افزایش آمار تلفات پلیس در درگیری کرمانشاه به 18 نفر

Image caption کوهستان قندیل پناهگاه پ ک ک و شاخه ایرانی آن، پژاک به شمار می رود

یک مقام دولتی ایران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفته است که در درگیری هفته گذشته میان شورشیان کرد و نیروهای انتظامی در استان کرمانشاه، 18 مامور پلیس کشته شده اند و اینکه پنج مظنون نیز در این ارتباط دستگیر شده اند. آمار اولیه تلفات در میان نیروهای ایرانی 10 نفر اعلام شده بود.

همزمان گزارش می شود که برای اولین بار هلی کوپترهای ایرانی در حمله ای فرامرزی "به سه روستای کرد در عراق" حمله کرده اند.

این مقام دولتی مهاجمانی را که جمعه گذشته به ایستگاه پلیس راه روانسر-جوان رود حمله کرده بودند را شورشیان کرد وابسته به گروه پژاک توصیف کرد.

در گزارشی که روز شنبه، پنجم اردیبهشت، از تلویزیون ایران پخش شد از مهاجمان فقط به عنوان "اشرار مسلح" نام برده شده بود.

اکنون اله یار ملک شاهی، رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه، به خبرگزاری دانشجوان ایران، ایسنا، گفته است: "در این حمله‌ تروریستی 18 نفر از ماموران انتظامی كرمانشاه به شهادت رسيدند و 10 نفر نيز زخمی شدند."

وی گفت اجساد "هشت نفر از اشرار گروهک پژاک نيز جمع‌آوری شده است.... پنج نفر از افراد مظنون به شركت در این حمله‌ تروریستی دستگیر شده‌اند كه در حال حاضر پرونده آنان در دادسرای روان‌سر در مرحله تحقيقات مقدماتی است."

وی همچنین گفت که با توجه به "اهمال" اداره آتش نشانی در رسیدن به محل حادثه دو نفر از ماموران این سازمان در روان سر دستگیر شده اند.

آقای ملک شاهی گفت: "اكيپ اين آتش‌نشانی با یک ساعت تاخير در زمان حمله تروريستی اشرار به پاسگاه پليس راه روان‌سر-جوان‌رود در صحنه حاضر شدند و اهمال در انجام وظيفه آنها سبب خسارات بيشتر شده است."

به گزارش ایسنا حمله در ساعت ده و نیم شب به وقت محلی روز جمعه چهارم اردیبهشت ماه (24 آوریل) روی داد.

در گزارش های اولیه پس از حادثه از مرگ 10 مهاجم خبر داده شد اما آمار رسمی ارائه شده از تلفات مهاجمان بعدا کاهش یافت و هشت نفر اعلام شد.

سردار احمد گراوند فرمانده نیروی انتظامی کرمانشاه دو روز پس از حادثه در جمع خبرنگاران گفته بود که ابتدا مهاجمان درهای ورودی پاسگاه را بسته و با نارنجک به داخل آن از جمله آسایشگاه سربازان حمله کردند. به گفته وی در پی حمله، شماری از نیروهای سپاه و انتظامی به محل درگیری فراخوانده شدند که از جمله دو نفر از آنان نیز جان باختند.

وی گفته بود که در مجموع هشت مهاجم در این درگیری کشته شده اند.

این ناحیه از غرب ایران در سال های اخیر شاهد یک رشته درگیری های خونین میان نیروهای امنیتی و اعضای گروه پژاک (حیات آزاد کردستان) - که خواستار حقوق بیشتر برای کردهای ایران هستند - بوده است که به نظر می رسد درگیری اخیر یکی از خونین تر آنها بوده است.

پژاک شاخه ایرانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) است که در ترکیه فعالیت می کند. "پ ک ک" از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا تروریستی شناخته می شود و دولت ایران هم پژاک را غیر قانونی و تروریستی می داند. آمریکا اخیرا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما پژاک را نیز تروریستی اعلام کرد.

گفته می شود که اعضای مسلح این گروه در شهرهای مرزی ایران در غرب این کشور، به خصوص منطقه کوهستانی "قندیل" که در منطقه تلاقی مرزهای ایران، ترکیه و عراق قرار دارد، پناه می گیرند.

حمله هلی کوپترهای ایرانی

همزمان یک مقام کرد عراقی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که هلی کوپترهای ایرانی روز شنبه به مواضع شورشیان کرد در یک ناحیه دورافتاده مرزی شمال عراق حمله کرده اند.

توپخانه ایران بارها مواضع پژاک در کوهستان قندیل عراق را هدف قرار داده است چرا که این گروه را متهم می کند با استفاده از پایگاه هایش در عراق به ایران حمله می کند.

جبار یاور یک سخنگوی نظامی منطقه خودگردان کردی شمال عراق گفت که این اولین بار است که هلی کوپترهای نظامی ایران نیروهای پژاک را هدف قرار داده اند.

وی گفت که این هلی کوپترها حریم هوایی عراق را نقض نکردند و ضمن پرواز به موازات مرز دست به حمله زدند. یک مقام کرد نیز که نخواست نامش فاش شود به آسوشیتدپرس گفت که تلفات و جراحاتی در اثر حمله گزارش نشده است.

یک مقام ارشد مرزی عراق نیز که نامش فاش نشد به خبرگزاری فرانسه گفت: "ساعت چهار صبح، آنها با آتش توپخانه به روستاهای کانی صیف، جوماراسی و کارا سزی در ناحیه پنجوین حمله کردند."

وی افزود: "پس از این حملات، سه هلی کوپتر ایرانی در ساعت 9 صبح بار دیگر به این نواحی حمله کردند. این اولین بار است که آنها از هلی کوپتر استفاده می کنند."

این مقام گفت که این ناحیه پایگاه پژاک به حساب نمی آید.

وی گفت که ناحیه هدف حمله در روز شنبه در یک سال گذشته تنها دو بار مورد حمله نیروهای ایرانی قرار گرفته است.

مطالب مرتبط