بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۱۴ اردیبهشت

تیترهای اول

" ادامه راه دولت نهم كشور را به پرتگاه مي‌برد" تیتر اصلی آفتاب یزد است که از قول محسن رضائی نقل شده، "استفاده از امکانات عمومی و شیوه های نادرست تبلیغاتی از نشانه های زشت انتخابات است" عنوان اصلی ابرار از قول هاشمی رفسنجانی است، سرمایه با تیتر "معتمدین و ناظرین بی طرفانه گزینش شوند" از بیانیه مشترک موسوی و کروبی به موضوعی پرداخته که عنوان اصلی اعتمادملی هم هست، "ناقضان آزادي مطبوعات ناقضان منافع و امنيت ملي هستند" جمله ای است که در پیشانی مردم سالاری از قول میرحسین موسوی نقل شده است.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در عنوان اول خود از" آغاز ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری" نوشته و کیهان خبر داده که "هزار نفر برای ریاست جمهوری نامزد شده اند".

"دولت عقب نشست" گزارش اصلی روزنامه خبر است، روزنامه جمهوری اسلامی همین موضوع را با تیتر "الحاق سازمان حج و زيارت به مجموعه گردشگري شايسته نيست" نقل کرده، حیات نو با "الحاق حج و زيارت به مجموعه گردشگرى شايسته نيست" و صدای عدالت با "مخالفت صریح رهبر انقلاب با تصمیم احمدی نژاد" به همین خبر پرداخته است.

"علل مخالفت با يارانه نقدي" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است و " حق الوکاله، موکلان را نقره داغ می کند" عنوان اول جام جم .

گزیده مقالات

غیرمتعهدها

کیهان در سرمقاله خود نوشته لازمه استقلال سیاسی و فاصله گرفتن کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد از قدرت های زورگو آن است که علاوه بر وحدت و مشارکت با یکدیگر یک ساختار هدفمند و نظام مند را سروسامان دهند تا روند یکجانبه گرایی قدرت های بزرگ در عرصه نظام بین المللی را متوقف - یا دست کم کند- نمایند. و در این صورت است که می توان به مقابله با زیاده خواهی های قدرت های سلطه گر در عرصه مناسبات بین المللی و تقویت چندجانبه گرایی و از همه مهم تر پایبندی به اصول و مقررات حقوق بین الملل امیدوار بود.

به نظر سرمقاله کیهان وجود این ساختار قضایی در جنبش غیرمتعهدها - به عنوان بزرگ ترین مجمع هماهنگ کننده مواضع سیاسی و اقتصادی کشورهای در حال توسعه- می تواند پروژه «حقوق بشر» قدرت های غربی را که از آن به عنوان ابزاری در راستای منافع غیربشری خود سود می برند ناکام بگذارد.

سلامت انتخابات

حبیب الله عسگر اولادی در سرمقاله رسالت به یاد آورده انتخابات پیشین رياست جمهوري به لحاظ جدي بودن رقابت و اضلاع آن يك انتخابات كم‌نظير و شايد هم بي‌نظير بود. ۸ نفر از رجال سياسي و مذهبي كشور در اين انتخابات شركت كردند و در دور دوم انتخابات محموداحمدي‌نژاد انتخاب شد رقيب جدي او آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بود و وزارت كشور به هنگام انتخابات در دست جبهه دوم خرداد بود. اما نتيجه انتخابات در كمال شگفتي برخلاف برخي پيش‌بيني‌ها و نظرسنجي‌ها درآمد.

چهره اصلی جناح محافظه کار بر همین اساس نتیجه گرفته ابراز نگرانی ها در مورد انتخابات این دوره هم بی موردست، تشكيل كميته صيانت از آرا به مفهوم عدم اعتماد دو نامزد مطرح، به مجريان و ناظرين و حتي مردم است و نوعي قصاص قبل از جنايت که از اخلاق حرفه‌‌اي انتخابات به دور است.

جام جم در سرمقاله خود با اشاره به گفته های یکی از نامزدهای انتخاباتی نوشته این نوع گفته ها نه‌تنها از حيطه نقد و انتقاد خارج است، بلكه از شخصيتي چون گوینده چنين انتظاري نمي‌رفت که بگوید ملت ما الان با اين رئيس‌جمهور احساس حقارت مي‌كند. نویسنده جام جم در دنباله مقاله خود پرسیده آيا سخنراني احمدي‌نژاد در اجلاس ژنو در آن فضاي متخاصم، احساس حقارت را در مردم ايجاد كرد يا استواري ايران را بر مواضع خود نشان داد؟ كسي منكر نيست كه دولت نهم نيز همچون ساير دولت‌هاي پيشين دچار برخي كاستي‌ها و تصميم‌هاي اشتباه و شتابزده است؛ اما آيا اين كاستي‌ها به آن حد رسيده كه ملت با اين رئيس‌جمهور احساس حقارت كند؟

صدا و سیما در انتخابات

محمد سلامتی در مقاله ای در اعتماد از صدا و سیمای جمهوری اسلامی انتقاد کرده که نباید از طریق بی طرفی خارج شود در حالی که همگان شاهدند، رسانه ملي در اختيار جرياني خاص است و به وضوح در جهت تبليغات عليه جريان اصلاح طلبي در حرکت است.

به نوشته دبیر کل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی رسانه ملي به دفعات سعي در انعکاس نقطه ضعف هاي کوچک و قابل چشم پوشي اصلاح طلبان داشته است. اين در حالي است که در جهت مقابل به طور صريح و روشن به انعکاس نقطه قوت هاي بعضاً کوچک اصولگرايان پرداخته است، و اين تناقض در عملکرد صدا و سيما به روشني ديده مي شود. چنان که در آستانه انتخابات حجم وسيعي از فعاليت رسانه ملي در راستاي عملکرد دولت است و فعاليت هاي عادي و وظايف معمول دولت هم با پوشش تبليغاتي فراوان به مردم عرضه مي شود.

مناظره ها

اعتماد خبر داده مناظره انتخاباتي مهدي کوچک زاده نماينده تهران و حامي پروپاقرص محمود احمدي نژاد با محمدجواد حق شناس مديرمسوول روزنامه اعتمادملي به دوئل حامي تندرو دولت با دانشجويان دانشگاه امام صادق تبديل شد. کوچک زاده فکر نمي کرد با انبوه پرسش هاي دانشجوياني روبه رو شود که مناظره انتخاباتي را به "شبه محاکمه"يي در مرکز حاميان محمود احمدي نژاد تبديل کنند.

به گزارش این روزنامه طرح پرسش هاي انتقادي درباره حلقه نزديکان احمدي نژاد از جمله مشايي، کردان و بذرپاش از سويي و اعتراض به «لجبازي» و «تکروي» رئيس دولت لحظات سختي را براي نماينده حامي دولت رقم زد. کوچک زاده کوشيد با گفتن جملاتي نظير اينکه «احمدي نژاد الگوي من نيست» يا «تا به حال دوبار بيشتر رئيس جمهور را نديده ام» بار فشار اعتراض هاي پياپي را کم کند .

به نوشته اعتمادملی غلامحسين کرباسچي ضمن اعلام این که سهم مردم از سفره هايشان در چهار سال گذشته ۸۰ درصد کمتر شده گفت؛ «وقتي در کشوري که مردم تورم ۱۲ درصد را تحمل مي کنند، يکباره آن را به ۲۵ درصد مي رسانيد آيا اين بدان معنا نيست که از سفره مردم کم مي کنيد؟ چرا مردم باید ولخرجي دولت را تحمل کنند که در عین حال آنان را به صرفه جويي و کم مصرف کردن توصيه می کند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی به نوشته این روزنامه با اشاره به اين سخن رئيس جمهور که گفته بود نفت ۱۵۰ دلاري ارزان است و پيش بيني مي کنم اين رقم به ۲۰۰ دلار برسد، گفت؛ ديديم به فاصله دوماه اين قيمت به زير ۳۸ دلار رسيد؛ اين جملات آقاي احمدي نژاد براي مردم ناشناخته نيست.

جدال کروبی و کیهان

مصطفی تاج زاده در پاسخ تازه ترین مقاله حسين شريعتمداري درباره اختلاف وی با مهدی کروبی نوشته آقاي شريعتمداري در ابتداي نقد خود به اعتراض رییس سابق مجلس از ايشان پرسيده «كدام يك از فحش‌ها و تهمت‌هايي كه عليه كيهان آورده‌ايد قبل از شما از سوي راديوهاي بيگانه نظير اسرائيل و راديو آمريكا و سايت‌هاي سلطنت‌طلب و ضد انقلاب نثار كيهان و مدير مسوول آن نشده است؟

معاون سابق وزارت کشور با تاکید بر این که پايه استدلال و منطق آقاي شريعتمداري سست است پرسیده مگر غير از اين است «راديو آمريكا، راديو اسرائيل، سلطنت‌طلبان و ضد انقلاب» به طور مستمر عليه طالبان و القاعده موضع مي‌گيرند و عليه آنها فعاليت می کنند با این استدلال برای گریز از همصدائی با آمریکا و دیگران باد از موضعگیری علیه طالبان و القاعده هم پرهیز کرد.

اقتصاد

سرمایه در صدر گزارش های خبری خود نوشته پس از اعلام وعده احمدی نژاد مبنی بر توزیع یارانه نقدی ۵۰ تا ۷۰ هزارتومانی درصورت تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها و تائید این رقم توسط وزارت اقتصاد، رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس این ادعا را نادرست خواند.

محمود احمدی نژاد در سفر اخیر خود به شهریار در جمع مردم این شهر گفته بود "ما پیش بینی کرده بودیم بین ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان به ازای هر نفر یارانه و در اختیار یک خانواده قرار دهیم". اما به نوشته سرمایه مصباحی مقدم گفته براساس برآورد کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی و بر اساس درآمدهایی که به دست می آید، به هفت دهک جامعه، کمتر از ۲۰ هزار تومان یارانه نقدی تعلق می گیرد بنابراین دادن وعده ۵۰ تا ۷۰ هزار تومانی را درست نمی دانم.

رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مجلس به تاکید سرمایه با بیان اینکه یارانه نقدی ۵۰ تا ۷۰ هزار تومانی زمانی مطرح بود که قیمت نفت هر بشکه ۱۴۰ دلار بوده است، گفته "دولت پیش بینی کرده بود از راه افزایش قیمت ها که حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان می شد، درآمد خود را ۶۰ درصد افزایش دهد اما اکنون با نفت ۱۴۰ دلاری روبه رو شده است .

یک روز بعد از آن که وزارت نفت در برابر انتنشار اخبار مربوط به احتمال تحریم فرآورده های سوختی وارداتی به ایران توسط آمریکا اعلام داشت که قادرست در ۴۸ ساعت تولید بنزین داخلی را چنان بالا برد که کفایت مصارف داخلی را بدهد وزیر سابق نفت در سرمقاله سرمایه نوشته این کار به صرفه نیست مگر در شرایط خاص و اضطراری .

به نوشته بيژن نامدار زنگنه باید دقت کرد اجرای این طرح ها، تولید پتروشیمی کشور را کاهش می دهد و در نتیجه به جای اینکه نفتای پتروشیمی را به محصولات نهایی پتروشیمی تبدیل کنیم آن را به بنزین تبدیل کرده و با نرخ پایین در بازار داخلی خواهیم فروخت و چنین فرآیندی از توجیه و صرفه اقتصادی برخوردار نیست.

در ادامه این مقاله طرح خودکفایی ۴۸ ساعته بنزین تبلیغاتی خوانده شده و آمده: نباید طرح هایی که تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی با ارزش افزوده بالاتر را به سمت تولید بنزین ارزان قیمت داخلی سوق می دهد، به عنوان راهکاری برای خلاص شدن از واردات بنزین انتخاب کنیم زیرا این کار در عمل به معنای تعطیل کردن بخشی از تولید ارزشمند پتروشیمی در کشور است.

مطالب مرتبط