اعتراض به اعدام دلارا دارابی

دلارا دارابی

گروه های مدافع حقوق بشر به اعدام یک زن جوان ایرانی به اتهام ارتکاب قتل در هفده سالگی اعتراض کردند.

سازمان "دیده بان حقوق بشر" اعدام دلارا دارابی را "نقض فجیع قوانین ایران و قوانین بین المللی و بی حرمتی سنگدلانه به کرامت انسانی" خوانده است.

خانم دارابی روز جمعه 11 اردیبهشت (اول مه) در زندانی در رشت به دار آویخته شد.

سازمان عفو بین الملل نیز اعدام خانم دارابی را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

به گفته گروه های مدافع حقوق بشر، کنوانسیون حقوق کودکان سازمان ملل که ایران نیز عضو آن است، اعدام افرادی را که هنگام ارتکاب جرم کمتر از 18 سال داشته اند ممنوع کرده است.

رئیس قوه قضائیه ایران اخیرا دستور داده بود که اجرای حکم اعدام خانم دارابی به مدت دو ماه به تعویق بیفتد، اما به گفته وکیل او، مقامات زندان به این دستور بی اعتنایی کردند.

خبرنگار بی بی سی در تهران می گوید خانم دارابی درست پیش از اجرای حکم اعدام به مادرش تلفن زده و از او کمک خواسته بود. اما مقامات زندان به مادر خانم دارابی گفته بودند که حکم اجرا خواهد شد.

مطابق قوانین ایران وکیل مدافع فرد محکوم به اعدام باید دست کم 48 ساعت پیش از اجرای حکم از آن مطلع شده باشد، اما وکیل مدافع خانم دارابی می گوید این موضوع رعایت نشده است.

اتهامی که به اعدام خانم دارابی انجامید این بود که او وقتی هفده سال داشت زنی از خویشاوندان خود را با ضربات متعدد کارد کشته است.

او در جریان بازجویی، به ارتکاب این قتل اعتراف کرد، اما در مراحل بعدی حرف خود را پس گرفت و گفت قتل را دوست پسرش که در آن زمان بیست ساله بوده مرتکب شده است.

خانم دارابی گفته بود که قتل را به گردن گرفته تا دوست پسرش را از اعدام نجات دهد و تصور می کرده که چون خودش هنوز 18 ساله نشده، اعدام نخواهد شد.

ظاهرا اعتراف اولیه خانم دارابی از دلایل اصلی صدور حکم اعدام توسط دادگاه بدوی در رشت بود که بعدا به تایید دیوان عالی کشور نیز رسید.

گفته می شود دوست پسر خانم دارابی نیز به اتهام مشارکت در قتل، به ده سال زندان محکوم شده است.

عبدالصمد خرمشاهی، یکی از وکلای خانم دارابی در جریان دادرسی گفته بود شواهدی وجود دارد که نشان می دهد موکلش نمی توانسته قتل را انجام داده باشد.

به گفته آقای خرمشاهی، جراحت های وارد شده به بدن مقتول به گونه ای بود که نشان می داد قتل توسط فردی راست دست انجام گرفته است، در حالی که خانم دارابی چپ دست بود.

مطالب مرتبط