و صاحبنظران امور کارگری نسبت به افزایش مشکلات این گروه در سال جاری ابراز نگرانی کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.