بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۱۵ اردیبهشت

تیترهای اول

روزنامه جمهوری اسلامی از "آغاز ثبت نام رسمی از کاندیداهای ریاست جمهوری" خبر داده ، آفتاب یزد در تیتر اول خود از قول ‌حسن روحاني نوشته "تبليغات و آمارسازي‌ها براي مردم رفاه نمي‌آورد" ابرار از زبان نایب رییس مجلس در عنوان اصلی خود نوشته "تشکیل جبهه متحد اصولگرایان قطعی نشده است"، "واکنش دولت به نامه مشترک موسوی و کروبی" عنوان اول اعتماد است، ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی از زبان احمد جنتی دبیر شورای نگهبان خطاب به نامزدهای نگران از ترکیب هیات ناظران و مجریان انتخابات نوشته "آرامش مردم را در انتخابات به هم نزنید".

حیات نو سخن میرحسین موسوی را در صدر عنوان های خود آورده که "باید از فضای تیره و تاریک عبور کنیم"، صدای عدالت از زبان همین نامزد انتخابات از "قانون گریزی و قانون ستیزی در دولت احمدی نژاد" خبر داده و مردم سالاری از زبان محمد خاتمی پیشنهاد کرده "انتخاب معتمدان از همه احزاب قانونی" صورت پذیرد. تیتر اول اعتماد ملی " برنامه کروبی تقسیم ۳۴ هزار میلیارد تومان بین مردم" است

باید ها و نباید های قانونی در انتخابات دهم" عنوان اول کیهان است که از مصاحبه وزیرکشور گزارش داده و رسالت از زبان علی لاریجانی رییس مجلس نوشته "خدمات دولت را ندیدن بی انصافی است".

"ارزانی جهانی پشت دروازه گمرگ ایران ماند" تیتر اول روزنامه خبر است، "مسکن مهر گره ای را نگشود" عنوان جام جم، دنیای اقتصاد در عنوان اصلی خود پرسیده "سهميه بهاري؛ قانوني يا غيرقانوني است" و سرمایه در صدر گزارش های خبری خود نوشته "چالش بنزین درون دولت".

گزیده مقالات

سفر به کردستان

رسالت در سرمقاله خود با اشاره به سفر رهبر جمهوری اسلامی به استان کردستان که هفته آینده صورت می گیرد نوشته این بازديد نمونه‌اي ديگر از پيوند مستحكم نظام - ملت است . كردها يكي از اقوام اصيل ايراني هستند كه از زمينه‌هاي بالقوه‌اي در يگانگي تاريخي و حفظ پيوندهاي ملي خود با ساير اقوام اين سرزمين برخوردار بوده‌اند.

به نوشته رسالت انتظار مي‌رود به ميمنت سفر پربركت رهبر معظم انقلاب به استان كردستان ، دولتمردان و مديران اجرايي كشور همسو با تلاش و همفكري نخبگان كرد ، براي پيشرفت و اعتلاي اين منطقه سربلند يك «گام بلند» بردارند تا آثار و بركات آن در كوتاه مدت و بلند مدت شامل حال تمام هموطنان عزيز كردستان باشد.

انتخابات

پرویز خسروشاهی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته اين روزها كه كشور در آستانه انتخابات رياست جمهوري دهم قراردارد، يكي از محورهاي عمده و مهم شعارها، سخنراني‌ها و بيانيه‌هاي كساني كه خود را نامزد اين انتخابات مي‌كنند مسائل اقتصادي است؛ عدالت اجتماعي، حمايت از بخش ‌خصوصي، حمايت از سرمايه‌گذاري و توليد، حمايت از رقابت، تكيه بر مزيت‌هاي نسبي كشور، ثبات در سياستگذاري‌ها، استقلال بانك مركزي، كنترل تورم، ايجاد اشتغال، سياست‌هاي پولي و مالي كارآمد، تقويت ارزش پول ملي، كاهش حجم دولت، توجه به برنامه‌ريزي و تمركززدايي و تعادل منطقه‌اي، نمونه‌اي از مسائل مورد توجه نامزدها در زمينه مقوله‌هاي اقتصادي ‌است.

در حالی که به نوشته این مقاله تا زماني كه آنان معلوم نكنند الگوي مورد نظرشان براي تخصيص بهينه منابع در اختيار جامعه كدام است، نه خودشان و نه راي‌دهندگان هيچ‌كدام نخواهند توانست درباره مفهوم، سازگاري و ضمانت‌اجرايي شعارهاي فوق‌الذكر مسووليتي بپذيرند يا قضاوتي داشته ‌باشند.

این کارشناس مسائل اقتصادی به‌عنوان مثال نوشته وقتي نامزدي الگوي مورد نظر خود را براي تخصيص منابع جامعه، سازوكار بازار با تمام ملاحظات مربوط به موارد شكست آن بيان مي‌كند، مي‌توان مطمئن بود يا حداقل حدس زد كه استقلال بانك مركزي تحقق خواهديافت، رقابت تشويق و تقويت خواهدشد، تمركززدايي مورد توجه خواهدبود، تصدي‌گري‌هاي دولتي كاهش خواهديافت و موارد شكست بازار پوشش داده‌خواهدشد.

انتقاد از دولت

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته در گذشته غالبا روساي جمهوری وقت با رعايت انصاف و حرمت نهادن بر حقوق شهروندي ساير نامزدها، سعي مي کردند تا در ماه هايي که آستانه تحول انتخاباتي کشور محسوب مي شود، در تجهيز به امکاناتي که مصارف تبليغاتي دارد اختلاف چشمگيري ميان خودشان و سايرين نباشد.

به نوشته این روزنامه امروز اگر شما پنج مرتبه به صورت اتفاقي در ساعات مختلف مخاطب صدا و سيما شويد، حداقل دوبار چهره آقاي احمدي تژاد يا ساير مديران دولت را خواهيد ديد و يا صحبت هايي که انجام مي شود خبررساني يا تعريف و تمجيد از عملکرد دولت نهم خواهد بود و اين تعداد در ساعات معيني افزايش مي يابد.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری پرسیده آيا وظيفه رسانه ملي تنها بازتاب مکرر و مشدد فعاليت ها و رفتارهاي دولت است و آيا شان صدا و سيما با ايفاي نقش مدافع و جانبدار متعصب دولت حفظ مي گردد؟ ندميدن بر تنور انتخابات تا مبادا ذره اي از خاکستر اين آتش ديدگان دولت را بيازارد چه جاي توجيه دارد؟

شهاب الدین طباطبائی در مقاله ای در اعتمادملی نوشته تا به حال در برابر انتقادهايي كه از استفاده انتخاباتي رئيس دولت و حاميان ايشان از جايگاه رياست‌جمهوري صورت مي‌گرفت، عنوان مي‌شد كه ايشان هنوز رئيس‌جمهور هستند ونمي‌توانند كارهايشان را به خاطر نزديك‌شدن به انتخابات تعطيل كنند اما لااقل از وقتي كه آقاي ثمره با موافقت رئيس دولت جهت انجام "خدمت والاتر" استعفا داد و مسوول تشكيل ستاد انتخاباتي آقاي احمدي‌نژاد شد و اين ستاد شروع فعاليت‌هايش را به طور رسمي نيز اعلام كرد، ديگر نمي‌توان آقاي احمدي‌نژاد را صرفا در قامت يك رئيس دولت ديد بلكه نامزدي در كنار ساير نامزدهاي انتخابات تلقي مي‌شود.

به نوشته این روزنامه نگار استفاده از روزنامه دولت يكي از آشكارترين انواع استفاده از امكانات دولتي در انتخابات است چراكه به صورت كاملا شفاف و در مقابل ديدگان همگان صورت مي‌گيرد و هيچ امكاني هم براي پرده‌پوشي و پنهان‌كاري در آن وجود ندارد

در ادامه این مقاله آمده در حالی که آقايان در استفاده انتخاباتي از اين آشكارترين امكان دولتي به نفع نامزد مورد نظرشان هيچ ابايي ندارند و ترديدي به خود راه نمي‌دهند، آيا ساير نامزدها و طرفدارانشان نبايد نسبت به استفاده از حوزه وسيع امكانات و اختياراتي كه مي تواند در خفا و به دور از چشم افكار عمومي و ناظران بي‌طرف مورد بهره‌برداري انتخاباتي و "خدمتي والاتر" قرار گيرد، نگران و بيمناك باشند؟

چالش بنزین

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته چالش سهمیه ۳۰۰ لیتری بهاره بنزین و قانونی یا غیرقانونی بودن آن بین مسوولان دولت بالا گرفته و در عین حال که اکبر ترکان معاون برنامه ریزی وزیر نفت به غیرقانونی بودن آن تاکید دارد و کم نشدن سهمیه بنزین را مستلزم تصویب قانون دیگری می داند. محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور معتقد است که مدعیان غیرقانونی بودن سهمیه ۳۰۰ لیتری بنزین بهاره قصد تشویق مردم را دارند.

سرمایه از قول رویانیان نوشته اختصاص یارانه برای واردات بنزین ممنوع است نه واردات آن. و اضافه کرده که برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس معتقدند هدف مجلس از مصوبه حذف یارانه واردات بنزین نه تنها حذف یارانه از بودجه دولت بلکه حذف یارانه بنزین به طور کامل بوده است و نه جابه جایی منابع تامین یارانه بنزین.

رکود مسکن

محمد مروج حسینی در سرمقاله سرمایه نوشته به دلیل رکود فعالیت های ساخت و ساز به عنوان یکی از شریان های اصلی اقتصاد کشور تاثیر نامطلوبی بر تمام بخش ها داشته و رکود فراگیری را به وجود آورده است. به طوری که بالغ بر ۳۸۰ شاخه تولیدی و صنعتی در ارتباط مستقیم با فعالیت های ساخت و ساز است و این مساله چالش بزرگی را در بخش صنعت به وجود آورده است.

به نظر این عضو هیات مدیره کانون کارفرمائی شرایط فعلی نشان می دهد که انگیزه ای برای ورود به فعالیت های ساخت و ساز وجود ندارد و در عین حال تعداد اندک فعالان بخش ساخت و ساز نیز به استفاده از مصالح و تولیدات وارداتی تمایل نشان می دهند. وجود این پدیده ها که عمدتاً متاثر از سیاست های ناکارآمد اقتصادی در سال های اخیر است در مرحله اول اشتغال کشور را تهدید می کند و در عین حال زمینه ترویج فرهنگ مصرف گرایی را فراهم می سازد.

ایران و آمریکای لاتین

همزمان با لغو سفر رییس جمهور که بعد از آن اتفاق افتاد که برزیل از میزبانی وی معذرت خواهی کرد. به نوشته روزنامه اعتماد یک استاد دانشگاه تهران و تحليلگر مسائل ايران و امريکا در گفت وگو با ديپلماسي ايراني با اشاره به همکاري ايران و امريکاي لاتين گفت؛ چنين همکاري هايي در حدي نيست که بتواند مولفه يي را به نام تهديد ايران براي امريکا به وجود آورد يا اينکه کشورهاي راديکال امريکاي لاتين ارتباط خود را با ساير کشورهاي منطقه يي به ويژه ايالات متحده امريکا کاهش دهند.

ابراهیم متقی به نوشته اعتماد گفته حرکت ايران در امريکاي لاتين در حوزه هاي اقتصادي و اجتماعي و در حوزه روابط بين دولتي افزايش پيدا کرده اما اين روابط هيچ گونه تاثيري در حوزه هايي همانند فرآيندهاي همکاري هاي اجتماعي با نفوذ ايدئولوژيک در منطقه به جا نگذاشته است.

آمریکا در عراق

کیهان در سرمقاله خود نوشته وقتی سران آمریکا و سعودی می گویند «عراق یک کشور عربی است و ایران نباید در امور آن دخالت کند» در واقع با ساختار سیاسی مبتنی بر آراء مردم و قانون اساسی مصوب مردم عراق مخالفت دارند و مکانیسم توافقی که به دولت مالکی پیشنهاد می کنند در واقع کودتای زرد علیه ساختار قانونی عراق به حساب می آید.

به نظر کیهان آمریکایی ها واقعا قادر نیستند خواسته های خود را به دولت عراق تحمیل کنند این موضوع چند دلیل عمده دارد: «۱- نوری مالکی بر ساختار قانونی، پشتیبانی مردم، پشتیبانی نهادهای مذهبی و طوایف عراقی تکیه دارد و قادر است در برابر خواسته های آمریکا مقاومت کند. ۲- نخست وزیر عراق می داند که خواسته های آمریکا حداقلی نیستند هر چند با عباراتی حداقلی بیان می شوند ۳- مشکلات آمریکا زیاد شده است و حالا دیگر آمریکا قادر به اداره همزمان چند پرونده نیست.

در ادامه این مقاله آمده مدیریت عراق امروز برای آمریکا به دلیل فرهمند شدن نهادهای مردمی عراق بسیار دشوارتر از عراق زمان صدام و سالهای اول پس از سقوط اوست. آمریکا گرد و خاک می کند ولی نمی تواند بازی را اداره کند چرا که طرف مقابل او بدون عجله و با تسلط بر خود و آشنایی کامل به بازی رفتار او را کاملا زیرنظر دارد و در مواقع مناسب ضربه خود را وارد می کند.

مطالب مرتبط