ایران به اهدافی در مناطق کردنشین عراق حمله کرد

Image caption کوهستان قندیل پناهگاه پ ک ک و شاخه ایرانی آن، پژاک به شمار می رود

منابع خبری از حملات ایران به مناطق کردنشین همجوار با این کشور در خاک عراق خبر داده اند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که سه روستای کردنشین در داخل عراق مورد هدف قرار گرفته اند اما یک سخنگوی نیروهای پیشمرگ کرد گفته است که این حملات خارج از مناطق مسکونی انجام گرفته و شاید در نزدیکی مرز با عراق در داخل خاک ایران انجام شده باشد.

هیچ گزارشی در مورد تلفات احتمالی این حملات منتشر نشده است.

این حملات در حالی انجام می شود که هفته پیش در درگیری میان نیروهای دولتی و پیکارجویان پژاک در غرب ایران حداقل بیست نفر از جمله ده پلیس ایرانی کشته شدند.

کوهستان قندیل و برخی دیگر از مناطق همجوار ایران در کردستان عراق، طی سال های گذشته بارها هدف آتشبار توپخانه سپاه پاسداران ایران بوده که در مواردی به متواری و بی خانمان شدن ساکنان روستاهای مرزی انجامیده است.

هدف ایران از این حملات متوجه گروه پژاک (حزب حیات آزاد کردستان) است. پژاک شاخه ایرانی پ ک ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) به شمار می رود.

همزمان با ایران، ارتش ترکیه نیز در راستای مقابله با پ ک ک بارها این کوهستان و نواحی همجوار خاک خود در کردستان عراق را هدف آتشبار توپخانه و بمباران هوایی قرار داده است.

در مقاطعی ایران و ترکیه مشترکا علیه این دو گروه کرد وارد عمل شده اند. سال پیش فرمانده نیروی زمینی ترکیه برای نخستین بار هماهنگی کشورش با ایران در حمله به کردستان عراق را تأیید کرد.

مطالب مرتبط