به روز شده:  16:22 گرينويچ - شنبه 02 مه 2009 - 12 اردیبهشت 1388

خودداری کنگره از تصویب سریع تحریم بنزین ایران

ساختمان کنگره

با وجود تدوین متن مصوبه ای برای تحریم واردات مواد نفتی پالایش شده ایران در کنگره آمریکا، یک مقام ارشد کنگره می گوید در آینده نزدیک قصد به تصویب رساندن آن را ندارد.

هفته گذشته پیش نویس قانونی در مجالس سنا و نمایندگان کنگره آمریکا مطرح شد که در صورت تصویب شرکت های خارجی تامین کننده مواد نفتی پالایش شده مانند بنزین و گازوئیل ایران را هدف مجازات های اقتصادی آمریکا قرار خواهد داد.

یکی از تدوینگران اصلی این پیش نویس هاورد برمان، رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان است.

این عضو ارشد دموکرات کنگره گفته است که قصد ندارد در "آینده نزدیک" طرح تحریم یاد شده که به اختصار "ایرپسا" نام دارد را در روند قانونگذاری کنگره به پیش ببرد.

گفتگو با کامبیز فتاحی در دفتر بی بی سی در واشنگتن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان تاکید دارد که به طور کامل از استراتژی کاخ سفید برای مذاکره مستقیم با ایران حمایت می کند.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید که خواهان مذاکره چند جانبه مستقیم با ایران است اما در عین حال احتمال در نظر گرفتن "تحریم های فلج کننده" علیه ایران را رد نکرده است.

با این حال، مقام های ارشد دولت آمریکا از جمله هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه این کشور تا به حال به طور صریح نظر خود را درباره تحریم واردات مواد نفتی پالایش شده ایران اعلام نکرده اند.

در همین رابطه، رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان ابراز امیدواری کرده است که کنگره مجبور نشود برای تصویب قانون تحریم مواد نفتی پالایش شده ایران اقدامی کند.

به گفته او، این به معنای آن خواهد بود که دولت ایران به صورت قابل تایید به برنامه غنی سازی اورانیوم و تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای خاتمه دهد.

دولت ایران غنی سازی اورانیوم را حق مسلم خود می داند و تاکید دارد که تمام برنامه های اتمی اش صلح آمیز است.

مقام های ایرانی همچنین اخیرا گفته اند هرگونه تحریم فراورده های نفتی پالایش شده ایران شکست خواهد خورد.

بر اساس گزارش ها، ایران با استفاده از افت بهای بنزین در بازارهای جهانی، هم اکنون مشغول ذخیره کردن این فراورده نفتی پالایش شده است.

کارشناسان انتظار دارند که ایران در ماه میلادی جاری (مه) حدود 128 هزار بشکه بنزین از خارج وارد کند. این میزان حدود 37 درصد بیشتر از واردات بنزین ایران در ماه مه سال گذشته است.

بخش اعظم بنزین وارداتی ایران توسط شرکت توتال فرانسه، شرکت های سوییسی ویتول و گلنکور، شرکت بریتانیایی بریتیش پترولیوم و شرکت هندی ریلاینس تامین می شود.

شرکت بیمه لویدز لندن بیمه کننده بیشتر محموله های بنزین صادراتی به ایران است.

در صورت تصویب و اجرای تحریم مواد نفتی پالایش شده ایران در کنگره آمریکا، این شرکت ها دسترسی به بازار آمریکا را از دست خواهند داد، مگر آن که از فروش بنزین و گازوئیل به ایران خودداری کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.