بررسی روزنامه های صبح؛ یکشنبه 13 اردیبهشت

تیترهای اول

"اعتراض مجدد موسوی و کروبی به فضای ناعادلانه تبلیغاتی" تیتر اول روزنامه آفتاب یزد است و "هشدار کروبی درباره تغییر فرمانداران" عنوان اول اعتمادملی، مردم سالاری با جمله "انتقاد گسترده از عملکرد صدا و سیمای جمهوری اسلامی" گفته های یکی از نامزدهای انتخاباتی را نقل کرده و حیات نو هم از زبان همان نامزد نوشته "صدا و سیما نمی خواهد فضای انتخابات گرم شود". در مقابل جام جم با تیتر "وقتی تخریب لباس نقد می پوشد" گزارشی در پاسخ منقدان آورده است.

"هفتاد در صد تهران زیر خط فقر" عنوان اصلی ابرار است، "برنامه مقابله با رکود مسکن" تیتر دنیای اقتصاد، سرمایه "خودکفائی بنزین در ۴۸ ساعت" را عنوان اول خود قرار داده و ایران از "کارگران صنعت و معدن قراردادی می شوند" خبر داده است.

"افتضاح نوار شکنجه توسط خاندان سلطنتی امارات" در صدر عنوان های اعتماد نشسته، "اتهامات آمریکا مدال افتخار حزب الله لبنان است" از قول رهبر حزب الله لبنان تیتر روزنامه جمهوری اسلامی است، رسالت از قول وزیر خارجه آمریکا نوشته "ایران، چین و روسیه قدرتهای جدید جهانند" و کیهان از زبان همین مقام "ایران در آمریکاى لاتین دستاوردهاى ما را برباد داد" را تیتر اول خود قرار داده است.

گزیده مقالات

ایران و آمریکا

جاوید قربان اوغلی در سرمقاله صدای عدالت از جمله محمود احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه آمریکائی که گفته بود منتظر پاسخ نامه خود از اوباماست به این نتیجه رسیده که رییس دولت بعد از چهار سال هنوز با ادبیات و رفتار سیاسی دنیا بیگانه‌است و رفتارش در اندازه‌های رییس جمهوری کشوری مانند ایران نیست.

به نوشته این مقاله پنج ماه به انتظار پاسخ به نامه ای نشستن که تاکنون پاسخی به آن داده نشده (و احتمالا پاسخی هم داده نخواهد شد) از موضع ضعف است و با دکترین سیاست خارجی کشور "عزت،حکمت و مصلحت" همخوانی ندارد." آیا ایشان نمی‌دانند که عدم پاسخ به نامه، خود نوعی تحقیر است تا چه رسد به تکرار آن و تاکید بر انتظار پاسخ در برابر یک خبرنگار آمریکایی". ‏

در ادامه سرمقاله صدای عدالت آمده موضوع دیگری که در همین مصاحبه بدان اشاره شده به انتظار ایشان برای حضور آقای اوباما در اجلاس ژنو مربوط می شود. "نمی‌دانم آقای رییس جمهور در اجلاس ژنو به دور و بر خود نگاه کرد تا ببیند چند نفر از همتایانش از دیگر کشورها در آن اجلاس حضور دارند تا توقع حضور آقای اوباما را هم داشته باشد. برخلاف تصور ایشان و تیم مشاورانش در دنیای سیاست، اسکناس صد دلاری را بجای یک دلاری خرج نمی کنند".

پاکستان

عطالله مهاجرانی در مقاله ای در اعتمادملی به موضوع پاکستان پرداخته و با احتمال صعود طالبان در آن کشور نوشته شاید در آینده دولت پاکستان ناگزیر شود که مرکز حکومت را از اسلام ‌آباد به لاهور بکشاند. یک بار ایوب خان پایتخت را از کراچی به اسلام آباد آورد. این بار از هراس اسلام طالبان باید اسلام آباد را به لاهور کشانید.

رییس سابق مرکز گفتگوی تمدن ها یادآور شده که در آمریکای لاتین هر اتفاقی بیفتد، بر امنیت ملی ما تاثیر استراتژیک ندارد. اما پاکستان، چنان چه با همین آهنگ و روال پیش برود در آینده تبدیل به مساله‌ای درجه اول برای ما و دیگر همسایگان پاکستان خواهد شد. اقتضای مصلحت و منفعت ملی ما این است که زمان را از دست ندهیم و با همکاری با همه جهات درگیر در مساله طالبان، اجازه ندهیم با مشکلی که حلش دیگر آسان به نظر نمی‌رسد رویارو شویم.

کیهان و کروبی

مدیر روزنامه کیهان در مقاله ای که در پاسخ مهدی کروبی نوشته شده با اشاره به این که مقاله دو روز قبلش با طنز همراه بوده که رییس سابق مجلس را عصبانی کرده نوشته "ایراد من نه به مبنای فقهی اعدام کودکان بلکه بدان بوده که چرا آقای کروبی به امری اعتراض کرده که مورد اعتراض جهانیان است و دشمنان جمهوری اسلامی هم همان را می گویند".

حسین شریعتمداری در بخشی از مقاله خود در کیهان از لحن تند دبیرکل حزب اعتمادملی علیه خودش ابراز تعجب کرده و بدون اشاره ای به نوشته روز قبل کیهان که در آن مهدی کروبی را به شدت مورد تعرض قرار داده بود نوشته "مگر جای بحث فقهی درباره مجازات اعدام برای افراد کمتر از ۱۸ سال در روزنامه هاست؟ تاکنون کدامیک از فقهای بزرگوار اینگونه بحث ها - دقت کنید بحث درباره موضوع و نه نتیجه آن- را در روزنامه ها مطرح کرده اند؟!"

نویسنده یادداشت روز کیهان با تاکید بر این که حق با شماست! بنده دانش فقهی ندارم نوشته "ولی مگر بحث فقه است که به دانش فقهی نیاز باشد؟ اینجانب را به زعم خود ملامت کرده اید که بازجو بوده ام. بنده هیچگاه بازجو نبوده ام ولی بارها ابراز تاسف کرده و می کنم که چرا ثواب بازجو بودن در نظام جمهوری اسلامی ایران که در نامه اعمال من ثبت نشده است".

بنزین

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته در حالی که جزئیات طرح مورد بررسی تحریم بنزین ایران در کنگره آمریکا توسط رویترز منتشر شد، مسوولان وزارت نفت ایران اعلام کردند طرح افزایش تولید بنزین طی ۴۸ ساعت را بررسی می کنند. بر اساس این طرح تولید بنزین کشورمان از رقم ۴۵ میلیون لیتر فعلی به بیش از ۶۵ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

جلیل سالاری در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه به همین موضوع پرداخته و نوشته تامین نیاز داخلی بنزین در شرایط بحرانی و خاص به روش های مختلفی امکان پذیر است. در حال حاضر امکاناتی داریم که می توانیم در صورت نیاز بخش عمده ای از بنزین مصرفی کشور را در داخل تولید کنیم.

به نوشته این کارشناس برای تعیین میزان دقیق توان تولید بنزین در شرایط خاص، باید محاسباتی صورت گیرد و هم اکنون به طور قاطع نمی توان توانایی تولید صددرصد بنزین مصرفی کشور را تایید یا تکذیب و میزان ظرفیت قابل افزایش تولید بنزین را با عدد مشخصی اعلام کرد بلکه باید محاسبات آن را انجام داد و سپس اعلام کرد.

انتخابات

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته هرچه به خرداد ماه نزدیک‌تر می‌شویم، انتخابات داغ‌تر می‌شود و توجه مردم به شعارها و برنامه‌های انتخاباتی کاندیداها بیشتر می‌شود، اما مشکلی که در اینجا به تدریج خود را ظاهر خواهد کرد، این است که اکثر کاندیداها برنامه‌های کلی مشابهی را عرضه می‌کنند.

به نظر این کارشناس اقتصادی "نامزدهای انتخابات همه در عرصه اقتصاد از لزوم صیانت از بخش خصوصی و در سیاست خارجی از لزوم پایداری در برابر فشارها در موضوع انرژی هسته‌ای می گویند. از سوی دیگر، روشنفکران و دانشگاهیان به مردم یادآور می‌شوند که دقت کنید به افراد بر حسب برنامه‌های شان رای دهید. در این میان رای‌دهندگان بیچاره متحیر می‌شوند که چگونه بر حسب این شعارها و برنامه‌های مشابه دست به انتخاب بزنند".

رضا علیجانی در مقاله ای در اعتمادملی نوشته اینک کشور و جامعه ما دچار یک مشکل مزمن و ریشه‌دار است و زندگی عادی روزمره نیز دچار اختلال است . هیچ پزشکی، مریض خود را به دنبال درمان نمی‌فرستد یا او را به اکتفا کردن به ادامه درمان و داروهایش توصیه نمی‌کند.

به نوشته این مقاله "آثار این عارضه روی اجزای مختلف لباس این بیمار مظلوم در همه حوزه‌های سیاست خارجی و داخلی، اقتصاد، فرهنگ و هنر، اجتماع و در بخش‌های مختلف سیاسی، حزبی، مدنی و اجتماعی، زنان، دانشجویان، کارگران، معلمان، اقوام و... قابل مشاهده است. این حالت نزار و متأثرکننده هر بنی‌آدمی را که دیگری را عضوی از خود می‌داند، به دلسوزی و کمک وامی‌دارد.

خلیج فارس

جعفر گلابی در مقاله ای در اعتماد نوشته اگر چه برگزاری همایش ملی خلیج فارس در تهران اقدامی شایسته و ضروری و درخور تقدیر و سپاسگزاری بود ولی پیام های همین همایش نشان داد اکتفا به آن و نامگذاری یک روز به عنوان روز خلیج فارس تنها ابتدای کار است و باید از همه ظرفیت های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و معنوی کشور در اعتلای نام خلیج فارس بهره کافی برد و در راستای این هدف بزرگ تلاش گسترده و همه جانبه یی بروز داد.

نویسنده اعتماد تاکید کرده با اشتباهاتی که خصوصاً در دیپلماسی خارجی کشور صورت گرفت برخی از دولت های عرب فرصت را غنیمت شمرده و در این خصوص اقدامات گوناگونی انجام می دهند و حتی تا آنجا احساس غرور و فرصت طلبی می کنند که شرط حضورشان در بازی های کشورهای اسلامی را حذف این نام مشهور و مقبول و تاریخی کرده اند. کاملاً پیداست اگر از ناحیه ما و خصوصاً دولت و ملت پاسخی پرمغز و همیشگی و فراگیر دریافت نکنند بر اقدامات خود خواهند افزود و از ظرفیت های ضدجمهوری اسلامی در جهان نهایت بهره برداری را خواهند کرد.