اعتصاب غذای نمادین در حمایت از رکسانا صابری

کمپینی در آمریکا با عنوان "رکسانا را آزاد کنید" در حمایت از رکسانا صابری از دواطلبان خواسته است که روز یکشنبه، سوم مه که روز جهانی آزادی مطبوعات است به مدت 24 ساعت به طور نوبتی بجای رکسانا صابری دست به اعتصاب غذا بزنند، تا او به اعتصاب غذایش خاتمه دهد.

حرکت مشابهی هفته گذشته در پاریس برگزار شد.

رضا صابری، پدر رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی - آمریکایی که به جرم جاسوسی در ایران محکوم شده است، در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه گفت که دخترش در تماس تلفنی کوتاهی با وی تائید کرده است که اعتصاب غذایش ادامه دارد.

اما مقامهای قضایی ایران ادعای خانم صابری را در این خصوص رد کرده و تاکید کرده اند که وی در این مدت غذا خورده است.

پدر خانم صابری که گفته بود که دخترش در مدت اعتصاب غذا فقط آب و آشامیدنی های شیرین می نوشیده است، به خبرگزاری فرانسه گفت:" او زمانی که شنید که دستگاه قضایی [اعتصاب غذای او را] تکذیب کرده است، بسیار ناراحت شد. به همین دلیل او حتی نوشیدن آب را قطع کرد که به بستری شدن مختصر او در درمانگاه زندان در روز جمعه انجامید."

آقای صابری گفته است که او و همسرش تلاش کرده اند که دخترشان را متقاعد کنند که به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

هفته گذشته رضا صابری اعلام کرد که دخترش به مدت يک هفته است که اعتصاب غذا کرده است. اما حسن حداد، معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران در پاسخ به این ادعا گفت که "ادعای اعتصاب غذا و مشکل جسمانی رکسانا صابری" دروغ است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از آقای حداد، گزارش کرد که ادعای اعتصاب غذای خانم صابری "از سوی کسانی مطرح شده که قصد بهره برداری تبلیغاتی از این موضوع را دارند."

رکسانا صابری که از پدری ایرانی و مادری ژاپنی در آمریکا متولد شده است، حدود شش سال پیش به ایران رفت و برای رسانه هایی چون رادیوی عمومی آمریکا و بی بی سی مشغول به کار شد.

بنا بر گزارش ها، مجوز فعالیت خبرنگاری خانم صابری از سال 2006 تمدید نشده بود اما او علی رغم نداشتن مجوز فعالیت خبرنگاری، در چند مورد به تهیه گزارش از ایران ادامه داده بود. وی در بهمن ماه سال 1387 بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شد.

خانم صابری که ماه گذشته در ایران به اتهام جاسوسی برای آمریکا محاکمه شد، به تحمل هشت سال زندان محکوم شد. وی نسبت به این حکم درخواست تجدید نظر کرده و مقامات قضایی ایران گفته اند پرونده قضایی او در اختیار دادگاه تجدید نظر قرار گرفته است.

مطالب مرتبط