ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد

محل ثبت نام داوطلبان نامزدی انتخابات
Image caption انتخابات ریاست جمهوری در روز 22 خرداد برگزار می شود

نام نویسی از داوطلبان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از ساعت هشت صبح روز پانزدهم اردیبهشت در ستاد انتخابات وزارت کشور آغاز شده و تاروز نوزدهم اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

زمان ثبت نام از ساعت هشت صبح تا چهار بعد از ظهر است اما صادق محصولی وزیر کشور ایران گفته است: "از داوطلبان در هر ساعتی که به وزارت کشور مراجعه کنند، ثبت نام می کنیم و در این پنج روز به صورت شبانه روزی در هر ساعت برای ثبت نام در خدمت داوطلبان هستیم."

به گفته وزیر کشور، برای ثبت نام حضور نامزد یا نماینده تام الاختیار وی لازم است و داوطلبان برای ثبت نام باید پرسشنامه ای را پر کنند که پیش از این در وبسایت وزارت کشور قرار داده شده بود.

داوطلبان باید با در دست داشتن اصل شناسنامه و چهار نسخه کپی از صفحات آن به همراه 12 قطعه عکس به وزارت کشور مراجعه کنند.

از نظر اصل 115 قانون اساسی جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری از میان رجال مذهبی و سیاسی انتخاب می شود و باید ایرانی الاصل و دارای تابعیت جمهوری اسلامی، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور باشد و تشخیص این خصوصیات بر عهده شورای نگهبان است.

اواخر سال گذشته، مجلس طرحی را برای اصلاح قانون انتخابات و وضع شرایط جدیدی برای نامزدهای ریاست جمهوری تصویب کرد که مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت.

براساس این طرح، سن داوطبان می بایست بین چهل تا هفتاد و پنج سال باشد و آنان از تحصیلاتی در سطح دست کم کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) یا معادل حوزوی آن و سابقه تصدی سمت های دولتی برخوردار باشند.

بنابر گزارشها در دو ساعت اول شروع ثبت نام بیست نفر به صورت قطعی برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرده اند که از این تعداد دو نفر زن بودند.

ثبت نام اینترنتی

پیش از نام نویسی رسمی، وزارت کشور اعلام کرده بود که داوطلبان به صورت اینترنتی نیز ثبت نام کنند که بر اساس گزارش آن وزارتخانه، یک هزار نفر به صورت اینترنتی فرم ثبت نام انتخابات را پر کرده بودند.

به گفته آقای محصولی، ثبت نام اینترنتی برای کمک به ثبت نامه رسمی بود و در میان ثبت نام کنندگان هیچ چهره مطرحی دیده نمی شد.

در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری 1014 نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده بودند.

بنابر اعلام وزارت کشور، صلاحیت داوطلبان نیز از روز 19 تا 24 اردیبهشت توسط شورای نگهبان بررسی می شود و به دنبال آن، رسیدگی به شکایت نامزدهای رد صلاحیت شده صورت می گیرد و اسامی نامزدهای مورد تایید شورای نگهبان در روزهای 30 و 31 اردیبهشت به وزارت کشور ابلاغ می شود.

آقای محصولی آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را اول تا 20 خرداد و روز رای گیری را 22 خرداد اعلام کرده و گفته است که تبلیغات نامزدها از روز 21 خرداد ممنوع خواهد بود.

وزیر کشور گفت که در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، شرایط نامزدهای مورد قبول شورای نگهبان "تغییرات محسوسی" نداشته و به افرادی که خود را واجد شرایط کسب تایید این شورا نمی دانند توصیه کرد که از ثبت نام خودداری ورزند.

در انتخابات ریاست جمهوری ایران، تنها افرادی حق دارند به عنوان نامزدهای انتخاباتی فعالیت کنند که پیشتر مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته باشند.

کسانی که نظر مساعد این شورا را کسب نکرده باشند اجازه ورود به مبارزات انتخاباتی را ولو به شکل نامزدهای مستقل ندارند.

وزارت کشور افراد واجد شرایط رای دادن را چهل و شش میلیون و دویست هزار نفر اعلام کرده است.

تا کنون از میان افراد شناخته شده در جمهوری اسلامی، چهار نفر تمایل خود برای نامزدی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام داشته اند و انتظار می رود با آغاز ثبت نام رسمی، در این مورد اقدام کنند.

اکبر اعلمی، نماینده سابق مجلس، محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران و دبیر شورای تشخیص مصلحت نظام، مهدی کروبی، رئیس پیشین مجلس و میر حسین موسوی، آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی، گفته اند که برای انتخاب به ریاست جمهوری وارد رقابت های انتخاباتی خواهند شد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری که می تواند یک دوره دیگر نیز به این سمت انتخاب شود، تا کنون در مورد نامزدی خود اظهار نظری نکرده هر چند در هفته های اخیر، گزارش هایی از ایجاد مراکزی برای تبلیغات ریاست جمهوری به نفع آقای احمدی نژاد انتشار یافته است.

مطالب مرتبط