سفر رئیس جمهوری ایران به آمریکای لاتین لغو شد

خبرگزاری های ایران از لغو سفر برنامه ریزی شده محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به آمریکای لاتین خبر داده اند.

طبق برنامه اعلام شده، قرار بود آقای احمدی نژاد روز سه شنبه پنجم ماه مه (15 اردیبهشت)، پس از دیدار از سوریه، به کشورهای برزیل، ونزوئلا و اکوادر سفر کند.

اما خبرگزاری دولتی ایران، گزارش داده که رئیس جمهوری ایران تنها به سوریه سفر خواهد کرد و پس از آن به ایران باز می گردد تا در پنجاه و نهمین سفر استانی هیئت دولت، راهی استان قزوین شود.

هنوز دلیلی برای لغو سفر آقای احمدی نژاد به سه کشور آمریکای جنوبی اعلام نشده است.

پیش از این محسن شاطرزاده، سفیر ایران در برزیل گفته بود که هیئتی متشکل از 110 نفر از نمايندگان 65 شركت از بخش‌هاي مختلف اقتصاد ايران در این سفر آقای احمدی نژاد را همراهی خواهند کرد. آقای شاطرزاده همچنین از برنامه دیدار ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل با محمود احمدی نژاد خبر داده بود و گفته بود که در این دیدار مسئله پرونده هسته ای ایران مطرح نخواهد شد.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از سفیر ایران در برزیل نوشته است که او هفته گذشته یادداشتی از سوی دولت برزیل دریافت کرده که در آن آمده "نگرانی" برزیل از سخنان آقای احمدی نژاد در کنفرانس ضد نژادپرستی سازمان ملل متحد تاثیری بر روابط دو کشور نخواهد داشت.

رئیس جمهوری ایران در این سخنرانی واقعه کشتار یهودیان به دست حکومت آلمان نازی را بهانه ای غیرقابل قبول برای ایجاد کشور اسرائیل پس از جنگ دوم جهانی دانست و اسرائیل را به نژادپرستی و تبعیض نژادی علیه فلسطینیان متهم کرد.

واکنش ایران به ابراز نگرانی هیلاری کلینتون

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران تنها ساعاتی قبل از اعلام خبر لغو سفر آقای احمدی نژاد به آمریکای جنوبی از انجام تدارکات لازم برای این سفر خبر داده بود و در واکنش به اظهارات اخیر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته بود که روابط تهران با كشورهاي حوزه آمريكاي لاتين، "تحت تاثير طرف ثالث نبوده و نخواهد بود."

خانم کلینتون روز جمعه نسبت به افزایش نفوذ ایران در کشورهای آمریکای لاتین ابراز نگرانی کرده بود. وی گفته بود که سیاست های دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا باعث شده ایران و چین بتوانند دستاوردهای زیادی در کشورهای آمریکای لاتین کسب کنند.

آقای قشقاوی اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره جهت گيري سياسی مناسبات ایران با کشورهای آمریکای لاتین را وارد ندانست و گفت "روابط دوجانبه ایران با کشورهای این حوزه در تمام زمينه هاي اقتصادي، سياسی و فرهنگی تقويت می شود."

مطالب مرتبط