حملات هوایی ایران به شمال عراق محکوم شد

Image caption کوهستان قندیل پناهگاه پ ک ک و شاخه ایرانی آن، پژاک به شمار می رود

دولت خودمختار کرد شمال عراق طی بیانیه ای، حملات هوایی ایران به اهدافی در شمال این کشور را محکوم کرد.

روز گذشته منابع خبری از حملات ایران به مناطق کردنشین همجوار با این کشور در خاک عراق خبر داده بودند. در این گزارش ها گفته شده بود که هلیکوپترهای ایران به اهداف پژاک (حزب حیات آزاد کردستان) حمله کرده اند.

دولت خودمختار کرد شمال عراق در این بیانیه این حملات را محکوم کرده و خواهان توقف این عملیات شده است. این بیانیه می گوید حملات ایران موجب ترک منازل از سوی مردم شده و به زارعان که در فصل کشت هستند، آسیب رسانده است.

دولت خودمختار کرد عراق همچنین از جدایی طلبان کرد خواسته تا همه حملات خود علیه ایران و ترکیه را متوقف کنند.

پ ک ک ( حزب کارگران کردستان ترکیه) و پژاک شاخه ایرانی آن از کوهستان های شمال عراق برای عملیات خود علیه ترکیه و ایران استفاده می کنند. هر دو گروه توسط اتحادیه اروپا و آمریکا، سازمانی تروریستی به حساب می آیند.

کوهستان قندیل و برخی دیگر از مناطق همجوار ایران در کردستان عراق، طی سال های گذشته بارها هدف آتشبار توپخانه سپاه پاسداران ایران بوده که در مواردی به متواری و بی خانمان شدن ساکنان روستاهای مرزی انجامیده است.

گزارش های روز گذشته حاکی از آن بود که سه روستای کردنشین در داخل عراق توسط ایران مورد هدف قرار گرفتند.

این حملات در حالی انجام شد که هفته پیش در درگیری میان نیروهای دولتی و پیکارجویان پژاک در غرب ایران حداقل بیست نفر از جمله ده پلیس ایرانی کشته شدند.

ارتش ترکیه نیز در راستای مقابله با پ ک ک بارها مناطقی در کردستان عراق را هدف آتشبار توپخانه و بمباران هوایی قرار داده است.

در مقاطعی ایران و ترکیه مشترکا علیه این دو گروه کرد وارد عمل شده اند. سال پیش فرمانده نیروی زمینی ترکیه برای نخستین بار هماهنگی کشورش با ایران در حمله به کردستان عراق را تأیید کرد.

مطالب مرتبط