متکی: آمریکا صلاحیت متهم کردن سایر کشورها را ندارد

متکی
Image caption متکی آمریکا را به داشتن 'سیاست یک بام و دو هوا' متهم کرده است

ایران نسبت به گزارش دولت آمریکا در مورد حمایت از تروریسم واکنش نشان داده است.

در پی انتشار گزارش سالیانه وزارت امور خارجه آمریکا که در آن جمهوری اسلامی، همراه با دولت های کوبا، سودان و سوریه، به حمایت از گروه های تروریستی متهم شده اند، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، این اتهام را رد کرد و متقابلا ایالات متحده را به نقض قوانین بین المللی متهم ساخت.

آقای متکی، که برای شرکت در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در هاوانا، پایتخت کوبا، به سر می برد، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت که "آمریکا به خاطر حمایت از رژیم صهیونیستی، نژاد پرستی، اشغال و همه آنچه که در زندان گوانتانامو روی داده است صلاحیت ندارد کشورهای دیگر را متهم کند."

وزیر امور خارجه ایران افزود که "سیاست یک بام و دو هوای آمریکا در جهان شناخته شده و حرف تازه ای ندارد."

در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، مربوط به سال 2008، از دولت ایران به عنوان "فعال ترین دولت حامی تروریسم در جهان" نام برده شده و در آن آمده است که "دخالت ایران در برنامه ریزی و حمایت مالی از حملات تروریستی در سرتاسر خاورمیانه، اروپا و آسیای مرکزی، مستقیما بر تلاش های بین المللی برای پیشبرد صلح تاثیر گذاشت، ثبات اقتصادی در منطقه خلیج (فارس) را مورد تهدید قرار داد و باعث تضعیف روند رشد دموکراسی شد."

این گزارش به خصوص از نیروی قدس سپاه پاسداران به عنوان ابزار اصلی جمهوری اسلامی در حمایت و گسترش تروریسم در خارج از این کشور نام می برد و این نهاد را به حمایت تسلیحاتی، آموزشی و مالی از گروه حماس و سایر گروه های فلسطینی مخالف صلح با اسرائیل، "بنیادگرایان شیعه حزب الله در لبنان و پیکارجویان مستقر در عراق" متهم می کند.

Image caption وزیر امور خارجه کوبا: آمریکا خود مرتکب جرم شده است

در این گزارش، ایران متهم شده است که با حمایت تسلیحاتی، آموزشی و مالی از گروه های شورشی در عراق برای حمله به نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا و همچنین نظامیان و غیرنظامیان عراقی "تعهد خود به کمک به تثبیت اوضاع عراق را نادیده گرفته است."

نیروی قدس همچنین به دخالت در امور افغانستان نیز متهم شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالیانه خود می افزاید که نیروی قدس، شورشیان طالبان را "در زمینه تاکتیک های گروه های کوچک تهاجمی، استفاده از اسلحه سبک، مواد منفجره و جنگ افزارهای آتش غیر مستقیم" تحت آموزش قرار داد.

جمهوری اسلامی همواره ارتباط یا حمایت از اسلامگرایان طالبان در افغانستان و گروه های شورشی مخالف دولت عراق را رد کرده و خود را به کمک به استقرار امنیت و ثبات این دو کشور متعهد دانسته است.

سایر متهمان به 'حمایت از تروریسم'

وزارت امور خارجه آمریکا هر سال گزارش مفصلی را در مورد فعالیت های تروریستی در سطح جهان منتشر می کند که از جمله حاوی اقدامات دولت ها و نهادهای دولتی در کشورهای مختلف در مقابله و یا، به نظرکارشناسان این وزارت خانه، حمایت از سازمان ها و گروه های تروریستی است.

سال گذشته، وزارت امور خارجه آمریکا نام کره شمالی را، به خاطر تصمیم دولت آن کشور به توقف فعالیت در زمینه دستیابی به تسلیحات اتمی، از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج ساخت اما همچنان سه کشور ایران، سوریه و سودان را در این فهرست باقی گذاشته است.

این گزارش سوریه را به خصوص به دلیل ارتباط با ایران مورد شماتت قرار می دهد و می نویسد که "در تمامی طول سال 2008، سوریه به تقویت پیوندهای خود با همکار این کشور در حمایت از تروریسم، یعنی ایران، ادامه داد" و کمک سوریه به حزب الله لبنان، جنبش حماس و سایر گروه های فلسطینی مخالف صلح را به عنوان نمونه ذکر می کند و می افزاید که رهبران برخی از این گروه ها در سوریه اقامت دارند.

Image caption آمریکا نگاهی خوشبینانه تر نسبت به سودان داشته است

در عین حال، وزارت امور خارجه آمریکا تصریح می کند که "سوریه از سال 1986 تا کنون به طور مستقیم در هیج اقدام تروریستی دخالت نداشته" هر چند یادآور می شود که در حال حاضر، سازمان ملل موضوع ارتباط احتمالی این کشور با ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان در سال 2005 را در دست بررسی دارد.

در مورد سودان، وزارت امور خارجه آمریکا موضعی خوشبینانه تر را اتخاذ می کند.

در این گزارش آمده است که دولت سودان دریافته است که همکاری با تلاش های ایالات متحده در مقابله با تهدیدهای تروریستی علیه آمریکا به نفع آن کشور است هر چند هنوز هم به گروه حماس اجازه می دهد از خاک سودان برای اجرای عملیات خود استفاده کند.

وزارت امور خارجه آمریکا می افزاید که "برخی عناصر تحت تاثیر شبکه القاعده" نیز همچنان در سودان حضور دارند.

این گزارش کوبا را نیز به حمایت از سازمان های تروریستی متهم می سازد و می نویسد که دولت آن کشور پناهگاهی امن را در اختیار چندین گروه تروریستی، از جمله جدایی طلبان باسک (گروه اتا) و شورشیان فارک قرار داده است.

در عین حال، وزارت امور خارجه آمریکا می افزاید که برخی از اعضای این گروه ها پس از ورود به کوبا در ارتباط با مذاکرات صلح با دولت های اسپانیا (در مورد جدایی طلبان باسک) و کلمبیا (در مورد فارک)، در خاک کوبا باقی مانده اند.

در واکنش به انتشار این گزارش، برونو رودریگز، وزیر امور خارجه کوبا، گفت که ایالات متحده صلاحیت اخلاقی و سیاسی لازم برای "موعظه" در مورد خوب و بد را ندارد و افزود که "فکر نمی کنم کسی این گزارش ها را بخواند زیرا همه می دانند که نویسنده آن در مورد بسیاری از مواردی که از آنها یاد کرده، خود مرتکب جرم شده است."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست