متکی: رابطه با آمریکا در دستور کار نیست

منوچهر متکی- عکس از خبرگزاری فارس
Image caption متکی از تغییر لحن دولت آمریکا استقبال کرد

منوچهر متکی، وزیر امورخارجه ایران می گوید برقراری روابط سیاسی با آمریکا در دستور کار دولت این کشور قرار ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای متکی که در نشست ارزیابی عملکرد سیاست خارجی دولت نهم در دانشگاه تربیت مدرس در تهران صحبت می کرد، گفت: " باید مسائل بین ایران و آمریکا و روابط ایران و آمریکا را در دو عنوان جداگانه بررسی کرد."

آقای متکی گفت مسائل مختلفی وجود دارد که بر ایران و آمریکا تاثیر می گذارد و ما آمریکا را به عنوان کشوری که عملکردهای آن را زیر نظر داریم نگاه می کنیم.

بر اساس این گزارش آقای متکی گفت: " استراتژی دائمی دشمنی با آمریکا تعریف نکرده ایم و عملکرد آنها در صورت تغییر می تواند مورد استقبال ما قرار بگیرد. ما با دقت و احترام دیدگاهها و اظهارنظرهای آنها را رصد می کنیم."

منوچهر متکی با اشاره به سخنان باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درباره لزوم گفتگوی مستقیم میان دو کشور از موضع جدید دولت آمریکا استقبال کرد و خواستار عملی شدن سخنان او شد.

دولت اوباما از زمان به روی کار آمدن در راستای گفتگوی مستقیم با ایران، با چرخشی عمده از سیاست های دوره جورج بوش اعلام کرده در گفتگوهای هسته ای گروه ۱+۵ با ایران شرکت خواهد کرد.

آقای متکی همچنین از سخنان ضداسرائیلی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در اجلاس ضدنژادپرستی سازمان ملل متحد در ژنو دفاع کرد و از آن به عنوان یکی از دستاوردهای مهم دولت نهم یاد کرد.

او ادامه داد: " دستگاه ديپلماسي ما با مشاركت جدي در اين كنفرانس بين‌المللي بهترين استفاده را كرد و ما نبايد كساني كه از اين فرصت استفاده كردند را ملامت كنيم."

مطالب مرتبط