به روز شده:  16:29 گرينويچ - دوشنبه 04 مه 2009 - 14 اردیبهشت 1388

اصلاح طلبان: احزاب با موسوی چهره ها با کروبی

اصلاح طلبان در شرایطی وارد مراحل نهایی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران می شوند که با دو نامزد در مقابل رقیبشان حضور دارند.

مهدی کروبی و میر حسین موسوی از اصلاح طلبان با محمود احمدی نژاد و محسن رضایی از اصولگرایان وارد مبارزات انتخاباتی در ایران شده اند.

در شرایطی که با انصراف محمد خاتمی از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، اصلاح طلبان نتوانستند بر سر حضور یک نامزد واحد در انتخابات به اجماع برسند، احزاب و گروه های سیاسی اصلاح طلب عملا در صف بندی انتخاباتی صورتی جالب توجه به خود گرفتند.

گزارش رادیویی محمد قوام بی بی سی فارسی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

احزاب سیاسی: حمایت از میر حسین موسوی

انتخابات ریاست جمهوری امسال، سومین دوره ای است که دسته بندی "اصلاح طلبان" در آن حضور دارند. پس از انتخاب محمد خاتمی در انتخابات مشهور دوم خرداد ۱۳۷۶ که با شعار اصلاح طلبانه وارد میدان شد، عملا جریان موسوم به اصلاح طلب در ایران شکل گرفت که با پیوستن برخی از گروه ها و چهره های سیاسی و سپس ظهور احزاب و گروه های مدنی قدرت این جریان را در طول هشت سال ریاست جمهوری آقای خاتمی بالا برد.

گروه های حامی میر حسین موسوی

  • جبهه مشارکت ایران اسلامی
  • سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی
  • حزب کارگزاران سازندگی ایران
  • مجمع روحانیون مبارز

این جریان در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با دست کم چهار نامزد (مصطفی معین، اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی و محسن مهرعلیزاده) وارد انتخابات شد و با تقسیم آرا میان این چهار کاندیدا، یکی از زمینه های شکست اصلاح طلبان فراهم شد.

اصلاح طلبان با بهره گیری از این تجربه تلاش کردند که در انتخابات دور دهم با یک کاندیدا در صحنه حاضر شوند تا بخت پیروزی خود را افزایش دهند.

حضور زودهنگام و مصرانه مهدی کروبی برای نامزدی در انتخابات، طولانی شدن اعلام تصمیم محمد خاتمی برای حضور در انتخابات، اعلام نامزدی ناگهانی میر حسین موسوی و سپس اعلام انصراف غیر منتظره آقای خاتمی تا حدودی بر تصمیم اصلاح طلبان برای حضور نامزد واحد در انتخابت تاثیر گذاشت.

اصلاح طلبان که گمان می کنند با حضور محمد خاتمی برگ برنده مهمی در انتخابات داشتند، با انصراف او از نامزدی دچار خلا شدند.

برخی از گروه های سیاسی اصلاح طلب با این استدلال که محمد خاتمی پیشتر اعلام کرده بود او یا میر حسین موسوی یکی نامزد انتخابات خواهند شد، می گویند که این دو در یک جبهه سیاسی قرار دارند و از ابتدا نیز آقای خاتمی با علم حضور مهدی کروبی، از نامزدی یک اصلاح طلب دیگر خبر داده بود.

از دیدگاه این طیف از اصلاح طلبان مهدی کروبی در جریان جنیش اصلاح طلبی قرار دارد اما اعلام نامزدی او در انتخابات چهار سال پیش، در شرایطی که عمده گروه ها و احزاب اصلاح طلب از نامزدی مصطفی معین حمایت می کردند، به نوعی جدایی خط آقای کروبی از اصلاح طلبان پیرامون محمد خاتمی بود.

آقای کروبی پس از شکست در نهمین دوره انتخابات، با تاسیس حزب "اعتماد ملی" عملا نه تنها راه خود را از دیگر اصلاح طلبان جدا کرده بلکه به امید پرچمداری جنبش بی رمق اصلاحات، تبدیل به یکی از منتقدان جدی اصلاح طلبان و سیاست های دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی شد.

به این ترتیب با سیاست های آقای کروبی در چهار سال پیش نه جان تازه ای به اصلاحات بخشیده شد و نه مهدی کروبی از سوی اصلاح طلبان به عنوان لیدر این جنبش شناخته شد.

از منظر حامیان میر حسین موسوی، حمایت احزاب اصلاح طلب از نامزدی او ادامه منطقی مسیر حرکت اصلاح طلبان، پس از انصراف محمد خاتمی از نامزدی در انتخابات است

خروج آقای کروبی از جامعه روحانیون مبارز که آقای خاتمی از اعضای با نفوذ آن است نیز به این دیدگاه دامن زد به طوری که در انتخابات پیش رو، جبهه مشارکت که مهمترین حزب حامی آقای خاتمی است، مجمع روحانیون مبارز، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و سرانجام حزب کارگزاران سازندگی از نامزدی میر حسین موسوی حمایت کردند.

به این ترتیب از منظر حامیان میر حسین موسوی، حمایت احزاب اصلاح طلب از نامزدی او ادامه منطقی مسیر حرکت اصلاح طلبان پس از انصراف محمد خاتمی از نامزدی در انتخابات است.

اما در اردوگاه انتخاباتی آقای کروبی نیز شرایط برای این نامزد ریاست جمهوری مطلوب به نظر می رسد.

چهره های اصلاح طلب: حامی مهدی کروبی

در حالی که اصلاح طلبان حامی آقای موسوی به جز یک روزنامه که از نامزدی او حمای تمی کند، تریبون فراگیر دیگری در اختیار ندارند، مهدی کروبی که پس از شکست در دوره قبلی انتخابات، حزبی با نام "اعتماد ملی" تاسیس کرده روزنامه ای به همین نام در اختیار دارد که توسط گروهی از روزنامه نگاران اصلاح طلب ایرانی اداره می شود که در انتخابات های گذشته از یاران محمد خاتمی محسوب می شدند.

گروهی از سیاستمداران نامدار اصلاحات نیز در اردوگاه انتخاباتی آقای کروبی حضور دارند.

چهره های حامی مهدی کروبی

  • غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران
  • محمد علی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز
  • عطاالله مهاجرانی، عضو حزب کارگزاران
  • محمدعلی نجفی، عضو سابق حزب کارگزاران

غلامحسین کرباسچی، شهردار نام آور تهران در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی است که از او به عنوان یکی از عوامل مهم پیروزی محمد خاتمی در انتخابات سال ۱۳۷۶ یاد می شود.

آقای کرباسچی بر خلاف حزب اش که از نامزدی آقای موسوی حمایت می کند، از برنامه ریزان اصلی ستاد انتخاباتی آقای کروبی است و در برخی از محافل از احتمال معاون اولی او در کابینه آقای کروبی در صورت پیروزی سخن به میان می آید.

محمد علی ابطحی، رئیس دفتر و معاون آقای خاتمی در دوران ریاست جمهوری اش نیز که یکی از چهره های صریح الهجه اصلاح طلب است به ستاد انتخاباتی مهدی کروبی پیوسته و با این استدلال که آقای کروبی در راه اصلاحات ثابت قدم و خستگی ناپذیر بود، از او حمایت می کند.

محمد علی نجفی از دیگر چهره های تکنوکرات دولت های پیشین در ایران و شخصی که در دوره قبلی انتخابات از او به عنوان چهره ای موجه و رای آور به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان برای ریاست جمهوری یاد می شد اما به علل ناگفته ای در مبارزات انتخاباتی حاضر نشد، هم به صف حامیان آقای کروبی پیوسته است.

از آقای نجفی به عنوان برنامه ریز اقتصادی مهدی کروبی یاد می شود.

عطاالله مهاجرانی وزیر فرهنگ و ارشاد در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی نیز که از اعضای حزب کارگزاران سازندگی است، به عنوان مشاور آقای کروبی انتخاب شده است.

اصلاح طلبان پیش به سوی بازی برد - برد؟

به این ترتیب اگر چه میر حسین موسوی حمایت احزاب اصلاح طلب را به دست آورده است، مهدی کروبی چهره های شاخصی از اصلاح طلبان و سیاستمداران نام آشنای احزاب به سوی خود کشانده است.

اما در این شرایط که اصلاح طلبان با دو نامزد وارد مراحل نهایی انتخابات می شوند، از شیوه نامه نگاری ها، مصاحبه ها و علائمی که این دو نامزد از خود نشان می دهند، این احتمال بالا گرفته که مهدی کروبی و میر حسین موسوی یک روش هدف دار و تاکتیک هوشمندانه را برای در اختیار گرفتن کرسی ریاست جمهوری توسط اصلاح طلبان در پیش گرفته اند.

این احتمال وجو دارد که گروه هایی از قشرهای به لحاظ اقتصادی ضعیف جامعه ایرانی رای خود را به جای محمود احمدی نژاد به میر حسین موسوی نخست وزیر دوران سخت جنگ هشت ساله ایران و عراق بدهند.

از سوی دیگر به نظر می رسد که بخش هایی از نیروهای اصیل انقلاب که شیوه ریش سفیدانه آقای کروبی را که از یاران آیت الله خمینی بوده و بر ضرورت اصلاحات برای دوام نظام سیاسی اصرار دارد را بر سیاست توده ای و تبلیغاتی آقای احمدی نژاد ترجیح می دهند.

این شیوه می تواند از آرای سیال آقای احمدی نژاد به نفع دو نامزد اصلاح طلبان بکاهد.

به نظر می رسد که اصلاح طلبان امیدوارند این ریزش آرای اصولگرایان راه را برای قدم های بعدی بازتر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.