۳۸ روز به انتخابات: احمدی نژاد 'به زودی' سخن می گوید

محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب گفت: "در آینده نزدیک درباره انتخابات مفصل با مردم سخن خواهم گفت".

آقای احمدی نژاد خطاب به هواداران کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: "کسی حق ندارد به بهانه حمایت، فرد دیگری را تخریب یا توهین کند و یا افترا بزند و یا دروغ بگوید. البته عده ای در این گونه کارها حرفه ای هستند. در مراسم امروز فردی به من گفت نمی خواهید به دروغ هایی که علیه شما می گویند جواب بدهید که گفتم من برای اینگونه کارها وقت ندارم".

جرم ها و مجازات های انتخاباتی

سخنگوی قوه قضاییه ایران گفت: خرید و فروش رأی، تقلب و تزویر در اوراق انتخاباتی، رأی دادن با شناسنامه جعلی و بیش از یک بار، اخلال در امر انتخابات، کم و زیاد کردن آرا، تقلب در رای گیری یا معدوم کردن اسناد مربوط به امور انتخاباتی، باز کردن یا شکستن لاک و مهر صندوق های رأی و جابه جا کردن یا دخل و تصرف در اسناد انتخاباتی از مهم ترین مصادیق جرایم انتخاباتی است.

او گفت که قوه قضائیه با تشکیل دادگاه هایی خاص در ایام انتخابات و فعال شدن شعب خاص در دادگاه ها و دادسراها به شکایات انتخاباتی رسیدگی خواهد کرد.

۴ زن تاکنون برای ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت که تا ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه نخستین روز ثبت نام از نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، پنجاه نفر ثبت نام کرده اند که ۴ تن از آنها زن بوده اند.

به گفته کامران دانشجو، جوان ترین و مسن ترین مردانی که ثبت نام کرده اند ۲۵ و ۷۴ ساله و جوان ترین و مسن ترین زنان ۴۷ و ۵۹ ساله بوده اند.

حوزه رأی محسن رضایی از نگاه حزب توسعه و عدالت

رضا طلایی نیک، دبیرکل حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی گفته است: "آقای رضایی حوزه رای اصولگرایان را توسعه خواهد داد، زیرا اصولگرایان با احمدی‌نژاد قادر به جذب همه آرای بالقوه در لایه‌های سیاسی و اجتماعی نیستند".

آقای طلایی‌نیک گفت: "اصولگرایان منتقد دولت با حضور رضایی امکان انتخاب پیدا کرده‌اند و صرف‌نظر از گروه‌های سنتی اصولگرا‏، بخش عظیمی از اصولگرایان واقعی که خارج از گروه‌های مدعی هستند از رضایی حمایت می‌کنند".

به گفته او، با وجود فاصله گرفتن اصولگرایان دارای پایگاه راست سنی از رضایی‏، اصولگرایان نسل جدید تمایل بیشتری به رضایی دارند و حداقل ۱۰ حزب و تشکل اصولگرا برای حمایت از رضایی اعلام آمادگی کرده‌اند.

انتقاد کروبی از سیاست خارجی احمدی نژاد

مهدی کروبی در نشستی با نمایندگان رسانه های عربی به سیاست خارجی دولت آقای احمدی نژاد انتقاد کرد.

آقای کروبی در پاسخ به سئوالی در مورد تفاوت سیاست خارجی خود با آقای احمدی نژاد گفت: "ما دو انسانیم که تفاوت هایی با یکدیگر داریم. من زمانی که مسئول بودم و در نهاد مجلس حضور داشتم در عرصه بین اللملی کارنامه موفقی داشتم. چه در مجلس سوم و چه در مجلس ششم در عرصه روابط بین اللملی موفق بودم. در مجلسی که من حضور داشتم کنفرانسی درباره فلسطین برگزار شد ولی بسیار منطقی و حساب شده بود و از همه کشورهای عربی به آن کنفرانس دعوت شده بودند. من و احمدی نژاد هر دو انسانیم ولی من در عرصه سیاست خارجی در مقابل او قرار داریم. گفتار و بیانات ایشان در هر جایی که مطرح شده برای ما مشکل درست کرده است".

میرحسین موسوی در مازندران

میرحسین موسوی در جمع دانشجویان دانشگاه مازندران سخنرانی کرد و به سوالات آنها پاسخ داد.

او در پاسخ به سوال نماینده بسیج دانشجویی این دانشگاه درباره بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مبنی بر غیرمشروع بودن سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی گفت: "من با سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی یکی نیستم، سازمان مستقل است و افراد شناخته‌ شده‌ای در آن حضور دارند. زمانی یکی از علما درباره رئیس این سازمان که آقای سلامتی است سخنانی گفته بود که امام تذکر دادند و آن فرد نیز از آن حرف‌ها برگشت. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مورد احترام است، اما گاهی بیانیه‌های سیاسی هم می‌دهند که نمی‌تواند به عنوان حکم و تکلیف مد نظر قرار گیرند. سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از نظر من رسمیت دارد و از حمایت آنها از ریاست‌جمهوری خودم نیز استقبال می‌کنم".

نخستین سفر استانی محسن رضایی

محسن رضایی، داوطلب نامزدی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران در اولین سفر انتخاباتی خود به استان خوزستان سفر کرده است.

او در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اهواز گفت: "در صورتی که بتوانم رئیس جمهور کشور شوم مدیریت بخشداری ها و فرمانداری ها را به افراد زیر ۳۰ سال می دهم و یک سال پس از آن از بین همین افراد حداقل ۱۰ استاندار و ۴ وزیر را انتخاب می کنم تا اولین گروه نسل دوم انقلاب را وارد هیئت دولت کنم".

آقای رضایی همچنین وعده داد: "با کمک نخبگان قانون عزل و نصب را تدوین می کنم تا پست های کشور به صورت کاملا عادلانه بین اقوام کشور تقسیم شود و پست های فنی به راحتی قابل جابجایی نباشند.

مطالب مرتبط