به روز شده:  00:25 گرينويچ - شنبه 02 مه 2009 - 12 اردیبهشت 1388

روز معلم: معلمان از خاطرات و مشکلات می گویند

عکس آرشیوی از تجمع اعتراضی معلمان

آموزگاران در سال های اخیر دست به اعتراضاتی علنی زده اند

امروز در ایران روز معلم است. در سالهای اخیر مدام شاهد اعتراض معلمان در سطوح مختلف بوده ایم. حقوق و دستمزد پایین و عدم امنیت شغلی از مواردی است که مورد شکایت بسیاری از معلمان آموزش و پرورش است. کانون های صنفی معلمان خواستار اجرای لایحه نظام هماهنگ پرداخت حقوق هستند. و تا کنون بارها اعتراضات خود را به صورت تجمع مقابل مجلس، تعطیلی کلاس های درس و حتی تعطیلی مدارس اعلام کرده اند.

تکرار همه روزه پایین بودن حقوق معلمان در رسانه ها و اعتراض آنها تاثیر خود را بر دانش آموزان می گذارد. فاطمه خستو دبیر مقطع راهنمایی در گفت و گویی با بخش فارسی رادیو بی بی سی به خاطره ی چند سال گذشته اش از روز معلم اشاره می کند و می گوید در یکی از مدارس جنوب شهر تهران در خیابان مولوی معلم بود و طبق سنتی شخصی به شاگردانش گفت که برای روز معلم هدیه ای برایش نیاورند، چون هیچ انتظاری از آنها ندارد. او در ادامه می افزاید: "یکی از بچه با معصومیت خاصی گفت من می توانم راحت حرفم را بزنم؟ گفتم بله! گفت ما شنیدیم به شما حقوق کمی می دهند و ما می خواهیم با دادن هدیه روز معلم به نوعی به شما کمک کنیم. خیلی ناراحت شدم و دلم سوخت. هم برای خودمان و هم برای بچه هایی که خودشان را مدیون ما می دانند بدون آنکه دینی داشته باشند."

گزارش رادیویی، مریم افشنگ بی بی سی فارسی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


در سالهای اخیر پایین بودن حقوق معلمان و درخواست برای اجرای لایحه نظام هماهنگ پرداخت حقوق به اعتراض های علنی منجر شد.
در واکنش به تحصن اسفند 1385 کانون های صنفی معلمان روبروی مجلس، تعداد زیادی از تحصن کنندگان، در فروردین سال 1386، بازداشت شدند. محمد تقی فلاحی، دبیر مقطع متوسطه روزی را که پس از آزادی از زندان اوین به دبیرستان بازگشت از روزهای فراموش نشدنی دوران تدریس اش می داند و در این باره می گوید: "اولین روزی که دوباره به مدرسه برگشتم به نظرم روز بسیار به یاد ماندنی بود. تمام بچه های مدرسه وقتی خبردار شدند جلوی مدرسه آمدند و شعارهای جالبی می دادند. بعد همگی در راهرو و در پله ها ایستاده و همصدا شعارهایی می دادند و به نوعی از من تشکر می کردند."

درس نخواندن ها و حواس پرتی های دانش آموزان سر کلاس، تقلب های آنان درامتحان و حتی عاشق شدنشان از دیگر مشکلاتی است که معلمان باید با آن دست و پنجه نرم کنند. به ویژه بسیاری معتقدند نسل جدید دانش آموزان نسلی عصیانگر است که خود را محق به انجام هر کاری می داند.

نورالله اکبری از اعضای کانون صنفی معلمان از مشکلات دانش آموزانش، مشکلات اقتصادی خانواده هایشان، مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی و فشارهای جامعه به آنها سخن می گوید و این نسل را نسلی دوست داشتنی می داند چرا که معتقد است این سرکشی به علت عواملی است که از جامعه به دانش آموز تحمیل می شود.

آقای اکبری در ادامه می گوید: "ناهنجاری هایی که امروزه در نسل جوان می بینیم و معلمان سر کلاس ها با آن آشنا هستند، گاهی به شکل آزار و اذیت بروز می کند. ما دانش آموزانی را داریم که به هر شکلی سعی می کنند معلمانشان را دست بیاندازند و اذیت کنند."

در این میان هستند معلمانی که علیرغم مسائل و سختی های خودشان سعی می کنند به نوعی راهی برای حل مشکلات دانش آموزانشان پیدا کنند.

فاطمه خستو در این باره خاطره ای تعریف می کند: "شاگرد پسری داشتم که سال اول راهنمایی بود و تکالیفش را انجام نمی داد. بعد از چند روز به طور خصوصی از او پرسیدم چرا تکالیفت را انجام نمی دهی. گفت پدر و مادرم به علت مواد مخدر در زندان هستند و مسئولیت اداره سه خواهر و برادرم با من است. با او قرار گذاشتم که بین ساعت های تعطیلی صبح و بعدازظهر به دروس عقب افتاده اش برسم تا کارهای مدرسه اش برای خانه کمتر شود."

این اتفاق می افتد و معلم هر روز غذای کوچکی برای هر دو نفر می برد و دو ساعتی دروس مورد نظر را تمرین می کنند. سه سال به این شکل می گذرد تا خانم خستو به مدرسه ای در منطقه دیگری از تهران منتقل می شود و سالها از این روزها می گذرد.

فاطمه خستو از برخورد دوباره با شاگردش در سالها بعد می گوید:" شاید تقریبا ده سال بعد یک روز بارانی منتظر تاکسی بودم که ماشینی جلوی پایم ترمز کرد. گفتم منتظر تاکسی هستم. مرد جوانی پیاده شد و پرسید مرا نمی شناسید؟ فقط چشمهای آشنایی داشت. گفتم نه! گفت حسین هستم و سالهاست دنبال تان می گردم تا از شما تشکر کنم."

در سالهای اخیر عدم امنیت شغلی، پایین بودن حقوق و بسیاری مسائل دیگر هرچند اعتراضات گسترده کانون های صنفی معلمان را به همراه داشته است اما معلمان می گویند عشق به این حرفه و سر و کله زدن با شاگردان و دانش آموزان آنها را به ادامه مسیرامیدوار می کند.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.