بررسی روزنامه های صبح تهران: شنبه 12 اردیبهشت

تیترهای اول

گفتگوها و شعارهای انتخاباتی بخش عمده ای از تیترهای اول روزنامه های اول هفته تهران را به خود اختصاص داده چنانکه اعتماد "پاسخ شدیدالحن کروبی به مدیرمسول کیهان" و اعتمادملی "پاسخ کروبی به کیهان" را به عنوان خبر مهم خود آورده اند. حیات نو از زبان میرحسین موسوی نوشته "فرصت انتخاب را غنیمت بدانید" ، مردم سالاری از قول همین کاندیدا در عنوان اصلی خود نوشته "آزادی از ترس، رهائی از نیاز مردم" و آفتاب یزد از قول یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نوشته "از حل مشکل یک استان عاجزیم می‌خواهیم دنیا را اداره کنیم ".

جام جم در تیتر اول خود پرسیده "فیلم های انتخاباتی کاندیداها را چه کسانی می سازند"، رسالت از "سامان دهی دوباره جبهه متحد اصولگرایان" خبر داده است.

"لغو مجازات زندان برای چک" تیتر اصلی ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی است، دنیای اقتصاد از "سناریوهای جدید برای بنزین" خبر داده و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی از قول معاون وزارت نفت در تیتر اول خود نوشته "سهمیه بهاری بنزین غیرقانونی است"، ابرار از قول رییس جمهور در عنوان اصلی خود نوشته "جزایر سه گانه تا ابد متعلق به ایران می ماند" و کیهان از "بازخوانی کارنامه مسوولان در مبارزه با مفاسد اقتصادی" خبر داده است. تیتر اصلی روزنامه جمهوری اسلامی به این جمله اختصاص دارد که از قول اوباما نقل شده "دولت بوش شکنجه گر بود".

گزیده مقالات

پاکستان و طالبان

کیهان در سرمقاله خود به بررسی سیاست های ایران درباره افغانستان پرداخته و اشاره کرده که در دهه اول انقلاب سیاست خارجی ایران دفاع آشکار از مجاهدین افغانی و حمله به سیاست اشغالگری شوروی را به همراه داشت و در نهایت به آنجا ختم شد که ارتش سرخ، خاک افغانستان را ترک کرد و سیاست اشغال همسایه شرقی ما را اشتباه خواند. در این دوره نظام جمهوری اسلامی حداقل هزینه را متحمل گردید و حداکثر فایده را برد.

به نظر کیهان در دهه دوم انقلاب تحت تأثیر تبلیغات سنگین آمریکایی ها، ایران آرام آرام از کابل فاصله گرفت و این زمینه فعالیت آمریکایی ها از یک سو و سرویس اطلاعاتی پاکستان I.S.I را در افغانستان فراهم کرد. سیاست خارجی ایران در دولت های پنجم و ششم تحت فشار آمریکایی ها به ارتباط با رئیس جمهور وقت افغانستان محدود بود در حالی که آمریکا و پاکستان در حال گسترش نفوذ خود میان طوایف مختلف افغانی و ساقط کردن دولت مرکزی بودند و در نهایت با «موج طالبان» توانستند حکومت مرکزی را در سال ۱۳۷۵ساقط کنند.

کیهان با انتقاد از سیاست دولت قبلی در همکاری برای بازسازی افغانستان نوشته توافقنامه رم به همان میزان که قدرت گرفتن طالبان در فاصله سالهای ۷۵ تا ۱۳۸۰ توسط غرب به مردم افغانستان و منافع منطقه ای ایران آسیب زد، و دولت فعلی دوباره سیاست های درست را در پیش گرفته است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته آمریکا حتی اگر لازم بداند حاضر است طالبان را به جای حاکمان فعلی پاکستان بنشاند تا به کنترل قطعی اسلام آباد اطمینان داشته باشد هرچند نمایش دموکراسی ظاهری در منطقه برای آمریکا یک نیاز حیاتی است . آمریکا هیچ واهمه ای از اینکه پاکستان اتمی در اختیار چه کسانی قرار میگیرد ندارد.

این روزنامه با ارائه سناریوهای مختلف به این نتیجه رسیده که باید این واقعیت تلخ را از هم اکنون باور کند که با همسایه جدیدی در مرزهای شرقی خود مواجه است که نام آن طالبان و ویژگی هایش تحجر، قانون شکنی، وحشی گری، بیگانگی از اسلام واقعی و همچون مهره ای دردست آمریکا عمل کردن است. این همسایه هر چند ممکن است بار دیگر به یک حکومت رسمی در پاکستان و یا افغانستان تبدیل نشود ولی به عنوان یک دولت سایه در همسایگی ما عمل خواهد کرد.

انتخابات

رسالت در سرمقاله خود نوشته دوم خردادی ها با طرح بحث سلامت انتخابات، ضمن آنتاگونیستی کردن فضای کشور و ستیزآلودنمودن رقابتهای انتخاباتی در صدد هستند اگر در انتخابات پیروز نشدند اصل نظام را زیر سوال ببرند و بگویند تقلب شده است وچنانچه سبد رای شان پر شد مدعی شوند که در چنین شرایط سختی توانسته اند، نظر قاطبه رای دهندگان را جلب نمایند.

صالح اسکندری در سرمقاله رسالت این ترفند را ناجوانمردانه خوانده و نوشته در این فضا جریانات غیر قانونی ، همسو و همصدا با دشمنان و اپوزیسیون خارج از کشور سعی در القای نوعی یخبندان سیاسی خواهند کرد. درست شبیه همان رفتاری که نهضت آزادی در قبال انتخابات مجلس هشتم انجام داد.

تیمور علی عسگری در اعتماد نوشته متاسفانه در ماه های اخیر جریانی خاص کوشش کرده با شایعه سازی رای مسوولان عالی رتبه نظام مخصوصاً مقام معظم رهبری را «مشخص» اعلام کند. به موازات آن برنامه ریزی گسترده یی را صورت داده اند تا به افکار عمومی دیکته شود براساس سیاست جمهوری اسلامی و رویه معمول هر رئیس جمهور دو دوره یا هشت سال بر ریاست قوه مجریه خواهد نشست و هر که یک دوره ریاست دولت را برعهده گرفت، قطعاً دور آینده هم رئیس جمهور خواهد بود.

به نوشته مقاله اعتماد مدل مطلوب این اقلیت اقتدارگرا، مدل از بالا به پایین است و در کنار آن صدا و سیما نیز که نقش بی بدیلی را در القای فکر و اندیشه به جامعه عهده دار است، در قالب یک حرکت یک سویه و جانبدارانه برای حفظ و ماندگاری شرایط موجود و کاندیدای خاص به فعالیت رسانه یی مشغول است. این رسانه برای کوچک ترین و پیش پا افتاده ترین اقدامات رئیس دولت نهم، یک شبه یک «سریال» ساخته و آن را در چند قسمت پخش می کند.

محمد رضوی یزدی در اعتماد نوشته نفع جناح رقیب اصلاح طلبان در این است که در کشور شور انتخاباتی راه نیفتد تا فقط کسانی به پای صندوق های رای بروند که تکلیفی و بسته یی رای می دهند. در نتیجه قشر عظیم جامعه که با اتکا به فهم و شعور و درک سیاسی و دینی خود انتخاب خواهند کرد ترغیب به حضور در انتخابات نمی شوند.

از دید این نماینده مجلس برای جناح حاکم کمیت حضور مردم در انتخابات مطرح نیست. این موضوع را می توان با تکرار نشان دادن صحنه های کوتاهی که از اجتماع مردم پای صندوق های رای فراهم می شود، جبران کرد. در این فضا به رغم اینکه رسانه ملی ادعای بی طرفی در انتخابات را دارد، هیچ برنامه و شبکه یی وجود ندارد که به بهانه یی نام رئیس جمهور فعلی را نبرده و مستقیم و غیرمستقیم از ایشان تبلیغ نکند.

زنان

جمیله کدیور در اعتماد ملی پرسیده چرا زنان وزیر نشوند و به پاسخ هائی که معمولا به این سئوال داده می شود اشاره کرده از جمله آن جا که می گویند وزارت، مشغله‌ای سنگین است و با فیزیک، طبع و روحیات زنان تناسب ندارد.

به نظر نویسنده سرمقاله اعتمادملی باید پرسید آیا وزارت فقط برای زن ایرانی سنگین است و این همه زنانی که در سراسر دنیا منصب وزارت را برعهده دارند، فاقد فیزیک، طبع و روحیات زنانه‌اند؟ یا وقتی می گویند با وزارت زنان مشکلات زنان حل نمی‌شود، مثال از کشورهای دنیا هم می‌آورند که به‌رغم داشتن وزیر زن، زنان همچنان دچار مشکلند. در پاسخ باید گفت قرار نیست با وزارت زنان مشکل زنان حل شود چنان که مردها در این همه سال وزیرند اما مشکلاتشان حل نشده است. روز کارگر

امیرخسرو دلیر ثانی در اعتمادملی درباره روز اول ماه «مه» نوشته امروز جامعه ایران وضعیتی را تجربه می‌کند که نتیجه سیاست‌گذاری‌های بعضا نادرست و مدیریت ضعیف و یک‌سو نگری است که نتوانسته است با جامعیت و یکپارچگی و ایجاد هماهنگی میان ارگان مختلف دولت و جامعه به حل ریشه‌ای و بنیادین معضلات اجتماعی بپردازد. نتایج سوء این مدیریت ناکارآمد و سیاست‌گذاری‌های یک سویه، وضعیت زندگی تمامی اقشار جامعه ایران به ویژه کارگران، کارمندان و پیشه‌وران و صنعتگران جزء را با مشکل مواجه ساخته است.

به نوشته این مقاله در مورد معضلات و مشکلات اقشار ضعیف جامعه به ویژه طبقه محروم کارگر سخن بسیار رفته و همواره از آن به عنوان سوژه‌ای در دست دولت‌ها برای مطرح کردن شعارهای مردم‌گرایانه و با هدف پر کردن شکاف عمیق میان دولت- ملت استفاده شده است، ولی متاسفانه هر سال با فرارسیدن روز جهانی کارگر با نگرشی به کارنامه دولت‌ها مشاهده می‌شود که نه‌تنها مشکلات عمده جامعه کارگری نه فقط برطرف نشده که حتی گامی در جهت بهبود شرایط برداشته نشده است.

اقتصاد

سعید شیرک وند در اعتماد نوشته آنچه در این چند سال اتفاق افتاده است این است که با تصمیمات غیر کارشناسی و اقداماتی که بر این اساس انجام شده برخی مشکلات اقتصادی کشور بیشتر از گذشته شده است . این امر از جمله مسائلی است که با آن مواجهیم. باید گفت بخشی از این تصمیمات غیرکارشناسی ناشی از عدم به کارگیری کارشناسان و به حاشیه راندن افراد باتجربه و نخبه است. این موضوع موجب ضعف بدنه کارشناسی اجرایی شده و بر تصمیم گیری های کلان کشور تاثیر منفی گذاشته است.

به نوشته معاون سابق وزارت اقتصاد دولت نهم با بی برنامگی و البته عجله و شتاب در برنامه های کارشناسی باعث شده شرایط مبهمی در فضای کسب و کار کشور ایجاد شود و با حذف بسیاری از نهادها و شوراها که وظیفه سیاستگذاری در اقتصاد را داشتند اقتصاد کشور را دچار روزمرگی کرده است. از جمله این موارد می توان به انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شورای پول و اعتبار اشاره کرد.

دوست گمنام

اعتمادملی در گزارشی نوشته پس از سفر نخست‌وزیر کشوری به نام «سنت وینسنت و گرنادین» به تهران و انتشار خبر ورود، استقبال، کنفرانس خبری، بدرقه و خروج وی که خبرگزاری‌های دولتی با آب و تاب آن را منعکس شد؛ برخی اهل فن به اطلس گردی پرداختند و برخی به مطایبه‌ای که ارتباط با این جزیره کوچک و این آمد و رفت‌ها هم داشت معتقد بودند اثر سفر این است که آمار سفرهای رسمی مقام‌های آمریکای لاتین به ایران و عدد و رقمی در کارنامه دیپلماسی فعال دولت نهم بالاتر می‌ رود.

به نوشته سرگئی بارسقیان در گزارش اعتمادملی اگر متن مذاکرات احمدی‌نژاد با نخست‌وزیر سنت وینسنت و گرنادین منتشر نمی‌شد و آقای رالف ادوارد گونسالوس در یک کنفرانس خبری از "کمک‌های سخاوتمندانه ایران" پرده بر نمی‌داشت، می‌شد همه این آمد و رفت‌ها را گذاشت به حساب قبلی و علاقه وافر دولت نهم به آمریکای لاتین اما معلوم شد که این «کشور یابی‌های» دولت نهم و این سخاوت‌های عجیب و سفرهای سران آمریکای لاتین در غیاب میهمانان ارشد اروپایی و حتی آسیایی، بی هزینه نیست.

سرمایه در گزارش اصلی خود از قول معاون وزارت نفت «از نظر قانون، امسال یارانه ای برای واردات بنزین اختصاص نیافته است، پیشنهاد کرد سهمیه های بنزین خودروها در سال جاری نسبت به سال گذشته حداقل دوسوم کاهش یابد.» این در حالی است که مدیریت حمل و نقل سوخت با اعلام اینکه چندین طرح مبنی بر افزایش یا کاهش سهمیه های بنزین دریافت کرده ایم، تصریح کرد: «در حال حاضر هیچ سناریوی خاصی مبنی بر کاهش سهمیه های بنزین در تابستان در دستور کار نیست.» مطابق این گزارش اکبر ترکان درخصوص سناریوهای پیشنهادی وزارت نفت به ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت برای کاهش سهمیه های بنزین خودروها اظهار کرد: «براساس قانون بودجه ۸۸ تصویب شده در مجلس شورای اسلامی، برای سال ۸۸ بودجه ای برای واردات بنزین دیده نشده است.»از این رو پیشنهاد می شود سهمیه های بنزین خودروها برای ماه های آتی حداقل معادل دوسوم سهمیه های بنزین در مدت مشابه سال گذشته کاهش یابد.»