به روز شده:  15:20 گرينويچ - شنبه 02 مه 2009 - 12 اردیبهشت 1388

اعتراض شدید کروبی به روزنامه کیهان

مهدی کروبی

مهدی کروبی، یکی از داوطلبان اصلاح طلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، مدیر مسئول روزنامه کیهان را متهم کرده است که از اموال عمومی به نفع نامزد موردنظر خود استفاده می کند.

آقای کروبی در نامه ای که در شماره روز شنبه ۱۲ اردیبهشت (۲ مه) روزنامه "اعتماد ملی" چاپ شده است، خطاب به حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان، می نویسد: "روزنامه کیهان به عنوان بخشی از بیت المال باید طبق قانون تابع سنتی باشد که اموال عمومی تابع آن اند و آن بی طرفی است".

دبیرکل حزب اعتماد ملی، روزنامه کیهان را به "پرده دری" علیه نامزدهای جناح اصلاح طلب در انتخابات متهم کرده و نوشته است: "روزنامه کیهان به چه حقی هر روز علیه مهندس میرحسین موسوی و اینجانب مقاله و خبر می نویسد و جعل می کند و تهدید می کند که مراجع صلاحیت دار به حسابم می رسند؟"

گفتگو با اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


آقای شریعتمداری، نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان و مدیر مسئول این روزنامه، از انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ایران حمایت می کند.

نامه آقای کروبی در پی انتشار دو مطلب انتقادی در روزنامه کیهان نوشته شده است که در آنها بیانیه آقای کروبی در مورد لزوم توقف "اعدام افراد زیر ۱۸ سال" مورد نقد و طعن قرار گرفته بود.

این نامه درست یک روز پس از اعدام "دلارا دارابی" منتشر می شود که بحث اجرای مجازات اعدام در مورد افرادی که پیش از رسیدن به ۱۸ سالگی مرتکب قتل می شوند را بار دیگر پیش کشیده است.

در مطلب طنز منتشر شده در شماره روز ۹ اردیبهشت روزنامه کیهان، محتوای بیانیه آقای کروبی در مورد لزوم توقف اعدام این گونه افراد، "لاطائلاتی" توصیف شده بود که توسط "پیاده نظام های رژیم صهیونیستی که این روزها اطراف کروبی پرسه می زنند" نوشته شده است.

آقای کروبی در پاسخ به مطلب کیهان نوشته است که همه فقیهان مسلمان اتفاق نظر دارند که کودک یا "صبی" در صورت ارتکاب قتل عمد، قصاص نمی شود و تنها اختلاف میان فقیهان این است که برخی از آنها "صبی" را افراد زیر ۱۵ سال و برخی دیگر افراد زیر ۱۸ سال می دانند.

روزنامه اعتماد ملی

نامه کم سابقه مهدی کروبی تیتر اول روزنامه اعتماد ملی شده است

دبیرکل حزب اعتماد ملی می نویسد: "من به عنوان یک روحانی نظرم این است که در شرایط اقلیمی ما کودکان در سنین بالاتر از پانزده سال به بلوغ و رشد همه جانبه می رسند... و لازم است که قانونی در این باره تصویب و از اعدام افراد زیر هجده سال جلوگیری شود".

او با اشاره به پیش نویس لایحه ای که قوه قضائیه تهیه کرده و در آن برای افرادی که در سنین زیر ۱۸ سال مرتکب جرم می شوند مجازاتی به جز اعدام درنظر گرفته شده، افزوده است: "آیا به نظر شما کیهان نشینان این دیدگاه امثال بنده و قوه قضائیه ارتباطی به صهیونیسم دارد؟"

آقای کروبی بدون اشاره به فردی خاص، نوشته است: "برخی افراد که سابقه وابستگی به گروه های ضد انقلاب را داشتند، لباس مطبوعاتی می پوشند و با تلون و نفوذ در برخی مطبوعات (که به بیت المال متکی هستند) به یاران امام و انقلاب توهین می کنند".

اعدام های بحث انگیز

به نظر می رسد اعتراض کیهان به بیانیه آقای کروبی، تا حدی متوجه استفاده از عبارت "اعدام افراد زیر ۱۸ سال" بوده است.

مطابق قوانین ایران، کسی پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی اعدام نمی شود، اما اگر فردی پیش از آن مرتکب قتل عمد شده باشد، او را تا رسیدن به سن ۱۸ سالگی در زندان نگه می دارند و بعد اعدام می کنند.

بر اساس قوانین بین المللی اعدام افرادی که هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشته اند ممنوع است.

آقای کروبی در بیانیه خود نوشته بود: "به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در دو دوره که با ضوابط قانونگذاری آشنا هستم، می دانم که جمهوری اسلامی ایران 'میثاق بین المللی [حقوق] مدنی و سیاسی' و 'میثاق بین المللی [حقوق] فرهنگی و اجتماعی' و پس از آن 'کنوانسیون بین المللی حقوق کودک' را امضا کرده است و طبق قواعد حقوق بین المللی و اصل شرعی وجوب وفای به عهد باید از حیثیت امضای خود دفاع کند".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.